LIVE UPDATES
Politike

VD-“SMS-të që të çon”,Bardhi përplaset me Nikollën, Balla: Të ngeli në gojë emri im…

14 Tetor 2021, 14:58 Nga DOSJA
VD-“SMS-të që të çon”,Bardhi përplaset me

TIRANË– Futja me procedurë të përshpejtuar për miratim në Kuvend e projektligjit që i hap rrugë daljes në tregjet ndërkombëtare për marrjen e një borxhi nga 500 deri në 700 milionë euro solli një debat të fortë në Kuvend me kryetares së Parlamentit Lindita Nikolla, sekretarit e Përgjithshëm të Partisë Demokratike, Gazment Bardhi dhe kryetarit të grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla. Pas votimit të këtij projektligji, Bardhi mori fjalën dhe tha se futja në rend dite në këtë mënyrë është shkelje rregullash. Ai e akuzoi Nikollën dhe merr urdhra nga kreu i grupit parlamentar të PS-së dhe shtoi se kryeparlamentarja duhet të kuptonte pozicionin që mban pasi nuk është zëdhënësja e Ballës. Ky i fundit ndërhyri në debat dhe tha se Bardhi duhet të mos ia përmendte më emrin, pasi nuk kishte lidhje me të.


PJESË NGA DEBATI:

Lindita Nikolla: Ju lutem të nderuar deputetë kush nuk ka votuar ende të vijojë me procesin e votimit, mbyllen diskutimet dhe për këtë pikë të rendit të ditës. Nga Këshilli i Ministrave sapo është depozituar projektligji për eurobondin që do të emetohet nga Ministri për Ekonominë, miratimin e përjashtimeve nga tatimet dhe taksat për heqjen dorë nga imuniteti për marrëveshjet që do të lidhen nga Ministri për Financat dhe Ekonominë. Projektligji është kërkuar të shqyrtohet me procedurë të përshpejtuar, nuk përfshihet në rastet kur ndalohet përdorimi i kësaj procedure. Pas njoftimit të kryetarit të Kuvendit dëgjohet një folës, nëse kanë dëshirë. Po zoti Balla…ka nga Opozita?

Alfred Rushaj: Nuk e dimë se çfarë ka ardhur dhe nuk mund të themi po ose jo pa e parë me një njoftim që ju thoni

Lindita Nikolla: Atëherë referuar dispozitës që ju citova, kreu i Kuvendit ju paraqet për votim projektvendimin përkatës, po ju lexoj projektvendimin…. projektligji për eurobondin që do të emetohet nga Ministri për Ekonominë, miratimin e përjashtimeve nga tatimet dhe taksat për heqjen dorë nga imuniteti për marrëveshjet që do të lidhen nga Ministri për Financat dhe Ekonominë. Kuvendi vendos votimin me procedurë të përshpejtuar, shqyrtimi në Komision të bëhet më 25 tetor 2021, shqyrtimi në seancë plelanre më 28 tetor. Hedhim në votim me kartona, kush është pro? Kush është kundra? Abstenim? Miratohet…Faleminderit. Po zoti Bardhi

Gazment Bardhi: E para duhet respektuar rregullorja e Kuvendit, kërkesa për marrjen e fjalës për procedurë jepet menjeherë dhe nuk kishte nisur akoma procesi i votimit. pika dy e rendit të ditës ishte njoftime dhe nëse kishte ardhur një kërkesë nga Këshilli i Ministrave do të duhej që ju zonja kryetare të na e kishin njoftuar në pikën dy. Pasi ka nisur seanca nuk shtohen në rendin e ditës sepse kështu i teket Edi Ramës. Seanca plenare ka një rend dite, ka rregulla se si shtohet rendi i ditës, njoftimet jepen në pikën dy. Pasi ka nisur seanca pasi kemi diskutuar të gjitha pikat e rendit të ditës nuk shtoni dot sepse është shkejlje flagrante. Deputetët nuk janë njohur me këtë projektvendim, ju hidhni votim. Çfarë votuam ne? A na e keni shpërndarë projektvendimin? Juve zonja kryetare? Nuk e kemi as në sistem, as përpara, si i fton të votojnë diçka që s’e kanë përpara? Ku ndodh kjo?

Lindita Nikolla: Edhe njëherë

Gazment Bardhi:Ku jemi këtu në mbledhjen e Partisë Socialiste? Jemi në Kuvend këtu dhe ju nuk mund të na trajtoni sikur n akeni në xhep e na nxirrni e na fusni sa herë të doni. Ku e ke projektvendimin? A është shpënrdarë, cfarë votojmë ne? Ku e kemi ne?

Lindita Nikolla: Faleminderit…po zoti Balla

Gazment Bardhi: Ku e ke projektvendimin, më kthe përgjigje tani, lëre zotin Balla

Lindita Nikolla: Është hedhur në sistem

Gazment Bardhi:Jo nuk është hedhur në sistem

Lindita Nikolla: Kam respektuar procedurën

Gazment Bardhi: Zonjë, edhe njëherë do të duhej ta kishit future në rend dite ose ta kishit bërë tek njoftimet e pikës dy. Kjo kërkesë nuk ka qenë e depozituar. Ju nuk mund të shtoni gjëra pa njoftuar deputetët dhe t’i ftoni të votojnë, është shkelje flagrante e rregullores dhe e Kushtetutës. Anullojeni procedurën. S’kemi asgjë me procedurën e shpejtë apo me tjetrën. Por Kuvendi duhet të vijojë sipas rregullave e jo të urdhrave që merr me SMS-që nga zoti Balla. Nuk je zëdhënëse e Ballës, por  Kryetare e Kuvendit, sillu si e tillë. Unë sinqerisht e kam besuar që ju keni bërë një zotim, por po e shkelni çdo ditë.

Lindita Nikolla: Të jeni të sigurtë që do t’i përmbahem zotimit, po zoti Balla.

Taulant Balla: Të ngeli në gojë emri im….çfarë ke more, çfarë ke….Hiqe nga goja emrin tim se nuk ka lidhje fare, ka të bëjë me disa çështje për deputetët që kanë disa mandate. Të lutem, nuk kemi pasur.

LAJMI KRYESOR: LIVE Kuvendi/ Debat për buxhetin! Basha: Nesër padi në SPAK. Rama: Ti vë gjoba

(f.m/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

Politike Politike gazment bardhi lindita nikolla seance plenare 14 tetor 2021 Taulant Balla gazment bardhi lindita nikolla seance plenare 14 tetor 2021 Taulant Balla

Sondazh

Poll

KAOS në komision/ Denaj hedh në votim shtyrjen, Duma: Atë e bej unë! (Pyet sekretariatin)

KAOS në komision/ Denaj hedh në votim shtyrjen, Duma: Atë e bej unë! (Pyet sekretariatin)

Akti për kompensimin e çmimeve/ Duma: 8 pronarë nën hetim. Bejtja: S'kam informacion

Debat në Komisionin e çështjeve sociale, paralajmëron Duma: Do bllokoj mbledhjen!

Rama dhuron gjak, kryeministri: Sa herë ma keni pirë? Te e majta, ajo dhuron gjak

“Me paratë e buxhetit kompensoni oligarkët”/Grida Duma: Qeveria nuk i shpërndani lekët për qytetarët

TEST 2

Shkrumbohet fasoneria e italianes në Vlorë, dyshohet për zjarrvënie të qëllimshme

Largimi i pushuesve nga Shëngjini krijon trafik të rënduar në aksin Lezhë-Milot

U bllokuan në Valbonë, evakuohen me helikopter 4 turistët

Policia në aksion, arreston 9 shoferë, gjobit 341 të tjerë

'Jemi njerëz të mirë e besnik'/ Rama: Mund ta përdorni çmendurinë tonë për t'u marrë me të tjerët

Deri në 179 km/h, makina inteligjente kap mat shoferët në Bypass-in e Fierit, pezullohen 89 patenta

Rama: Dëgjojmë se Putin është shumë sëmurë, por as BE nuk është e shëndetshme

Rama në Austri: Keni qenë krah nesh, ndjej keqardhje për BE-në

Statusi kandidat për në BE, Rama: Ukraina mos të kenë iluzione, mori ilaç kundër depresionit

Rama: S'ka vend më të mirë se Austria për të marrë veten nga mbledhja depresive në Bruksel

Refuzon të largohet nga banesa, 50-vjeçari në Berat kërcënon të hidhet nga pallati

Rama takohet me shqiptaren në Austri, gruaja: Jam krenare që takova kryetarin

'Ulu', aksion policie në mes të natës në Astir, 2 persona shtrihen në tokë

'DRONI edukues'/ Policia rrugore me pajisje të re, monitoron çdo ndryshim drejtimi të parregullt

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat

Nis me debate komisioni për mandatin e Xhaçkës, Alibeaj: Të vinte këtu të jepte shpjegime

Zjarr masiv në Lajthizë të Mirditës, në terren vetëm një zjarrfikës

Aeroporti i Vlorës, Tabaku: Po ndërtohet në një zonë që ishte e mbrojtur. Ministrja: E pavërtetë

Gazetarja përmend Vuçiç, presidenti serb:Jam i sigurtë që folët mirë për mua. Rama:Ç'dreqin do këtu?

Vuçiç e quajti Kosovë, Rama e korrigjon: Aleksandri tha "e ashtuquajtura Kosovë"

“BE na poshtëroi, prisnin konferencë nga liderët”, Rama: Janë të zgjuar

Videon e nxorri vetë, Rama: Ishte prerë keq, unë thashë se RMV do jetë edhe Shqipëria Lindore

VETO-ja e Bullgarisë, Rama me kritika: BE e paaftë të çlirojë dy pengje

Rama nga Brukseli: Urojmë që shekulli tjetër të na gjejë në BE

Rama-BE: Lëreni Serbinë të qetë, mos hapni konflikte të tjera

Rama flet për Kosovën në Bruksel: Është marrë peng, çmenduri, njerëzit nuk lëvizin dot lirshëm

Rama: Bullgaria po i jep fuqi Putin e agresionit rus, një turp

Korreshi ngre zërin: Në Lushnje vihet vetëm për të bërë foto me shalqi, mos u tallni

Bardhi publikon listën: 10 miq të Ramës përfituan 36 investime strategjike me vlerë 4.6 miliard euro

Balla: Berisha privatizoi pronat nga Viçidoli deri në Dhërmi, si ka mundësi je pronar

'Ish-grabitësi u kërkoi ndjesë pronarëve'/ Balla: Berisha është servil, ditën e lindjes e ndryshoi

Balla përplaset me Berishën në Kuvend: Ik o plaku Mere

'Na u bashkoni me 7 korrik'/ Berisha: Pronarët e pronave janë më të kërcënuar se kurrë