LIVE UPDATES
Aktualitet

Skandali i pagave, Rama: Denonconi, merrni garanci financiare! Masa për Omicron

5 Janar 2022, 16:00 Nga DOSJA
Skandali i pagave, Rama: Denonconi, merrni garanci financiare! Masa për

TIRANË- Kryeministri Edi Rama ka bërë një bashkëbisedim me qytetarët për disa nga problematikat në vend. Rama në ‘Live’ u është përgjigjur pyetjeve të mbledhura në Facebookun e tij si dhe foli për skandalin me rrjedhjen e pagave, duke thënë se hetimi po vijon. Por këtë skandal, Rama e ktheu në favorin e tij, duke u shprehur se kjo ndihmoi qeverinë për të kapur rastet me abuzimet e pagave për punonjësit nga bizneset. Kryeministri tha se të gjithë bizneseve u ka dërguar letër, në mënyrë që të bëjnë deklarimin e saktë të pagave të punonjësve, ose ndryshe do të përballet me penalitete.

Në lidhje me situatën në Partinë Demokratike, Rama nuk i kurseu ironitë, duke e quajtur atë një kacafytje qesharake. Ndërkohë që për shtimin e rasteve me Covid, ai ja faturoi fajin, mungesës së masave si dhe mos vaksinimit të qytetarëve, por gjithashtu shtoi se festat bënë pjesën e tyre në infektimet. Edhe pse tashmë varianti Omicron ka mbërritur zyrtarisht në vend, Rama tha se shkollat nuk kanë nevojë të mbyllen dhe se do të merren masa të tjera.

Gjatë ‘Live-it’ të sotëm, kreu i qeverisë prezantoi ‘Formularin e Këshillit Publik’, nën moton “Le të dëgjojmë njëri-tjetrin”. Kjo nismë sipas Ramës shërben për bashkëqeverisjen me qytetarët dhe se do u dërgohet të gjithë qytetarëve për të marrë mendimin e tyre për çështjet kryesore të vendit.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

VD-Këshilli Publik, Rama: Proces dëgjimi, plotësimi i formularit jo i detyrueshëm

VD-Rama: Konsumi i fundvitit është rritur, çmimet nuk i vendosim ne

Satelitët shqiptarë, Rama: Do jenë gati në pranverë

Omicron në vend, Rama: Shkollat nuk do mbyllen por masa do merren 

VD-Akuzat ndaj politikanëve, Rama: Po të ishim njësoj, edhe gjërat do ishin po ashtu

Situata në PD, Rama: Kacafytje shumë qesharake

VD-“O bos, kur do dalësh në Open ose Opinion?” Rama: Ua qaj hallin

VD-Skandali i pagave, Rama: Rrogat e punonjësve të deklarohen, u kemi dërguar letër

VD-Shtimi i rasteve me Covid, Rama: Mungesa e masave si dhe efekti i Omicron 

VD-Rama Live, tregon incidentin: Kemi dalë para kohe, e kishim për në 17:30

(I.A/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

kryesore kryesore edi rama rama bashkebisedim me qytetaret edi rama rama bashkebisedim me qytetaret

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra