LIVE UPDATES
Sport

Portugali - Zvicër/ Kualifikimi për në çerekfinale, dëshirë e hershme e të dy rivalëve. Ja dhe përbërjet e mundshme…

Portugalia ka kaluar raundin e 16-të vetëm dy herë (gjysmëfinaliste në 1966 dhe 2006), ndërsa për Zvicrën, vështirë se dikush e mban mend atë (1934, 1938 dhe 1954).

6 Dhjetor 2022, 12:55 Nga DOSJA

Portugali - Zvicër/ Kualifikimi për në çerekfinale,

KATAR - Portugalia dhe Zvicra mbyllin fazën e 16-të të Kupës së Botës në orën 20:00 në stadiumin mbresëlënës Lusail. Është një duel kundër historisë së të dy rivalëve.  Skuadra portugeze, e cila përfundoi e para në grup, dëshiron të kapërcejë një fazë që i ka rezistuar që nga viti 2006, Botërori i parë për Cristiano. Ai e kaloi këtë raund vetëm dy herë dhe i pari ishte në vitin 1966, me Eusébio si një yll të madh. Zvicrës do t'i duhej të zhytej në arkivat e gazetave bardhezi për ta gjetur veten (në 1934, 1938 dhe 1954) në një çerekfinale.

Si arrin Portugalia? Humbja kundër Koresë së Jugut uli durimin e një skuadre që po kombinonte futbollin e mirë dhe aftësinë paguese për të përfunduar ndeshjet. Cristiano Ronaldo do të jetë ekstra e motivuar edhe pse është e vështirë të merret me mend nëse kjo është e mirë apo e keqe, pasi luzianët e dinë që statistikat tregojnë se nuk kanë kaluar kurrë në kualifikueset e Botërorit. Ata gjithashtu tregojnë për disa sondazhe që kërkojnë zëvendësimin e tij në vendin e tij.

Portugali - Zvicër/ Kualifikimi për në çerekfinale,

Si arrin Zvicra? Fitorja ndaj Serbisë, duke përfshirë edhe kërkesat politike, ishte një shtysë morale për lojtarët e Murat Yakim. Zvicra ka fituar dy ndeshje në fazën e grupeve dhe nuk ka fituar kurrë tre në një Kupë Bote, gjë që vendos në kontekst rrafshin historik dhe statistikor, si dhe arritjen me të cilën përballet skuadra zvicerane.

Dueli e ndeshjes? Bruno Fernandes vs Shaqiri. Portugezi është një nga futbollistët më në formë të skuadrës së tij, si në aspektin gjenerues të lojës ashtu edhe në finale. Ai ka marrë pjesë në 4 nga 6 golat për ekipin e tij (2 asistime dhe 2 gola). Shaqiri është një nga futbollistët që mallkimin e të 16-ave e ka përjetuar vetë. Ai e udhëheq ekipin e tij emocionalisht dhe vazhdon të bëjë diferencën.

B.T (Dosja.al)

Sondazh

Poll

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013