LIVE UPDATES
Sport

VIDEO/ Valverde, një gol i mrekullueshëm me 107 kilometra në orë!... Nuk rreshtin lëvdatat: “Ta paguajmë golin, Fede!”

“MARCA” llogarit shpejtësinë që arriti gjuajtja e Fede Valverdes në ndeshjen ndaj Napolit

4 Tetor 2023, 17:27 Nga DOSJA

SPANJE - Ancelotti thotë se Valverde ka një gjuajtje gur në këmbë, gjë që e tregoi edhe ndaj Napolit. Vetëm në këtë mënyrë mund të shpjegohet gjuajtja e tij me të cilën Madridi fitoi tre pikët, teksa arriti shpejtësinë 107 kilometra në orë, sipas përllogaritjeve matematikore të kryera nga “MARCA Nit”. 

Një gol i mrekullueshëm, meqë ra fjala, që UEFA nuk e ia atribuoi lojtarit të Real Madridit, pasi gjuajtja fillimisht goditi traversën, më pas portierin e Napolit, Meret, i cili shënoi autogol. “Më trishtoi fakti kur shikoja tabelën e rezultateve dhe të shihja që goli nuk më ishte dhënë mua”,- ka reflektuar Valverde në fund të lojës.

107 kilometrat në orë të arritura nga Fede nuk janë një rekord në botën e futbollit, pasi libri i rekordeve “Guinness” e ka regjistruar si gjuajtjen më të fuqishme në histori atë të David Hirst, me Sheffield Wednesday më 16 shtator 1996, me 183 km/h. 

Duke parë shpejtësinë që arriti Fede, e cila sipas llogaritjeve tona, iu deshën 0.83 sekonda për të përshkuar 24.6 metra që ndanë topin pikërisht në momentin e goditjes së traversës (në video shihet se si janë kryer veprimet matematikore), të dhënat zyrtare ngrenë dyshime. 

VIDEO/ Valverde, një gol i mrekullueshëm me 107 kilometra në

Akoma më e diskutueshme janë të dhënat më të mëdha të supozuara të matura, të ndodhura në minutën e 88-të të ndeshjes Sporting - Naval. Ronny Heberson, një specialist i shkëlqyer i goditjeve të lira, goditi me këmbën e majtë që u tha se kishte arritur shpejtësinë 208 kilometra në orë. Për të dhënë shembullin e një lojtari tjetër të Real Madridit, gjuajtja e famshme me parabolë e Roberto Carlos kundër Francës thuhet se ka arritur 137 km/h.

Pavarësisht se kush e shënoi golin, për tifozët e Real Madridit dhe shokët e tyre do të mbahet mend gjithmonë si goli i Fedes në Napoli. “Ku shkon Federico!”,- i tha Modric. “Për të paguar golin”,- tha Lucas me shaka. "Çfarë bombe!"- tha Rüdiger. “Çfarë gol i madh”,- ka shkruar Vini. Edhe pse termi më i përdorur ishte bomba, siç kanë reflektuar Kepa, Brahim dhe Tchoauméni në rrjetet sociale. 

“Të pyesin, apo të luten?”,- shkruan gruaja e tij Mina Bonino, gjithmonë në krah të Fedes, në kohë të mira dhe të këqija. Në dhomat e zhveshjes të gjithë u përqafuan dhe goditën Valverden për golin e tij të madh, një nga goditjet më të dhunshme që është parë kohët e fundit.

B.T (Dosja.al)

 

Sondazh

Poll

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve