LIVE UPDATES
Politike

Rama do të çojë satelitë në orbitë, Shqipëria ‘një yll’ mes superfuqive

14 Tetor 2021, 14:47 Nga DOSJA
Rama do të çojë satelitë në orbitë,

TIRANË– Shqipëria do të ketë “sy” edhe nga hapësira! Kështu pretendon kryeministri Edi Rama. (Shiko këtu) Sot nga Kuvendi i Shqipërisë, deklarata e tij shkaktoi të qeshura në sallë, por kreu i qeverisë ngulmoi se e kishte seriozisht. Teksa komentonte ndryshimin e buxhetit për të blerë drone, Rama e çoi edhe më tej fantazinë duke bërë me dije se brenda vitit të ardhshëm qeveria do të dërgojë në hapësirë 2 satelitë. Madje aq shumë mirë e ka bërë planin, saqë u ka vendosur edhe emrat: Albania dhe Albania 2. Kjo deklaratë u pasua me të qeshura në radhët e opozitës, por kreu i qeverisë i mëshoi fjalës së tij duke i siguruar se do të ndodhte, e se Shqipëria do të bëhej vendi i parë në rajon me satelitë në hapësirë.

“The do blejmë drona. Jo. Do blejmë drona. Do çojmë dhe satelitë në orbitë. Qeshni, qeshni. Kur të shikoni satelitët Shqipëria në orbitë dhe jo në mandatin tjetër. Vitin tjetër. Albania 1 dhe Albania 2,”-tha Rama.

Nga 3,372 satelitë artificialë aktivë që rrotullohen rreth Tokës që nga 1 janari 2021, 1,897 i përkasin Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Këtij numri nuk i afrohet as ai i satelitëve të Kinës dhe Rusisë. 10 vendet kryesore që po dominojnë industrinë satelitore janë SHBA, Kina, Rusia, Britania e Madhe, Japonia, India, Agjencia Evropiane e Hapësirës, Kanadaja, Gjermania dhe Luksemburgu.

NUMRI I SATELITËVE:

SHBA 1897
Rusia 176
Kina 412
Të tjerë (VENDE) 887

Satelitët e vëzhgimit të Tokës përdoren për qëllime civile dhe ushtarake, duke luajtur një rol vendimtar për aktivitete të tilla si monitorimi i motit në tokë. Satelitët gjithashtu përbëjnë një pjesë integrale të infrastrukturës së navigimit dhe komunikimit në botë. Eksplorimi i hapësirës gjithashtu mbështetet në teleskopët hapësinorë, stacionet hapësinore dhe anijet kozmike të përfshira në këtë kategori. Por nuk dihet se për cilin nga këto qëllime do t’i përdorë Shqipëria.

Numri i satelitëve dhe qëllimi
1832 satelitë Komunikimi
906 satelitë Vëzhgimi i Tokës
350 satelitë Zhvillimi dhe demonstrimi i teknologjisë
150 satelitë Navigimi dhe pozicionimi
104 satelitë Shkenca dhe vëzhgimi i hapësirës
20 satelitë Shkenca e tokës
10 satelitë Qëllime të tjera

Presim cili do të jetë objektivi i mandatit të katërt, ndoshta dërgimi i shqiptarit të parë në hënë. Në mos nuk ka dalë ndonjë nga ata që kanë shkuar deri më tani, se dikush duhet ta ketë pasur ‘gjakun shqiptar’. Por ka ende kohë deri në mandatin e katërt.

(k.m/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

politike politike edi rama edi rama dhe sateliti edi rama edi rama dhe sateliti

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE