LIVE UPDATES
Sport

Ndërhyn diplomacia! “Pajtohen” Irani me Arabinë Saudite, pas ndeshjes së anuluar mes Sepahanit dhe Al-Ittihad…

Diplomacia iraniane është përpjekur të shuajë polemikat e lindura nga anulimi, të hënën, i një ndeshjeje mes sauditëve të Al-Ittihad dhe klubit iranian të Sepahanit.

4 Tetor 2023, 15:11 Nga DOSJA
Ndërhyn diplomacia! “Pajtohen” Irani me Arabinë Saudite,

ARABIA SASUDITE - Irani i qetëson gjërat përmes kreut të diplomacisë. Ky i fundit hodhi poshtë këtë të mërkurë, idenë e një mosmarrëveshjeje me Arabinë Saudite, pas anulimit këtë javë të një ndeshje futbolli mes klubit saudit Al-Ittihad dhe iranianëve të Sepahanit.

Për të kujtuar, të hënën, takimi u anulua pas një polemike rreth pranisë pranë fushës në Isfahan të Iranit, të një statuje të një komandanti të Gardës Revolucionare, gjeneral Qassem Soleimani, i vrarë në një sulm me dron amerikan në Bagdad në janar. 3, 2020.

“Ministrja e Punëve të Jashtme të Arabisë Saudite dhe unë kemi qenë në kontakt” pas refuzimit të iranianëve për të lëvizur statujën dhe atë të sauditëve për të mos luajtur ndeshjen, tha kreu i diplomacisë iraniane, Hossein Amir, për shtypin të mërkurën. “Marrëdhëniet midis Teheranit dhe Riadit po ecin në drejtimin e duhur dhe ne nuk duhet të lejojmë që sporti të bëhet një levë politike në duart e asnjërës palë”, shtoi ai.

Incidenti ndodhi kur Irani dhe Arabia Saudite sapo kanë filluar të takohen përsëri në territoret e tyre përkatëse, dhe jo më në terren neutral siç kishte ndodhur për shtatë vjet, pas dritës jeshile në gusht të Konfederatës Aziatike.

Al-Nassr, skuadra saudite e Cristiano Ronaldos, luajti një ndeshje të Champions League të Azisë në Teheran më 19 shtator kundër skuadrës së Persepolis, takimi i parë i një klubi saudit në Iran që nga viti 2016. Të martën, klubi saudit i Neymar Al-Hilal mundi iranianët e Nassaji Mazandaran (3-0) në Teheran gjatë një ndeshje që po llogaritet edhe për Champions League të Azisë.

B.T (Dosja.al)

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve