LIVE UPDATES
Sport

Mbrojtësi De Ligt mbyll 'hesapet' me Juventusin: “Nuk isha vetvetja!”...

Ai është transferimi më i shtrenjtë i Bayern Munichut këtë verë: mbrojtësi Matthijs de Ligt (22)

30 Korrik 2022, 07:15 Nga DOSJA

Mbrojtësi De Ligt mbyll 'hesapet' me Juventusin: “Nuk isha

GJERMANI - Lojtari i ri i kombëtares holandeze erdhi në Mynih nga Juventusi për një tarifë fikse prej 67 milionë euro. Pagesat e bonusit mund të shtojnë dhjetëra miliona të tjerë. De Ligt luajti për "Zonjën e Vjetër" në Serinë A për tre vjet. Megjithatë, largimi nga Italia nuk ishte veçanërisht i vështirë për qendërmbrojtësin. Por përkundrazi.

“Në një farë mënyre, unë nuk isha vetvetja te Juventus”,- tha i riu në një intervistë për ‘ESPN’. Juve nënshkroi holandezin nga Ajax Amsterdami në vitin 2019. Në atë kohë ai ishte gati 20 vjeç dhe kushtonte 85.5 milionë euro. Sidoqoftë, ai ishte një titullar absolut te Ajax, madje mbante edhe shiritin e kapitenit.

Te Juventusi, ai ishte fillimisht një yll mes shumë yjeve. “Pastaj kur hyn në një ekip ku në mbrojtje luajnë legjenda të tilla, si Chiellini dhe Bonucci dhe në portë Buffon, është e vështirë që një djalë 19 vjeç të tregojë se çfarë mundet të bëjë”,- shpjegoi ai, duke e përshkruar lëvizjen e tij në Torino si një hap prapa. Por De Ligt ishte në gjendje të mësonte shumë nga yjet e vjetër gjatë kohës së tij te Juve, kështu që ai "mësoi shumë dhe u përpoq të thithte gjërat çdo ditë për t'u bërë një lojtar dhe lider më i mirë".

Mbrojtësi De Ligt mbyll 'hesapet' me Juventusin: “Nuk isha

De Ligt përjetoi një pushim të vërtetë në verën e vitit 2020. Në atë kohë, italianët u ndanë me trajnerin Maurizio Sarri. Një zhgënjim i madh për mbrojtësin. “Zgjodha Juven sepse më pëlqeu ideja për të luajtur më shumë futboll sulmues dhe sepse trajner ishte Sarri. Reputacioni i tij i parapriu atij për atë që kishte bërë në Napoli dhe Chelsea dhe mendova se do të gjeja një stil loje te Juve që ishte i ngjashëm me Ajaxin”.

Pas Sarrit (gusht 2020), erdhi Andrea Pirlo (sezon 2020/21) dhe Massimiliano Allegri (nga viti 2021) ishin në stolin e trajnerit dhe skuadra ishte përsëri më në mbrojtje. Gëzimi për të luajtur te De Ligt humbi: “Tek Ajax kam bërë shumë presion, kam rrezikuar. Ishte papritmas shumë ndryshe te Juve.”

B.T (Dosja.al)

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!