LIVE UPDATES
Sport

SPECIALE/ Arbitri që drejtoi një ndeshje futbolli hipur mbi kalë, një rast unik në histori!

8 Prill 2022, 17:55 Nga DOSJA

ARGJENTINË -Historia e futbollit është e mbushur me histori të ndryshme, por një rast i veçantë është ai i Carlos Libertario Linossi, i vetmi që ka drejtuar një ndeshje profesioniste duke hipur në kalë. Në Argjentinë ai konsiderohet një legjendë e vërtetë: si për karrierën e gjatë, ashtu edhe për episodin e veçantë gjatë të cilit ai u bë protagonist.

Është data 25 mars 1925 dhe luhej Velez Sarsfield dhe Atletico Peñarol. Kush fiton shkon në Kategorinë e Parë. Federata vendos t’ia caktojë ndeshjen Linosit, një nga arbitrat më me përvojë në kampionat. Në një kohë kur mjetet e transportit nuk ishin ende të përhapura dhe pakkush mund të përballonte një makinë, arbitri i ndeshjes arrin në stadium me kalin e tij.

Pasi arrin, Linossi lidh mikun e tij besnik jashtë stadium dhe përgatitet për ndeshjen. Takimi zhvillohet pa probleme deri në minutën e 75-të, me rezultatin 1-1. Por në 15 minutat e fundit çdo gjë prishet. Atletico Peñarol vazhdon të kryesojë me shifrat 2-1, Por goli ka shkaktuar reagimin e dhunshëm të tifozëve të Velez, të cilët pushtojnë fushën dhe tentojnë të sulmojnë lojtarët kundërshtarë.

Situata rrezikon të përshkallëzohet por Linossi kujton shokun e tij besnik që e pret jashtë stadiumit. Vrapon drejt tij dhe pasi e zgjidh kthehet në fushë. I patrembur dhe pa u shqetësuar për sigurinë personale, arbitri argjentinas niset kështu drejt tifozëve të Velezit, të cilët ndërkohë po vazhdonin të sulmonin lojtarët e Atletico Peñarol, të mbrojtur sa më shumë nga tifozët e paktë që ndodheshin në atë sfidë.

Duke treguar kurajo të madhe dhe duke përdorur kamxhikun në dorë kur duhet, Linossi arrin të nxjerrë jashtë fushës të gjithë tifozët e Velezit. Loja që vendos kampionatin mund të rifillojë në mënyrë të jashtëzakonshme dhe Linossi gjithmonë menaxhon minutat e munguara me kalin e tij.

Gjyqtari argjentinas zbret nga kali vetëm për situata të veçanta, si për shembull kur duhet të llogarisë një distancë duke numëruar hapat. Falë kalit të tij dhe një doze të mirë temperamenti, Linossi kishte mundur të rivendoste rendin publik dhe t’i jepte fund konfrontimit.

E.Ç (Dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

sport sport argjentine carlos libertario linossi velez argjentine carlos libertario linossi velez

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN