LIVE UPDATES
Sport

E DHIMBSHME! Drama e një çiklisteje paraolimpike që fitoi vendin e tretë, por nuk i dhanë medaljen e bronzit!...

Çiklistja paraolimpike Sophie Unwin ishte e treta në Lojërat e Commonwealth, por mbetet pa medalje, pasi vetëm katër ekipe kanë konkurruar

30 Korrik 2022, 12:57 Nga DOSJA

E DHIMBSHME! Drama e një çiklisteje paraolimpike që fitoi

Sophie Unwin dhe Georgia Holt të përlotura, me nga një medalje bronzi të marrë borxh

ANGLI - Birmingham pret një edicion të ri të Lojërave të Commonwealth, një ngjarje shumë-sportive që bashkon 5000 atletë që përfaqësojnë 72 kombe dhe territore, shumica prej tyre ish-koloni britanike. Programi sportiv përfshin teste paraolimpike. 

Në njërën prej tyre, çiklistja Sophie Unwin, fituese e dyfishtë medaljesh në Lojëra, mund të shihet e mbytur në lotë, kur mbeti pa medaljen e bronztë që kishte fituar në velodrom. Unwin, e cila është me shikim të dëmtuar, konkurroi në sprintin B për femra. Së bashku me piloten e saj, Georgia Holt, ato mposhtën dyshen skoceze (Libby Clegg dhe pilotin Holl Jenny) në garën që zyrtarisht iu dha mundësinë e zënies së vendin e tretë në podium. 

Me gëzimin se ishin fituese të medaljes, Unwin dhe Holt, të cilat ishin edhe kampione bote në vitin 2021, shkurtuan edhe intervistat për mediat për të shkuar në podium. Mirëpo rrugës për në ceremoninë e medaljeve, ato u befasuan kur u thane, se nuk do të kishte medalje bronzi për to.

E DHIMBSHME! Drama e një çiklisteje paraolimpike që fitoi

Për këtë garë u regjistruan pesë skuadra, por në fund vetëm katër startuan. Me këtë numër pjesëmarrësish, rregullorja përcaktonte se për fituesit do të jepej vetëm medalja e arit dhe argjendit. Më parë, askush nga organizatorët, nuk ia kishte treguar këtë gjë Unwin dhe Holt, edhe pse në faqen e Lojërave, është e shkruar, se dueli midis Unwin dhe Holt dhe Clegg dhe Jenny ishte një garë për medalje bronzi.

Kështu, mes lotësh, të dyja sportistet qëndruan jashtë pista, pikërisht pas podiumit. Ndërsa Jessica Gallagher e Australisë (me Ward Caitlin si pilot) mori ar dhe Aileen McGlynn e Skocisë (me Stone si partner), argjend; Unwin dhe Holt qëndruan në sfond me flamurin anglez të ngritur, por pa medalje.

E DHIMBSHME! Drama e një çiklisteje paraolimpike që fitoi

Pas ceremonisë, ato u ngjitën vetë në podium me dy medalje bronzi të huazuara nga sportistë të tjerë dhe u fotografuan me to. Delegacioni anglez theksoi se ky vendim i organizatorëve binte ndesh me objektivin për të arritur një përfshirje sa më të madhe në këto Lojëra të sportistëve me aftësi ndryshe.

B.T (Dosja.al)

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!