LIVE UPDATES
Aktualitet

Kuvendi/ Debat për buxhetin! Basha: Nesër padi në SPAK. Rama: Ti vë gjoba

14 Tetor 2021, 06:11 Nga DOSJA
Kuvendi/ Debat për buxhetin! Basha: Nesër padi në SPAK. Rama: Ti

TIRANË– Debate, batuta dhe përplasje të ashpra mes maxhorancës dhe opozitës. Seanca plenare e sotme, nisi që në fillim me debate, pasi kryeparlamentarja Lindita Nikolla vendosi miratimin e rendit të ditës. Debati nisi për uljen e minutashit me 360 minuta, vendim që opozita e cilësoi si ta padrejtë dhe tentativë për të mbyllur gojën.
Por asgjë nuk u mor parasysh pasi kryetarja e Kuvendit u shpreh se është marrë me vendimmarrje të përbashkët në Konferencën e Kryetarëve.

Kur vendimi për të vijuar me seancën ishte marrë, në Kuvend mbërriti edhe kryedemokrati Lulzim Basha, i cili u konfliktua ashpër me deputetin socialist, Eduart Shalsi. Por ky ishte vetëm fillimi! Njëri pas tjetrit, Basha pati replika me kryeministrin Edi Rama, ku nuk munguan akuzat dhe sulmet politike. Si sfidë ndaj Ramës, Basha i përmendi me emra personat që i cilëson si oligarkë, Samir Manen dhe Shefqet Kastratin. Këta të fundit, numri një i opozitës, i cilësoi si përfitues të drejtpërdrejtë nga buxheti i shtetit dhe rritjet e çmimeve.

Këto akuza për Ramën ishin “gjoba” të Bashës, për të cilat me kalimin e kohës nuk do të fliste më. Sa i përket kërkesës për ngritjen e një Komisioni Hetimor për çështjen “Becchetti”, kreu i qeverisë ka pasur vetëm një përgjigje; Nuk do të ndodhë! Rama tha se çështja nuk kishte marrë vendim të formës së prerë, e se një komison do të bëhej material për avokatët mbrojtës të palës tjetër. Vendimi i referohet një vendimi konfidenacial dhe nuk ka asgjë publike nga gjykata, shtoi më tej kryesocialisti. Sa i përket krizës së energjisë elektrike, Edi Rama tha nga foltorja e Kuvendit se 200 mln eurot për blerjen e energjisë nuk janë borxh, por janë garanci për të mbrojtur familjet shqiptare duke theksuar se çmimi nuk do të rritej për asnjë moment. Ndërsa Basha, në emër të PD-së paralajmëroi një padi në SPAK për të gjitha shkeljet dhe abuzimet që sipas tyre janë bërë në sektorin energjetik në vend.

Megjithatë nuk munguan kunjat e thumbat ndaj njëri-tjetrit. Rama i tha kryeopozitarit Basha se ka nisur që të ngjaje më Sali Berishën, ndërsa numri një i PD-së edhe pse i sulmua së fundmi nga ish-kryeministri, e ka cilësuar si “usta”. Po ashtu shtoi se 16 vite bashkëpunim me të, nuk do t’i hidhte kurrë poshtë! Më pas, debatet janë vazhduar nga deputetët e tjerë, ku Erion Braçe dhe zv.kryeministri Arben Ahmetaj, i kanë kthyer gjithashtu përgjigje liderit të Partisë Demokratike.

Në fund, Kuvendi vendosi që të miratonte ngritjen e Komisionit Hetimor për “25 prillin” me 123 vota pro, por rrëzoi, ashtu siç e paralajmëroi vetë Rama, atë për “Becchettin” me 46 vota pro dhe 77 kundër. Ndërkohë, kërkesa tjetër e opozitës për krijimin e një komisioni për inceneratorët do të kalohet për votim javën e ardhshme. Për këtë çështje edhe palët ranë dakord. Ndërsa maxhoranca rrëzoi edhe dekretin e presidentit Ilir Meta për ndryshimin e buxhetit për vitin 2021.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE

ORA 18:41

‘30 qershori’ në Venecia/ Balla: Zgjedhjet e tjera do jenë në vitin 2023

ORA 18:35 

‘Votat e pavlefshme’/ Balla ‘ankohet’ për zgjedhjet e 25 Prillit: PS humbi 4 mandate

 

ORA 17:49

VD-Satelitët,Këlliçi ironizon: Mos u çudisni, do hapim tender për rrugën e qumështit

ORA 17:46

VD-“Unaza”, Salianji: Qeveri që prodhon skandale, aferë korruptive

ORA 17:45

VD-“Becchetti”, Alibeaj: Lekët t’i paguajë Rama, jo shqiptarët

ORA 17:43

Duma: “Beccheti”, sagë mashtrimesh e faturë e rëndë për shqiptarët

ORA 17:40

Miratohet ngritja e Komisionit Hetimor për 25 prillin, rrëzohet “Bechetti”

ORA 16:58

“SMS-të që të çon”, Bardhi përplaset me Nikollën, Balla: Të ngeli në gojë emri im…

ORA 16:30

PS kërkon shtyrjen e votimit për një Komision, Bardhi: Pengon hetimin, biem dakort

Ora 15:45

Balluku-PD: Latë pas një kufomë! Në 2010 u ble energji, pse? Ishte viti më i mirë

ORA 15:28

FOTOT: Pëshpërimat e Bardhit me deputetët në Kuvend! Rama sheh me nerva Ballukun

ORA 15:00

Gafa e Bujar Leskajt, ngatërron mbiemrin e deputetit. Balluku: Çojeni dosjen në SPAK

ORA 12:59

Braçe-Bashës: Kollaj përmend emra! Në darkë shkon e fle tek kompleksi i Samir Manes

ORA 12:57 

Debati për energjinë/ Ahmetaj: Nuk do rritet çmimi. Tabaku: Ju nuk keni vizion

ORA 12:51

‘I do emrat?’/ Basha-Ramës: Mos i bëj presion Gledis Nanos që të mos veprojë

ORA 12:42 

‘Të na vini anash’/ Ahmetaj: Patronazhisët janë zemrat e zjarrta të PS

ORA 12:37 

MESAZH Amerikës? Basha-Ramës: Do të çojmë ku e ke vendin, sa ti dalin ‘kicat’ SPAK

ORA 12:32 

‘Je qesharak’/ Basha: Ti ke ardhur ose të kanë sjellë nga Parisi, aktor i mjerueshëm

ORA 12:22

Rama-Bashës: Po je origjinal, ndoshta mund të jesh gati për bashkëqeverisje

ORA 12:14 

E përmendi Basha! Rama mbron Kastratin: Ti vë gjoba, shko në SPAK!

ORA 12:13

‘Paqe’ me Berishën? Basha i drejtohet Ramës: Zemra të rreh për ustain

ORA 12:08 

‘E qeshura të del me vështirësi..’/ Rama-Bashës: Vjen i fundit, zgjohesh vonë

ORA 12:06

Basha flet PRERË: Nisëm pastrimin! S’pështyj mbi 16 vitet që kalova me Berishën

ORA 12:01 

Basha përmend me emra “oligarkët” e Ramës: Nga Çet Kastrati te Samir Mane

ORA 11:54 

‘S’ke faj se sa herë më sheh…’/Basha-Ramës: 4 vitet e para s’ti kisha mësuar hilet

ORA 11:49

I tha ‘Mos imito Berishën’! Basha i drejtohet Ramës: Unë jam vetja

ORA 11:40

‘Becchetti’/ Rama: Vendimi është konfidencial, po bëheni palë kundër Shqipërisë

ORA 11:32 

Rama këshillon Bashën: La voce de padrone ka ikur te Foltorja, gjej tjetër

ORA 11:29

VD-Rama: Vitin tjetër satelitët shqiptarë në orbitë, ‘Albania 1’ dhe ‘Albania 2’

ORA 11:29

Rama-Bashës: Me çmimet e rrugëve ke pas një raport më të shtrëmbër se me aritmetikën

ORA 11:19

Rama: Ekonomia po ringrihet fuqishëm, thotë FMN-ja, shqip dhe anglisht

ORA 11:12 

Ofendimet e Bashës, Rama e ngacmon: Mos imito atë, dukesh si personazhi i “Qajtores”

ORA 11:10 

Basha-drejtësisë: Shqiptarët ju presin, në vend të gotave duhet të trokisnin prangat

ORA 11:04

Basha: Krijuat dëm ekonomik prej më shumë se 40 milionë euro

ORA 10:53

Kriza energjitike në vend, Basha: Nesër depozitojmë kallzimin penal në SPAK

ORA 10:51 

Plani për krizën, Basha: 200 mln euro për OSHEE, mëlcitë iu varën në qafë ujkut

ORA 10:44

Kuvendi nis me DEBATE, shkak minutazhi për të drejtën e fjalës (PËRPLASJET)

ORA 10:36 

VD: PLASI! Basha s’përmbahet, shan Shalsin: Injorant! Plehrë! Ta përplas kokën unë

ORA 10:31

VD-Balla: O Tritan, e kuptoj se ‘Foltorja’ ka probleme, më lër të vazhdoj

ORA 10:21 

VD-360 minuta, pak për opozitën? Shehu i revoltuar, Rama: Po të jetë për mua…

ORA 10:18 

VD-Bardhi acarohet me Nikollën: Ndërprit seancën, Rama u kërkon që ne mos të flasim

ORA 10:09

Basha shkarkoi Nokën! Ferdinand Xhaferraj i merr vendin te komisioni i sigurisë

(a.b)/dosja.al

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

kryesore politike edi rama kuvendi i shqiperise lulzim basha seance plenare 14 tetor 2021 edi rama kuvendi i shqiperise lulzim basha seance plenare 14 tetor 2021

Sondazh

Poll

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila

Faza e 11-të e operacionit 'Restart'/ Do transportonin drogë me kamion drejt Turqisë, 2 të arrestuar

Komisari Tase aksidentoi për vdekje të miturën, Nano: Kush abuzon me detyrën ka dënim maksimal

Do jetë i pranishëm në protestën për vdekjen e 7-vjeçares? Meta: Varet nga axhenda ime

'Shteti ka rënë'/ Meta: Koha e mjekimit për Ramën po vjen, jemi në gjendje emergjence

Tragjedia në Himarë 'harrohet' nga drejtuesit e skafeve, në Sarandë qarkullojnë shumë pranë fëmijëve

Vrau të miturën në breg të detit, Policia Kufitare heq skafin nga vendngjarja

Ç'duhet të ndodhë që të vihet mësim? Disa orë pas tragjedisë, skafet lëvizin lirshëm në Himarë

"O Tani, jam unë, nuk doja"/ Momenti pas vrasjes së fëmijës, Tase mbi gomone, i kërkojnë llogari

'Plumbin do hash'/ MOMENTI kur ish-komisari i Himarës shikon fëmijën e vdekur, njerëzit: Vriteni!

Fëmija përplaset nga skafi në Himarë, i mituri merret nga ambulanca, policia rrethon zonën

Ndërtuan pa leje një mol dhe hodhën inerte në det, arrestohen 3 persona në Vlorë

Vrau partneren në Elbasan, Mici në gjyq: Nuk e mbaj mend ditëlindjen, s’kam lekë për avokat

Gara për projektin Milot-Fier, Rama: Akuzat se kompania ishte paracaktuar një vrimë në ujë

Rama: Do transformojë ekonominë dhe turizmin, afron ndjeshëm jugun me veriun e vendit