KRYESORET
Insights

Shtëpitë publike në komunizëm

20 Mars 2022, 10:01 Nga DOSJA
Shtëpitë publike në komunizëm

Nga Ilir Gjini

Prostitucioni, profesioni më i vjetër në botë, çuditërisht ka ekzistuar edhe në monizëm. Duket e pabesushme që një sistem që survejonte gjithçka, madje gjer te mendimet e njerëzve, ka patur femra që prostituonin, madje edhe shtëpi të fshehta publike.

Një shtëpi publike guxoi të hapë në mesim e viteve 70-të , K.B me profesion kasap në qytetin e Gjirokastrës. Një qytet nga më konservatorët në gjithë Shqipërinë. Megjithatë kjo nuk e pengoi kasapin K.B të përdorte ambientet e shtëpisë së tij, ku ushtronin prostitucion disa nga vajzat dhe gratë me reputacion të mirë në qytet.

Profesioni i kasapit e ndihmoi atë që krahas tregëtisë së mishit të bagëtive e gjedhve, të “tregëtonte” edhe mishin e bardhë. Kasapi në atë kohë kishte në dorë një produkt mjaft të rrallë, mishin. Si pelivan që ishte, ai rekrutoi disa femra që punonin në ushqimin social, madje edhe me profesionin e nderuar, mësuese. Pagesa e mardhënieve intime varionte nga 250 lekë, 500 e deri 1000 lekë, që ishin goxha para në atë kohë.

Burra qeflinj, pleq e ca të mbetur të ve në moshë aktive, qenë myshterinjtë e kasapit. Ndërsa fitimet ndaheshin mes tij dhe femrave. Por në një qytet që nuk lëvizte as qimja pa u marr vesh, kjo nuk kishte si mos binte në sy të operative të sigurimit. Madje denoncimin e parë e bëri një kalec sigurimi që ishte mik i kasapit dhe kishte shijuar edhe “mallin” .

Nuk vonoi dita kur oficeret e sigurimit e prangosën në mes të ditës teksa po shiste mish. Arrestimet në atë kohë bëheshin në mes të ditës, në qendrën e punës. Qëllimi ishte që t’i fusnin datën të gjithëve. Me pak shtrëngim dhe ca tortura, kasapi i tregoi të gjitha. Një pjesë e femrave ishin të martuara, madje nga familje me reputacion në qytet. Kjo futi në bela shokët e sigurimit. Të nxirrnin të vërtetën lakuriq, do të thoshte të divorcoheshin shumë familje.

Të viheshin në bankën e të akuzuarve femra të “ nderuara” , por edhe klientët e tyre burra gjithashtu me poste të “ nderuara” qe bela e madhe për sistemin. Dhe u gjet një formulë e artë akuze. Kasapin e akuzuan për mashtrim, sikur kishte shitur mish gomari. Prostitucioni në atë kohë dënohej me 10 vite burg. K. B e dënuan me 10 vite, për “mashtrim”. Femrat e “nderuar “ vetëm i trembën ca, po nuk i dënuan. Me dosjen e plotë të kësaj “sipërmarrje” të çuditshme jam njohur pas viteve 90, kur po realizoja si gazetar një portret të një oficeri policie.

Për herë të parë shtëpi publike në Gjirokastër hapën italianët gjatë Luftës së Dytë Botërore, për të kënaqur epshet e ushtarëve që shkonin për të luftuar në frontin grek. Kasapi u bë i dyti.

Një shtëpi tjetër publike u hap në fillim të viteve 80-të , në Qytetin Stalin, sot Kuçov. Isha nxënës në Liceun Artistik në Tiranë, kur pas pushimeve dimërore të vitit të ri, një nga shokët e mi nga Qyteti Stalin, më tregoi bëmën e jashtzakonshme për kohën: një hyrje në katin e parë të një pallati në Qytetin Stalin, qe kthyer në bordello. Çmimin më të kripur e kishte një femër e bukur që punonte si shitëse këpucësh. Plot 750 lekë.

Aq kushtonin një palë këpucë me lëkurë deri në atë kohë. Pra shitësja e “shiste“ aq sa shiteshin edhe këpucët. Edhe ky rast u mbyll pa bujë. Madje shoku im kur shkoi një herë në dyqan, dëgjoi dikë që ngacmonte shitësen : si je bukuroshe 750 lekëshe. Ajo u skuq si paparun në fytyrë dhe nuk foli asnjë fjalë.

Edhe në Tiranë “funksionoi” për një kohë të shkurtër një shtëpi publike në nje shtëpi private afër Selvisë. Trimat e sigurimit i ranë në erë dhe i çuan për riedukim femrat në fshatrat rreth Tiranës. Ndërsa meshkujt ku nuk mungonin as zyrtarë, i çuan në prodhim që të edukoheshin në gjirin e klasës punëtore.

Prostitucioni që për shumë njerëz cilësohet si plagë e shoqërisë, do ekzistojë derisa të ekzistoj njerëzimi. Prostitutat që për shumë njerëz shihen me përbuzje, kanë frymëzuar mjaft shkrimtarë e artist të njohur si Viktor Hygo, Gustav Flober e Zhan Pol Sartri. Madje ky i fundit shkroi një dramë mjaft të vlerësuar – Lavirja e Denjë për Respekt!

Ato shesin trupin, ndërsa politikanët e korruptuar nderin, pasuritë dhe dinjitetin tonë. Kush janë lavire? Prostitutat apo politikanēt e korruptuar?/Dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sondazh

Poll

Insights 19 Mars 2022, 16:03

Tregu vdiq. Të rrojë qeveria

Nga Klodian TomorriNderhyrja brutale e qeverise per te percaktuar cmimet ne shkalle te gjere perben goditjen me te rende te ekonomise se tregut ne 30 vitet e Sh...

Insights 14 Mars 2022, 13:46

Paketa e qeverisë, e frikshme dhe fyese

Nga Artan FugaNa! Kafshoni një copë ballokume! Shoh këtë paketën e asaj që u quajtka rrezistenca sociale e shpallur sot ditën e Ballokumes! Të merr frika! Në fi...

Insights 8 Mars 2022, 11:16

Pse Ukrainës i duhen avionët e huaj?

Gjatë një bisede private përmes video-lidhjes me ligjvënësit amerikanë, presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, gjatë fundjavës bëri një lutje “dëshpëruese” që...

Insights 7 Mars 2022, 16:54

Bëhu ç’të duash, vetëm mësuese mos u bëj!

NGA Silvana Kola-LokaBëhu ç’të duash, vetëm mësuese mos u bëj! Kjo është e vetja këshillë për karrierë që më ka dhënë ime më. Ndërkohë, ajo vetë is...

Insights 6 Mars 2022, 17:27

Koha për të ngrirë taksën e qarkullimit

Nga Klodian TomorriKoha për të ngrirë taksën e qarkullimit. John Keneth Galbraith dikur tha se roli i vetëm i parashikimeve ekonomike është ta bëjnë astrologjin...

Insights 5 Mars 2022, 10:45

Ditmir Bushati: Muzgu i sigurisë europiane

Viti 2022 do të shoqërohet me dy ngjarje të mëdha diplomatike për komunitetin trans-atlantik. Më mars, Bashkimi Europian do të miratojë Kompasin e tij Strategji...

Insights 4 Mars 2022, 15:18

Mbi fenomenin e Edison Memollës

Kandidati i Partisë Socialiste që do të kandidojë për Bashkinë e Rrogozhinës, nuk është veçse një individ, por është një fenomen i përhapur gjerësisht në...

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët

Trafikimi i qenieve njerëzore, Kim: Shqipëria ka ende punë për të bërë, SHBA s'ndalon ndihmën

Trafikimi i qenieve njerëzore, Osmani: Rrjetet kriminale kanë shfrytëzuar mungesën e rendit

Meta thirrje prokurorive: Hetoni trafikimin e qenieve njerëzore, fëmijët në rrezik

Zgjedhja e pasardhësit, Meta: Kuvendi të bëjë punën e tij, Opozita më e mirë janë shqiptarët

"Kush e bëri hapin e parë?"/ Pajtimi me Kim, Meta: S'shoh asnjë problem...

Tifozët terror në Tiranë, nën pushtim kryeqytetin, kros tek Kryeministria

Aksident i trefishtë në Vlorë, makinat bëhen 'copash' në Skelë, shkak shpejtësia

Makina e policisë e dhunuar, gjendet një thikë në vendngjarje

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar