LIVE UPDATES

covid19

Bota 19 Nëntor 2021, 10:11

Austria futet në izolim kombëtar

AUSTRI- Austria do të futet në izolim kombëtar. Mediat e huaja shkruajnë se Austria është bërë vendi i parë në Evropë që do të marrë këtë masë gjatë valës së fu...

Bota 22 Maj 2021, 08:42

EUROPË-Prodhuesit e vaksinave kundër Covid-19 Pfizer / BioNTech, Moderna dhe Johnson & Johnson, gjatë konferencës së G20 deklaruan se do të sigurojnë &...

Bota 19 Dhjetor 2020, 07:28

Pse në BE aprovimi i vaksinës zgjat më tepër?

Në Britaninë e Madhe dhe SHBA kanë nisur tashmë vaksinimet me BNT162b2, ky është emri zyrtar i vaksinës së koronës të BioNTech dhe Pfizer, pasi të dy vendet e m...

Sport 16 Tetor 2020, 12:20

Ronaldo kalon Covid-in në pishinë

ITALI – Ylli portugez i Juventusit, Kristiano Ronaldo vazhdon të qëndrojë në karantinë pasi rezultoi pozitiv ndaj Covid-19 gjatë grumbullimit me përfaqësuesen e...

Aktualitet 13 Maj 2020, 07:51

Lama që mund ta shpëtojë botën nga pandemia

Një lama në Belgjikë mund të jetë “çelësi” për të shfarosur koronavirusin, duke i dhënë fund pandemisë që ka mbërthyer globin.Studiuesit e Universitetit ...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

16 milionë euro ka marrë Ministria e Shëndetësisë nga Banka Botërore për të përballuar Covid19 - Ekonomi
LIVE UPDATES
Ekonomi

16 milionë euro ka marrë Ministria e Shëndetësisë nga Banka Botërore për të përballuar Covid19

3 Shtator 2021, 13:08 Nga DOSJA
16 milionë euro ka marrë Ministria e Shëndetësisë nga

Ministria e Shëndetësisë ka kontraktuar me disa kompani 16 milionë euro, fonde këto të dhëna nga Banka Botërore për të përballuar emergjencën e Covid-19 nga qershori 2021 deri në fund të vitit 2022.

Këto fonde do të mbështesin rritjen e kapaciteteve në afat shkurtër dhe afatmesëm përmes investimeve në funksionet thelbësore të shëndetit publik si: Fuqizimin e sistemeve të paralajmërimit të hershëm; zbulimit të rasteve dhe gjurmimit të kontakteve; sigurimi i pajisjeve dhe materialeve të kujdesit shëndetësor dhe sigurimi i pajisjeve laboratorike.

 5,1 mln euro për forcimin e mbikëqyrjes së Covid-19

Një nga komponentët e kredisë është forcimi i mbikëqyrjes së pandemisë, me qëllim frenimin e përhapjes së saj. Fondet do përqendrohen në blerjen e pajisjeve laboratorike dhe mbështetje më të madhe për zbulimin e rasteve të reja dhe gjurmimin aktiv të kontakteve. Fondet do të përdoren edhe më investime shtesë në burime njerëzore (epidemiologë) dhe investime të reja që lehtësojnë gjurmimin e kontakteve.

Këto investime do të shërbejnë për të dhënë në kohë informacionin e nevojshëm për vendimmarrje që lidhen me menaxhimin dhe zbutjen e pandemisë.

9 milionë euro, investime dhe mjete mbrojtëse në spitale

Rreth 9 milionë euro nga huaja do të përdoren gjatë 6-mujorit të dytë të këtij viti dhe vitit që vjen për mjete dhe pajisje në sistemin e kujdesit shëndetësor në vijën e parë të frontit.

Fondet do të përdoren për blerjen e mjeteve dhe pajisjeve mbrojtëse që kanë të bëjnë me minimizimin e rreziqeve për pacientët dhe shëndetin e personelit, duke përfshirë rritjen e numrit të shtretërve të kujdesit intensiv, trajnimin e stafit të institucioneve shëndetësore dhe punonjësve të vijës së parë. Aktualisht ka 306 shtretër të kujdesit intensiv në Shqipëri (ekuivalent me 10.7 shtretër për 100,000 popullatë).

0,9 mln euro distancimin fizik dhe komunikimin në distancë

Kjo shumë do të mbështesë përpjekjet e qeverisë për të siguruar distancim të sigurt fizik. Ai gjithashtu do të mbështesë synimet e Qeverisë së Shqipërisë për zhvillimin aftësive të fuqisë punëtore (si për personelin klinik ashtu edhe për atë administrativ), për komunikim në distancë, zhvillimin e telemjekësisë, duke i dhënë përparësi të sëmurëve me gjendje kronike dhe duke e siguruar atyre shërbimet e që nuk mund të ofrohen përmes platformave virtuale mund të ofrohen në mënyrë efektive gjatë kohës së masave për distancimin fizik. Më këtë hua do të mundësohet shpërndarja e ilaçeve drejtpërdrejt në shtëpitë e të moshuarve dhe grupeve të tjera të cenueshme.

0.5 mln euro për menaxhimin e projektit

Ky komponent do mbështesë administrimin e përgjithshëm të projektit, përfshirë menaxhimin e tij monitorimin dhe raportimin e zbatimit. Strukturat ekzistuese të Ministrisë së Shëndetësisë do të kryejnë funksionet e monitorimit dhe zbatimit të projektit. Marrë nga Monitor.al

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

ekonomi ekonomi 9 mln euro pajisje kunder covid19 msh 16 milione euro fonde 9 mln euro pajisje kunder covid19 msh 16 milione euro fonde

Sondazh

Poll
Ekonomi 3 Shtator 2021, 11:36

TIRANË– Shitja e aboneve muore për shumën e 600 lekëve të reja, ndërkohë që çmimi real është 1600 duket se nuk ka shkaktuar probleme tek qytetarët. ...

Ekonomi 2 Shtator 2021, 07:35

Huamarrja e kompanive shtetërore është në rënie

Huamarrja e kompanive publike në sektorin bankar ishte në rënie edhe gjatë këtij viti.Të dhënat e Bankës së Shqipërisë tregojnë se në fund të muajit korrik, por...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë