LIVE UPDATES
Bota

Dita Botërore e Shëndetit, OBSH: Së bashku mund të arrijmë një botë më të drejtë dhe më të shëndetshme

7 Prill 2021, 09:52 Nga DOSJA
Dita Botërore e Shëndetit, OBSH: Së bashku mund të

BOTË– 7 Prilli çdo vit shënon festimin e Ditës Botërore të Shëndetit. Që nga fillimi i tij në Asamblenë e Parë Shëndetësore në 1948 dhe që nga hyrja në fuqi në 1950, kremtimi ka për qëllim krijimin e vetëdijes për një temë specifike shëndetësore për të nxjerrë në pah një fushë me përparësi shqetësimi për Organizatën Botërore të Shëndetësisë (OBSH).

Gjatë 50 viteve të kaluara kjo ka nxjerrë në dritë çështje të rëndësishme shëndetësore të tilla si shëndeti mendor, kujdesi për nënat dhe fëmijët dhe ndryshimet klimatike. Kremtimi shënohet nga aktivitete që shtrihen përtej vetë ditës dhe shërben si një mundësi për të përqendruar vëmendjen në të gjithë botën në këto aspekte të rëndësishme të shëndetit global.

Në vitet e fundit, vendet në Paqësorin Perëndimor kanë përjetuar rritje të shpejtë ekonomike, migrim dhe urbanizim. Kjo krijoi mundësi për jetë më të mirë për shumë, por i la të tjerët pas. Pandemia COVID-19 ka zvogëluar përfitimet e fundit shëndetësore, ka shtyrë më shumë njerëz në varfëri dhe pasiguri ushqimore, dhe ka amplifikuar pabarazitë gjinore, sociale dhe shëndetësore.

‘Këtë Ditë Botërore të Shëndetit, OBSH-ja bën thirrje për veprim për të eleminuar pabarazitë shëndetësore, si pjesë e një fushate globale njëvjeçare për të sjellë njerëzit së bashku për të ndërtuar një botë më të drejtë dhe më të shëndetshme. Fushata nxjerr në pah parimin kushtetues të OBSH-së se gëzimi i standardit më të lartë të arritshëm të shëndetit është një nga të drejtat themelore të çdo qenie njerëzore pa dallim race, feje, besimi politik, gjendje ekonomike ose shoqërore.

Bota është ende një botë e pabarabartë. Vendet ku jetojmë, punojmë dhe luajmë mund ta bëjnë më të vështirë për disa që të arrijnë potencialin e tyre të plotë shëndetësor, ndërsa të tjerët lulëzojnë. Pabarazitë në shëndet nuk janë vetëm të padrejta dhe të padrejta, por ato gjithashtu kërcënojnë përparimet e bëra deri më tani, dhe kanë potencialin për të zgjeruar dhe jo boshllëqet e ngushta të kapitalit.

Sidoqoftë, pabarazitë shëndetësore janë të parandalueshme me strategji që i kushtojnë vëmendje më të madhe përmirësimit të barazisë shëndetësore, veçanërisht për grupet më të prekshme dhe të margjinalizuara. COVID-19 ka goditur rëndë të gjitha vendet, por ndikimi i tij ka qenë më i ashpër në ato komunitete që ishin tashmë të prekshme, të cilët janë më të ekspozuar ndaj sëmundjes, më pak të ngjarë të kenë qasje në shërbime cilësore të kujdesit shëndetësor dhe më shumë të ngjarë të përjetojnë pasoja të pafavorshme si një rezultat i masave të zbatuara për të përmbajtur pandeminë.

‘Kjo është arsyeja pse ne po u bëjmë thirrje udhëheqësve të sigurojnë që komunitetet të jenë në ballë në proceset e vendimmarrjes ndërsa shkojmë përpara drejt një të ardhmeje të re, dhe që të gjithë të kenë kushte jetese dhe pune të favorshme për shëndet të mirë. Në të njëjtën kohë, ne i nxisim udhëheqësit të monitorojnë pabarazitë shëndetësore dhe të sigurojnë që të gjithë njerëzit të jenë në gjendje të kenë shërbime cilësore shëndetësore në varësi të nevojave dhe vlerave të tyre brenda komuniteteve të tyre.’- thueht në deklaratën e OBSH.

(d.a/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

bota bota dita boterore e shendetit obsh dita boterore e shendetit obsh

Sondazh

Poll

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren