LIVE UPDATES
Ekonomi

Shtrenjtohen banesat në Tiranë/ Çmimet tek Blloku në rënie, por rriten ato jashtë Unazës

10 Maj 2022, 18:55 Nga DOSJA
Shtrenjtohen banesat në Tiranë/ Çmimet tek Blloku në

Banesat në Tiranë, gjatë tremujorit të parë të vitit 2022, patën rritje të mëtejshme të çmimit të një metri katror. Nga tremujori i parë i vitit 2021, kur një metër2 vlerësohej me 1.100 euro, çmimi për m2 u rrit me 4.5%, duke shkuar në 1.150 euro në 2022-shin. Por, në zona të ndryshme të kryeqytetit, një metër2 shitet më lirë apo më shtrenjtë se mesatarja.

Çmimet në zonën e ish-Bllokut

Si gjithmonë, banesat në zonën e ish-Bllokut, kanë çmimin më të lartë për m2, ndonëse në fillim të vitit 2022 çmimi ra me 3.1%. Ai mesatar shkoi në 1.550 euro, nga 1.600 euro që ishte në fund të 2021-shit, dhe ai median qëndroi po 1.500 euro. Në raport vjetor, çmimi mesatar i një m2 në bllok është rritur me 3.3% dhe ai median është rritur me 10%. Vlera më e shtrenjtë e banesave në zonën e Bllokut ishte gjatë tremujorit të tretë të vitit të shkuar, kur një metër katror, shkoi mbi 1.600 euro, mesatarisht. Ndërsa, ajo më e ulët është gjatë tremujorit të dytë të 2020-s, kur një m2 shitej me çmim mesatar 1.200 euro.

Çmimet në zonën e Unazës së Vogël

Banesat në zonën brenda Unazës së Vogël, kanë pasur luhatje të vogla në çmime dhe për tremujorin e parë 2022, një m2 është vlerësuar 1.280 euro mesatarisht dhe mediana 1.200 euro. Çmimi mesatar është rritur me 6.6% nga tremujori i fundit 2021 dhe ai median me 1.8%.

Krahasuar me tremujorin e parë i 2021-shit, një m2 në zonën e Unazës së Vogël shitet mesatarisht 8.4% më shtrenjtë. Çmimi median është rritur me 9.9%.

Çmimet në zonën jashtë Unazës së Vogël

Çmimet e banesave jashtë zonës së Unazës së Vogël kanë pësuar rritje të menjëhershme gjatë tremujorit të parë 2022, duke arritur një mesatare prej 1.050 euro/m2 dhe mediana prej 1.000 euro/m2. Çmimi mesatar është rritur me 5% nga fundi i 2021-shit dhe ai median me 2%. Nga tremujori i parë i 2021-shit, në atë të 2022-shit, çmimi mesatar nuk ka pësuar ndryshime, por mediana është rritur me rreth 50 euro.

Më herët gjatë vitit, Shoqata Kombëtare e Ndërmjetësve të Pasurive të Paluajtshme të Shqipërisë (NAREA), tregoi për Gazetasi.al se pritet një rritje deri në 4% çdo vit. Rritja do të ndikohet nga inflacioni i lartë që po ashtu pritet të shoqërohet me rritje pagash. Interesat bankare në nivele minimale kanë sjellë gjithashtu rritje të kërkesës për pasuri të patundshme, që rrit më tej vlerën e tyre.

Marrë nga GazetaSi

Çmimet e hoteleve në prag të finales së Conference League, janë rritur disa herë dhe kanë detyruar tifozët italianë të anullojnë udhëtimin. Si duhet menaxhuar kjo situatë?

View Results

ekonomi ekonomi cmimet e banesave tirane cmimet e banesave tirane

Sondazh

Poll
Ekonomi 9 Maj 2022, 12:55

Bie Indeksi i besimit ekonomik të Shqipërisë

Besimi në ekonomi i bizneseve ka rënë sërish në muajin prill, përveç sektorit të ndërtimit, ndërsa individët po shfaqen më optimistë.Banka e Shqipërisë n...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni