LIVE UPDATES
Bota

Studim i ri i efikasitetit të vaksinave anti-Covid: CoronaVac zvogëlon vdekshmërinë me 97%, ndërsa Pfizer me 80%

28 Maj 2021, 09:27 Nga DOSJA
Studim i ri i efikasitetit të vaksinave anti-Covid: CoronaVac zvogëlon

URUGUAI– Vaksina kineze CoronaVac për COVID-19 zvogëlon vdekshmërinë e sëmundjes me 97%, ndërsa ajo e SHBA-Gjermani Pfizer / BioNTech me 80%. Shifrat janë rezultat i një studimi të kryer në Uruguai, i cili u botua ditën e enjte.

Sipas studimit, nga numri i përgjithshëm i njerëzve të imunizuar me CoronaVac deri më 25 maj 5.360 u diagnostikuan me koronavirus të ri. Prej tyre, 19 u desh të trajtoheshin në njësitë e kujdesit intensiv (ICU) dhe 6 vdiqën, raportojnë mediat e huaja.

“Reduktimi i vdekshmërisë COVID-19, më shumë se 14 ditë pas dozës së dytë të vaksinës, është 97% për CoronaVac dhe 80% për Pfizer,” tha Ministria e Shëndetësisë të Uruguait për popullsinë e vendit të Amerikës Latine.

Nga numri i përgjithshëm i njerëzve të imunizuar me produktin Pfizer në të njëjtën date, 691 kishin simptoma të COVID-19, vetëm një duhej të pranohej në ICU, por 8 vdiqën. Studimi sqaron se në të gjitha rastet, këta ishin njerëz mbi 80 vjeç. Zvogëlimi i rasteve të SARS-CoV-2 midis njerëzve që ishin imunizuar me CoronaVac ishte 57%, ndërsa midis atyre që morën vaksinën Pfizer ishte 75%. Për ata të pranuar në ICU, CoronaVac u gjet të jetë 95% efektive në parandalimin e vdekjes dhe vaksina Pfizer ishte 99% efektive.

Autorët e studimit tregojnë se këto të dhëna janë paraprake dhe “duhet të interpretohen me kujdes, sepse ato nuk marrin parasysh moshën, sëmundjet bashkëshoqëruese dhe grupet me ekspozimin më të lartë” ndaj virusit.

(e.k/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota biontech coronavac covid19 pfizer biontech coronavac covid19 pfizer

Sondazh

Poll
Bota 28 Maj 2021, 07:39

HAGË- Krerët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hysni Gucatit dhe Nasim Haradinaj kanë dalë ditën e sotme në seancën e pestë kundër tyre në Hagë.Para...

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave