LIVE UPDATES
Bota

Skandali në Greqi/ 22 atletë të gjimnastikës letër krerëve të shtetit për tortura gjatë stërvitjes

7 Prill 2021, 11:27 Nga DOSJA
Skandali në Greqi/ 22 atletë të gjimnastikës letër

GREQI- Tronditëse janë ankesat e 22 sportistëve në letrën e tyre të hapur drejtuar Presidentit të Republikës dhe Kryeministrit të Greqisë.

Dhuna e tyre sistematike fizike, verbale dhe psikologjike, ngacmimi seksual dhe fyerja e dinjitetit të tyre seksual raportohen nga 22 atletë të njohur në fushën e gjimnastikës instrumentale, me medalje kombëtare dhe ndërkombëtare.

Sipas Protothema, në një letër dërguar dje presidentit të Republikës dhe kryeministrit, atletët kërkojnë ndërhyrjen e shtetit dhe udhëheqjes politike, në mënyrë që të konsolidojnë sportin e tyre dhe “të dalin nga hija e mizorisë dhe abuzimit”.

Periudha kohore të cilës ata i referohen fillon nga 1985 dhe mbulon sezone të ndryshme, pasi që atletët garuan në kohë të ndryshme, megjithatë atletët karakterizojnë si një sekret të përjetshëm metodat e trajnimit që “arritën kufirin e tortura. “me ndëshkim trupor, agjërim të detyruar, abuzim psikologjik dhe poshtërim, madje edhe ngacmim seksual”.

Atletët shprehen në letrën e tyre se trajnerët, për të disiplinuar sportistët, i godasin me pranga në fytyrë dhe trup, si dhe me goditje, shtytje dhe të gjitha llojet e goditjeve të tjera. Ata kapnin vajzat e vogla për flokët dhe i tërhiqnin ato nga pika e uljes së ushtrimit në pikën fillestare për të përsëritur programin e tyre, ndërsa ata qanin pandërprerë.

Sipas atletëve në letrën e tyre, trajnerët e tyre hodhën objekte, të tilla si karrige dhe këpucë, ndërsa kryenin ushtrime. Sipas asaj që ata ankohen, disa trajnerë i detyruan atletët të godisnin shokët e tyre sportistë.

“Shumë prej nesh arritën në pikën për të bërë ushtrime edhe me këmbë dhe duar të thyera, të cilat çuan në dëmtime më të mëdha dhe probleme shumë serioze”,- thonë ata .

Duke përshkruar dietën e rreptë që u detyruan të raportonin, ata thonë se disa atletë kishin arritur aq larg sa të hanin pastë dhëmbësh sepse nuk duronin dot urinë dhe madje shikuan në koshat e plehrave në hotelet ku po qëndronin. E gjithë kjo ndodhi me fëmijët e vegjël si viktima, pasi që shumica e tyre raportojnë se ata filluan të luanin këtë sport në moshën 5 vjeç, ndërsa në moshën 9 vjeç ata tashmë kishin pjesëmarrje në gara, qoftë kolektive ose ndërkombëtare.

(d.a/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

rajoni rajoni atletet ne greqi ngacmimet seksuale ne greqi atletet ne greqi ngacmimet seksuale ne greqi

Sondazh

Poll
Bota 7 Prill 2021, 09:54

FOTO/ Simbolika e fustanit të Vjosa Osmanit

KOSOVË- Dy ditë nga marrja e detyrës më të re si Presidente e Kosoves, Vjosa Osmani bëri dje betimin në një ceremoni të mbajtur më pak pjesëmarrës si pasoj...

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh