KRYESORET
Insights

Tregu vdiq. Të rrojë qeveria

19 Mars 2022, 16:03 Nga DOSJA
Tregu vdiq. Të rrojë qeveria

Nga Klodian Tomorri

Nderhyrja brutale e qeverise per te percaktuar cmimet ne shkalle te gjere perben goditjen me te rende te ekonomise se tregut ne 30 vitet e Shqiperise postkomuniste. Kur qeveria fillon t’u imponoje agjenteve ekonomike vullnetin e saj me dhune, tregu i lire ka marre fund.

Ne aspektin politik, kjo eshte forma me e rende e shtypjes se nje shoqerie. Madje me e rende edhe se sa vet kufizimi i lirive politike. Ndaj regjimet diktatoriale nuk pajtohen asnjehere me pronen dhe lirine ekonomike. Kjo eshte arsyeja se pse ne shekullin e kaluar u shpiken kolkozet, kooperativat, kulaket dhe tregtaret gjakpires.

Por a eshte Edi Rama nje diktator? Pergjigja eshte jo. Edi Rama eshte nje populist pragmatist, qe per te shpetuar karrigen e tij eshte i gatshem te shkelmoje cdo parim.

Kontrolli i dhunshem i cmimeve permes bordeve te ngjashme me frontin e dikurshem demokratik ka dy qellime ne kalkulimet politike te qeverise. E para t’i tregoje popullit se shkaktari i krizes nuk eshte qeveria, por “tregtaret gjakpiresa”, qe po abuzojne me cmimet. Ndersa arsyeja e dyte eshte ndertimi i propagandes se qeveria eshte ne sherbim te popullit. Pra nje mase e supozuar ekonomike, qe ka vetem qellime politike.

Nje pjese e madhe e publikut ndoshta edhe mund te kenaqet kur qeveria u shtyp koken “kulakeve gjakpiresa.” Por ata duhet t’i bejne vetes pyetjen, kush eshte shkaku i varferise dhe gjendjes ekonomike te shqiptareve? Ashtu si Milton Friedman tha dikur; “njerezit duan qe qeveria te nderhyje per te mbrojtur konsumatoret, por problemi me urgjent eshte mbrojtja e konsumatoreve nga qeveria.” Dhe tani konsumatoret shqiptare kane me te vertete nevoje per dike qe t’i mbroje nga qeveria e tyre. Pse?

Se pari, kontrolli i dhunshem i cmimeve do ta rendoje barren e kostos mbi qytetaret shqiptare. Sot qeveria po u dikton tregtareve te karburanteve qe te shesin nen kosto. Nje dite me pare cmimi i zhdoganimit te naftes ne depo ishte 214 leke per liter. Qeveria po i detyron tregtaret qe ta shesin me 203 leke. Ky eshte dumping dhe eshte shume me i keq se abuzimi. Cfare do te ndodhe nese kjo marrezi zgjat?

Shume nga tregtaret do te mbyllin qepenet sepse askush nuk mund te punoje me humbje. Paralajmerimi i kryeministrit qe ne treg mund te mos kete nafte, ne fakt eshte profeci vetepermbushese, qe vjen nga politikat e mbrapshta te qeverise. E njejta gje mund te ndodhe edhe me cmimet e artikujve te tjere te konsumit te perditshem, kur bordet te fillojne te caktojne cmimin e miellit, sheqerit, vajit etj.

Se dyti, nese qeveria imponon shitje nen kosto apo me marzhe minimale, ne treg do te mbijetoje vetem me i forti, ndersa te gjithe te tjeret do te dalin jashte loje. Pra do te kemi nje ekonomi qe te jete me e monopolizuar. Ne tregun e karburanteve, kete fuqi per te mbijetuar e ka vetem Kastrati, ndersa ne retail vetem Samir Mane. Kjo eshte arsyeja se pse dumpingu eshte i ndaluar me ligj.

Ne fund, ka dhe dicka tjeter po kaq shqetesuese. Ne nje vend normal, kontrolli i cmimeve as nuk do te cohej neper mend. Por ne Shqiperi po ndodh. Dhe arsyeja se pse eshte e thjeshte. Shqiperia nuk ka nje komunitet sipermarresish te lire, por nje grup biznesmenesh te shnderruar ne vasal te qeverise. Kjo eshte e rrezikshme per te gjithe.

Ne kete pike habia me e madhe eshte heshtja e opozites. Tregu i lire eshte arsyeja e ekzistences se Partise Demokratike. Por PD po hesht teksa qeveria po e perdhunon tregun. Ndoshta edhe kjo per arsye populiste nga frika se mos kundershtimi i saj mund te merret si mbeshtetje per ata qe tashme quhen oligarke. Por parimet jane me te shtrenjta se votat. Dhe Sali Berisha duhet ta dije kete me mire se te gjithe. Ndaj teksa shohim tregun qe vdes, na mbetet vetem te themi: Tregu vdiq. Te rroje qeveria.

Shënim: Statusi është marrë nga profili i autorit në Facebook

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sondazh

Poll

Insights 14 Mars 2022, 13:46

Paketa e qeverisë, e frikshme dhe fyese

Nga Artan FugaNa! Kafshoni një copë ballokume! Shoh këtë paketën e asaj që u quajtka rrezistenca sociale e shpallur sot ditën e Ballokumes! Të merr frika! Në fi...

Insights 8 Mars 2022, 11:16

Pse Ukrainës i duhen avionët e huaj?

Gjatë një bisede private përmes video-lidhjes me ligjvënësit amerikanë, presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, gjatë fundjavës bëri një lutje “dëshpëruese” që...

Insights 7 Mars 2022, 16:54

Bëhu ç’të duash, vetëm mësuese mos u bëj!

NGA Silvana Kola-LokaBëhu ç’të duash, vetëm mësuese mos u bëj! Kjo është e vetja këshillë për karrierë që më ka dhënë ime më. Ndërkohë, ajo vetë is...

Insights 6 Mars 2022, 17:27

Koha për të ngrirë taksën e qarkullimit

Nga Klodian TomorriKoha për të ngrirë taksën e qarkullimit. John Keneth Galbraith dikur tha se roli i vetëm i parashikimeve ekonomike është ta bëjnë astrologjin...

Insights 5 Mars 2022, 10:45

Ditmir Bushati: Muzgu i sigurisë europiane

Viti 2022 do të shoqërohet me dy ngjarje të mëdha diplomatike për komunitetin trans-atlantik. Më mars, Bashkimi Europian do të miratojë Kompasin e tij Strategji...

Insights 4 Mars 2022, 15:18

Mbi fenomenin e Edison Memollës

Kandidati i Partisë Socialiste që do të kandidojë për Bashkinë e Rrogozhinës, nuk është veçse një individ, por është një fenomen i përhapur gjerësisht në...

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

PPE për krizën në PD? Berisha: S’e di, e vlerësojmë, disa nga ne do shkojnë

Berisha korrigjohet: Ia paskam thënë gabim emrin Dumanit, e paska Nuredin

Duma e Alizoti në mbledhjen e Rithemelimit, Berisha: Do e merrni vesh në darkë

3 Komisionet në duart e Alibeajt, Berisha: Përpjekje Ramës për ta lënë vendin pa Opozitë

Miraka te Ligjet, Berisha: Bardhi të japë sqarime për vrasjen në Elbasan

Berisha: Alibeaj merr në mbledhje demokratë që nuk janë pjesë e grupit të PD

Berisha paralajmëron protesta: Droga është normë në polici, mjaftojnë dy vrasjet e fundit

Nesër zgjidhet kryesia e PD/ Berisha: Sot dorëzoj emrat

Pas Dumanit, Berisha thirrje Besian Xhixhës: Trego lidhjet e krimit me politikën

Berisha: Dumanit po i censurojnë dëshmitë, nxirrni tabulatet e Taulant Ballës me Suel Çelën

Berisha thirrje Nuredin Dumanit: Trego gjithçka, deri tani ke thënë ato që dimë të gjithë

Berisha: Gjykata Supreme janë Rama e Don Agaçio, gjthçka ndodh në dhomë këshillimi

Manja ‘pastroi’ dosjet, Berisha: Mafia e pronave u amnistua, mjafton të çojnë qesen në Apel

S'përmbahen! Bardhi: Mos më ngri zërin mua. Bushka: Flisni 7 veta në kor

PLAS KEQ te Ligjet/ Bushka: Ne jemi ndryshe Gazi, ty të është vrarë dikush në zonën elektorale

Raporti i Administratës Publike, Bardhi: Keni analizë për patronazhistët, keni marrë masa?

Raporti i Administratës Publike/ Alibeaj: Pse gjatë vitit zgjedhor ka pasur më shumë rekrutime?

Anëtarët e ish-sigurimit të Shtetit/ Alibeajt s'i pranohet kandidati, ngre zërin: Ja provat

Socialistët miratojnë të propozuarin e Berishës, Simon Miraka

Sherr te Ligjet/ Bardhi: Të pafytyrë, votuat të propozuarin e non-gratas. Bushka: Lëri patetizmat

Në qendër të Tiranës, aksidentohet autobusi i linjës së Institutit

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët