LIVE UPDATES
Bota

Ndërsa Kina është afër pushtimit të tregut me vaksinën e Sinovac, rikthehen në vëmendje skandalet e ryshfetit nga kompan

7 Prill 2021, 10:55 Nga DOSJA
Ndërsa Kina është afër pushtimit të tregut me

KINË– Prodhuesi kinez i vaksinës Sinovac Biotech është i mirë në nxjerrjen e produkteve të saj në treg. Ishte e para për të filluar provat klinike të një vaksine SARS në 2003 dhe së pari për të sjellë një vaksinë të gripit të derrit te konsumatorët në 2009.

Drejtori i Përgjithshëm i saj po jepte ryshfet rregullatorit të drogës në Kinë për aprovimet e vaksinave gjatë asaj kohe, tregojnë të dhënat e gjykatës.

Sinovac ka pranuar rastin e ryshfetit që përfshin CEO të tij, duke thënë në regjistrat rregullatorë se ai bashkëpunoi me prokurorët dhe nuk u akuzua. CEO tha në dëshmi se nuk mund të refuzonte kërkesat për para nga një zyrtar rregullator.

Sipas WP, Sinovac nuk është përfshirë në skandale të sigurisë dhe nuk ka asnjë provë që ndonjë prej vaksinave të aprovuara në rastet që përfshijnë ryshfet ishin të gabuara. Por disa ekspertë mjekësorë thonë se shqyrtimi shtesë i pretendimeve të ilaçeve të Sinovac është i justifikuar, duke pasur parasysh rekordin e tij të fleksibilitetit moral.

“Fakti që kompania ka një histori të ryshfetit hedh një hije të gjatë dyshimesh mbi pretendimet e saj të papublikuara, jo të rishikuara nga kolegët në lidhje me vaksinën e saj”,– tha Arthur Caplan, drejtori i sektorit të etikës mjekësore në Universitetin e New York-ut Qendra Mjekësore Langone. “Edhe në një murtajë, një kompani me një histori të dyshimtë moralisht duhet të trajtohet me shumë kujdes në lidhje me pretendimet e saj.”

Ndërsa historia e ryshfetit e Sinovac ka ngritur shqetësime midis investitorëve të ndërmarrjes së listuar në Nasdaq, vetëm në muajt e fundit rekordi i saj ka marrë implikime të tilla globale. Qeveritë po peshojnë rreziqet e vaksinave të reja nga kompani si Sinovac kundër sigurisë së më shumë vdekjeve nëse pandemia vazhdon.

Në dëshminë e gjykatës 2016, themeluesi dhe shefi ekzekutiv i Sinovac, Yin Weidong, pranoi të kishte dhënë më shumë se 83,000 dollarë ryshfet nga 2002 në 2011 te një zyrtar rregullator që mbikëqyr rishikimet e vaksinave, Yin Hongzhang dhe gruan e tij. Yin Hongzhang rrëfeu për përshpejtimin e çertifikimeve të vaksinave të Sinovac në këmbim.

Yin Hongzhang, i cili ka një mbiemër me CEO të Sinovac por nuk është në lidhje, u dënua në 2017 me një dekadë burg për marrjen e ryshfetit nga Sinovac dhe shtatë kompani të tjera. Yin Weidong i Sinovac, tani 56 vjeç, nuk u akuzua dhe vazhdon të mbikëqyrë vaksinat e koronavirusit të kompanisë këtë vit. Për Sinovac, ajo çështje nuk ishte e vetme: Të paktën 20 zyrtarë qeveritarë dhe administratorë spitalesh në të pesë provincat pranuan në gjykatë për marrje ryshfeti nga punonjësit e Sinovac midis 2008 dhe 2016

Korrupsioni në industrinë farmaceutike të Kinës është një fatkeqësi e gjatë. Dali Yang, një shkencëtar politik i Universitetit të Çikagos, tha se zhvendosja e Kinës nga aprovimet e decentralizuara të ilaçeve në vitet 1990 në shqyrtimet e centralizuara në vitet 2000 krijoi mundësi për shartim.

Sinovac tani po kërkon të furnizojë me vaksinën e saj të koronavirusit për vendet në zhvillim, nga Brazili në Turqi deri në Indonezi. Ndërsa shartimi dhe transparenca e dobët kanë pllakosur prej kohësh industrinë farmaceutike të Kinës, rrallë ka besueshmërinë e një shitësi të vetëm të ilaçeve nga vendi për kaq shumë çështje në pjesën tjetër të botës.

Sinovac është një nga dy kandidatët kryesorë të vaksinave të koronavirusit të Kinës, me testimin e tij klinik në të njëjtën fazë finale si Moderna dhe Pfizer-BioNTech. Brenda vendit, vaksina e Sinovac është në vendin e dytë, me vaksinat shtetërore të Sinopharm të administruara më gjerësisht nën një program të përdorimit emergjent. Një tjetër vaksinë kineze, e zhvilluar nga CanSino dhe një institut kërkimor ushtarak, është miratuar për përdorim urgjent nga ushtria e Kinës.

Vaksina e Sinovac, Coronavac, mund të përfundojë në një numër tregjesh në zhvillim. Zyrtarët në Brazil dhe Indonezi, vendet më të populluara në Amerikën Latine dhe Azinë Juglindore, thonë se Coronavac mund të miratohet në javët e ardhshme. Në Brazil, guvernatori i São Paulo, João Doria e ka quajtur vaksinën më të sigurtën që vendi ka testuar.

Sinovac ende nuk ka lëshuar të dhëna të efikasitetit, duke e bërë të paqartë nëse vaksina e tij mund të mbrojë marrësit me aq sukses sa vaksinat nga Moderna dhe Pfizer, të cilat ishin më shumë se 90 përqind efektive në analizat paraprake.

(d.a/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

bota bota joão doria sinovac biotech yin hongzhang yin weidong joão doria sinovac biotech yin hongzhang yin weidong

Sondazh

Poll
Bota 7 Prill 2021, 09:54

FOTO/ Simbolika e fustanit të Vjosa Osmanit

KOSOVË- Dy ditë nga marrja e detyrës më të re si Presidente e Kosoves, Vjosa Osmani bëri dje betimin në një ceremoni të mbajtur më pak pjesëmarrës si pasoj...

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!