LIVE UPDATES
Aktualitet

29 Janar 2020, 08:31 Nga DOSJA

TIRANË–Hetimet për rrëmbimin dhe vrasjen e Jak (Jan) Prengës kanë pësuar kthesë. Shkak për këtë është bërë zbulimi i tri grupeve që janë të përfshirë në këtë ngjarje. Konkretisht, bëhet fjalë për familjen Hajri, një grup kriminal të fuqishëm në Vlorë, dhe një tjetër në Shkodër. Këto tri grupe do të merrnin në Angli, sasinë rekord prej 283 kilogramë kokainë. Përgjimet e zbardhura nga autoritetet angeleze, i janë dërguar autoriteteve shqiptare, ku rezulton se Astrit Prenga, nuk dorëzoi kokainën tek tri grupet, dhe si kundërpërgjigjie, ata i morën peng të vëllait.

Sot, Policia e Shtetit ka dhënë zyrtarisht informacionin se është prangosur nga policia Festim Bexhdili. Prokurorët dyshojnë se Bexhdili dogji rrobat e Jak Prengës. Arrestimi i tij e çon në 5 numrin e të arrestuarve për këtë ngjarje, pasi dje u prangosën: Leonard Hajri, dhe babai i tij, Bajram Hajri, bashkë me kushëririn, Elton Hajrin, dhe Olsi Turjan.

3 vlonjatë dhe 1 shkodran ishin organizatorët dhe porositësit e rrëmbimit të Jak Prengës, mesditën e 17 janarit në Kamëz. Dosja.al mëson ekskluzivisht se ata janë të skeduar prej vitesh për aktivitetin e tyre në vendet e Bashkimit Evropian dhe kokainës në Ekuador. Njëri prej tyre, njihet si Gramoz (Dritan) Rexhepi, dhe akuzohet se është personi kyç që urdhëroi rrëmbimin e Jak Prengës, dhe 3 porositësit e rrëmbimit të Jak Prengës janë:  M. B., shkodran, i lidhur me krimin dhe me linjën e trafikut të drogës nga Ekuadori në BE,  K. G., ndërmjetësi mes grupit dhe familjes Hajri dhe G.D. edhe ky nga Vlora.

Goli me vlerë, 12.7 milionë paund që nuk shkoi në destinacionin e duhur, i kushtoi kokën Jak Prengës, i cili, sipas të dhënave të zbuluara sot, pas verifikimit të pamjeve të sigurisë, shihet teksa hyn me këmbët e tij në resort “Golden”, në pronësi të familjes Hajri, dhe më pas nxirret i pajetë, lakuriq, i mbështjellë me qese të zezë, dhe më pas transportohet nga disa persona, në garazhin e kompleksit. Trupi i tij, dyshohet se është futur në makinë dhe është nxjerrë jashtë resortit, dhe për këtë grupit, iu ka ardhur në ndihmë, 30-vjeçari i prangosur sot nga Policia, Festim Berxhili. 

Gazetari Elton Qyno, nga ana tjetër, raporton se i vëllai i Jak Prengës, Astriti e mbajti kokainën për t’ju bërë presion tri organizatave se kërkonte më shumë para për rrugët që çonte drogën. Rruga ‘fatale’ është ajo e fundit të vitit 2019, kur në muajin dhjetor, ai s’dorëzoi një mall me vlerë 12.7 mln paund, dhe nuk iu tregonte se ku e kishte fshehur. Dy vëllezër të Jan Prengës ndodhen në Angli. Astrit Prenga që ishte korrier i grupeve kriminale të Vlorës dhe Shijakut dhe Ndrek Prenga. Ky i fundit ndodhet në burg prej vitit 2017, dhe është dënuar me 8 vite burg po për trafik droge.

Por jo të gjithë ata që kërkonin kokainën ishin nga Shqipëria. Burime nga grupi hetimor bëjnë me dije për Dosja.al se në krim është përfshirë edhe një i burgosur jashtë vendit, i cili ka inicialet D.R. Megjithatë ende nuk dihet se cili ka qënë roli i tij në gjithë ‘meselenë’. Nga ana tjetër, 5 të arrestuarit, mes tyre edhe të fortit e fisit Hajri kanë ‘qepur’ gojën para hetuesve. Gjatë gjithë kohës në Policia ata nuk kanë deponuar asgjë, madje as në prani të hetuesit të çështjes. Dosja.al mëson se ata janë shprehur se do të flasin në një moment tjetër kur të dalin në gjyq. Megjithatë ata insistojnë se nuk kanë gisht në pengmarrje pavarësisht provave filmike që Policia ka kundrejt tyre. E vetmja gjë që ata pranojnë është akuza e armëmbajtjes pa leje. Ndërkohë trupi i 49-vjeçarit ende nuk është gjetur, Policia ka filluar kërkimet me qen në zonën pranë resortit “Golden”, ku edhe u çua fillimisht. 

(k.m;a.b;f.g Dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet festim bexhdili jak prenga jan prenga pengmarje ne kamez renea në shijak festim bexhdili jak prenga jan prenga pengmarje ne kamez renea në shijak

Sondazh

Poll
Aktualitet 29 Janar 2020, 06:47

Librazhd- Gjatë orëve të para të mëngjesit të sotëm, disa persona ende të paidentifikuar kanë vjedhur një nga bizneset më të njohura në qytetin e Librazhdit, ar...

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"