LIVE UPDATES
Sport

Shteti po çon drejt falimentit sportin shqiptar, Ylli: “Të legalizohen bastet”!

8 Prill 2022, 18:06 Nga DOSJA
Shteti po çon drejt falimentit sportin shqiptar, Ylli: “Të

TIRANE Sot, më mjediset e Hotel Tirana International, me nismën e Komitetit Olimpik Shqiptar, u organizua një takim me Ministrinë e Sportit, ku të pranishëm ishin drejtuesit e federatave, si dhe sportistë elitarë.

Arsyeja e kësaj mbledhjeje, shkurtimi i fondeve financiare për sportin. Buxheti sportit i këtij viti, 412 milionë lekë për 25 federatat që marrin grante nga Ministria përkatëse, është më pak se 1/3 e buxhetit të një viti më parë, duke bërë që drejtuesit e federatave sportive të dynden përpara dyerve të Komitetit Olimpik për të kërkuar ndihmë.

“Kanë ardhur vazhdimisht federatat, të gjitha pa përjashtim, duke u ankuar për këtë buxhetin mjeran, që Qeveria ka dhënë këtë vit për sportin. Ne të nderuar politikanë, deputetë dhe i nderuar Kryeministër nuk mund të jetojmë me bombul oksigjeni me vete, sporti nuk kërkon lëmoshë,” – ka deklaruar Fidel Ylli.

Si zgjidhje presidenti i KOKSH-it ka propozuar formalizimin e basteve sportive, ku sporti të marrë një pjesë të përfitimeve nga të ardhurat e kësaj veprimtarie.

“Mbledh të ardhurave jo vetëm për sportin, por mbledh të ardhura edhe për buxhetin e shtetit. Sepse janë miliona euro që luhet sot live, e dinë deputetët, e di Kryeministri, e dinë të gjithë e nuk i mbyllin dot, atëherë çfarë ndodh? T’i formalizojmë!”- u shpreh ndër të tjera presidenti i KOKSH-it.

Një zëri kanë qenë bashkë për këtë situatë kritike të gjendjes së sportit në vend edhe drejtuesit e federatave sportive. “Sporti është i përçmuar në këto kohë që ne jemi mbledhur dhe duhet të bëhemi të gjtihë bashkë të vejmë pikat mbi “I”, – thotë Gjergj Ruli, president i Federatës së Atletikës.

 “Problemi më i madh është udhëzimi dhe mbështetja e pushtetit vendor. Nëse do të realizojmë këto dy gjëra, unë them se situata do të përmirësohet,”- deklaron Skënder Anxhaku, president i Federatës së Çiklizmit.

“Momentalisht sporti është në vdekje klinik. Nëse do të vazhdojmë me këtë situatë që jemi sot, të mos shpresojmë më për një medalje olimpike,”- shprehet kampioni i botës Briken Calja në peshëngritje.

Ndërkohë, Qeveria në këtë tryezë, u prezantuar me një nga këshilltaret e ministres Kushi për sportin, Rovena Elmazi. Një zgjidhje emergjente e minutave të fundit, që shkonte në sintoni me vëmendjen për sportin edhe në buxhet.

“Në fakt unë kam ardhur e papërgatitur, pasi duhet të ishte ministrja këtu, ju kërkojmë falje, pasi është në një angazhim në një aktivitet tjetër,”- u shpreh këshilltarja Elmazi.

Në përfundim të kësaj tavoline të rrumbullakët, organizuar nga Komiteti Olimpik në mjediset e Hotel Tirana International, rreth 60 të pranishmit nga federatat sportive firmosën një peticion në lidhje me këto kërkesa, që u shtruan gjatë tryezës.

“Ne jemi të gjithë bashkë këtu, si asnjëherë tjetër në një mëndje, dhe do të firmosim këtë peticion që Qeveria të na rrijë me një ‘gatitu’”,- tha në mbyllja Elez Gjoza, president i Federatës Shqiptare të Peshëngritjes.

B.T (Dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

sport sport asamblete e komitetit olimpik deputeti fidel ylli fidel ylli debat vokshi komitetit olimpik shqiptar asamblete e komitetit olimpik deputeti fidel ylli fidel ylli debat vokshi komitetit olimpik shqiptar

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN