LIVE UPDATES
Sport

Marok - Spanjë/ Me synimin e vetëm, për të qenë sërish ndër më të mirët. Analiza dhe përbërjet e mundshme të rivalëve…

Spanja kërkon të kthehet në disa zona që nuk ka shkelur që nga viti 2010...

6 Dhjetor 2022, 14:16 Nga DOSJA

Marok - Spanjë/ Me synimin e vetëm, për të qenë

KATAR - Maroku dhe Spanja përballen me njëri-tjetrin në fazën e 16-të të këtij Botërori, duke kërkuar të jenë në mesin e tetë të përzgjedhurve për të luajtur çerekfinalet duke filluar nga e premtja e ardhshme. Ndeshja do të zhvillohet në stadiumin Education City, një nga ambientet më spektakolare dhe moderne të këtë Botëror të Katarit. 

Si vjen Spanja? Lojtarët e kombëtares thonë se kanë mbërritur me mendje të pastër në ndeshjen ndaj Marokut, pas panikut që përjetuan ndaj Japonisë. Me mësimin e nxjerrë dhe të vetëdijshëm se tani e tutje nuk ka asnjë kufi për gabime, djemtë e Luis Enrique janë të bindur se do të mund të tregojnë edhe ndaj Marokut, versionin me të cilin mrekulluan kundër Kosta Rikës në ndeshjen hapëse. I njëjti bllok do të fillojë nga fillimi, me disa ndryshime në pozicione shumë specifike. Në krahun e djathtë, Carvajal do të jetë titullar, si edhe Morata në majën e sulmit. Në këtë rast, do të duhet të shihet nëse i sakrifikuari është Asensio (me shumë mundësi) apo Ferran.

Marok - Spanjë/ Me synimin e vetëm, për të qenë

Si mbërrin Maroku? Skuadra marokene është padyshim një nga sensacionet e Botërorit, pasi ka qenë lider në një nga grupet e vdekjes, me vendin e dytë dhe të tretë në Botërorin e kaluar. “Ishte përpara Belgjikës, Kroacisë dhe Kanadasë, kështu që duhet të keni shumë respekt për të”,- paralajmëron Luis Enrique. Një skuadër e organizuar mirë, e guximshme që ka individualitete të mira, premton ta çojë ekipin spanjoll në kufi për të mbajtur gjallë ëndrrën afrikane në këtë Botëror të Katarit.

Dueli i ndeshjes? Achraf kundër Olmo. Mbrojtësi i PSG-së kundër anësorit të Leipzig, një duel me shpejtësi të lartë në krah. Marokeni nuk ka shkëlqyer ende siç pritej prej tij për shkak të problemeve fizike, por ai është një lojtar që shfaqet në ndeshje të mëdha. Një ‘raketë’ në të djathtë që është mësuar të çekuilibrojë ndeshjet. Ata do të kenë të bëjnë me Dani Olmon, lojtarin e vetëm sulmues të skuadrës spanjole, që ka startuar në të tre ndeshjet dhe që garanton punë në mbrojtje dhe thellësi të sulmit.
B.T (Dosja.al)

Sondazh

Poll

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës