KRYESORET
Insights

Autovetura si bukë, gjellë dhe … vajtje në opera!

17 Mars 2022, 10:14 Nga DOSJA

Nga Artan Fuga

Autovetura si bukë, gjellë dhe … vajtje në opera!
Si tregues varfërie! Ky ish-kryeministri suedez e ka ngrënë si shenjë pasurie!
Gjithmonë ka një iluzion që qarkullon nëpër fjalë njerëzish që nuk dinë të bëjnë llogari, nuk ja thonë për të analizuar sociologjikisht çfarë ndodh, ose nuk njohin të dhëna statistikore!

Çfarë varfërie more? Shikoni njerëzit si përdorin veturat e tyre? Ku e gjejnë gjithë këtë naftë a benzinë? Do lekë ajo! Ja pra që nuk ka varfëri!
Nuk bindesh? Shih kafenetë, plotë e përplot, ku është varfëria!
Atëherë çfarë ndodh në vite?
Maqinat e shumta te ne janë shenjë varfërie dhe jo jete normale! Ky është paradoksi që krijon iluzionin e qelbur!

Kush nuk beson le t’i hedhë një sy shifrave që boton INSTAT-i, pavarësisht se nga ana e besueshmërisë dhe e metodologjisë së përdorur këto të dhëna atje janë për faqe të zezë!

Por diçka duke i analizuar me hamendje mund të kuptosh!
Ajo që i ka ndodhur familjeve shqiptare me të ardhura të mesme dhe të ulëta ka qenë rrudhja e buxhetit familjar dhe harxhimi i parasë mujore duke rrudhur të gjithë zërat me përjashtim të ushqimit, me atë cilësi që dimë, dhe pagesave të detyruara, ujë, drita, qira, etj. Këto vetëm shkojnë, bashkë me ndonjë shërbim tjetër nja 80 % e kusur më shumë të buxhetit. Mesatarisht flas sepse ka familje që ato zënë edhe më shumë se gjithë buxheti i njohur i familjes.

 

 

Pjesa tjetër shkon për karburantit e veturës së vjetër, pavarësisht markës! Dhe për lekë kafeje! Autovetura është për familjen mjet pune, mjet transporti, mjet për të shkuar diku qoftë edhe për një zbavitje, mjet për shërbime të familjes, mjet për të vajtur në punë, përse jo edhe mjet dinjiteti social: Shiko të gjithë kanë nga një makinë, ne nuk kemi!

Prandaj shqiptari sikurse shikon te INSTAT-i nuk harxhon dot për turizëm, për veprimtari sportive, për mirëmbajtjen e trupit fizikisht, për të blerë libra, për informacion shkencor, për kulturë dhe për art, këto shpenzime janë krejt minimale! Lëre pastaj për të vajtur në udhëtime jashtë vendit, për të shkolluar jashtë fëmijën, për të vajtur në kinemara, opera, koncerte, këto janë harruar! Pa lëre për kozmetikën, a për të çuar çilimiun në një kurs pianoje, pikture, flauti, etj., dhe atë që quhet kujdesi për jetën dhe shëndetin! Lëre pastaj për të investuar në lule, orendi shtëpiake të rinovuara një herë në disa vjet!

Të gjitha këto parà që normalisht duhej të shkonin në këto drejtime që dallojnë një shoqëri të zhvilluar me mirëqënie, janë rrudhur në vite dhe kanë shkuar te karburanti, riparimi i veturës, dhe te kafeneja e lagjes për babin!

Prandaj duket që meqë ka vetura në qarkullim dhe milet nëpër kafene, nga papunësia dhe mungesa e mjediseve të tjera të shoqërizimit të njerëzve, duket sikur ja: çfarë varfërie! Plot makina! Ku i gjejnë paratë xhanëm!!!

Makina ata jashtë, maqina edhe ne! Çfarë doni!
Eeeeee, po ata jashtë nuk i kanë bërë lekët e kalamajve makinë dhe benzinë a naftë! Kurse ne atë bëjmë! Librat, pushimet, turizmat, lulet, kulturën për kalamajtë, kursin e baletit, abonimin në revista, kremërat, masazhet, operat, sportin, cilësinë e jorganeve, cilësinë e xhameve në dritare, ngrohjen, e kemi bërë lekë maqine!
Nuk ka lekë të tjera! Prandaj kur ngrihet çmimi i karburanteve prek kockën e familjes shqiptare, prek integralisht të gjitha ato që ajo nuk i ka sepse i ka bërë lekët e bukës së gojës maqinë! Se i duhet maqina, se e ka dinjitet, mjet transporti, plazh, turizëm, tregti, kopësht, autobuz, madje edhe vazo me lule, opera, gjithçka!
Prandaj kujdeset mileti kur vozit, se të “vret” tjetri po i gërvishte maqinën, se e ka gjithçka! 50 vjet komunizëm ka duruar me ëndërrën: a të kisha një maqiiiiinë!
Sepse ndjen lumturi kur thotë : Ja e kam parkuar atje maqinën time! Se ka parkuar ngrohjen, librat e kalamajve, operan, bukën e gojës, tregtinë me pakicë, lulet, etj!
Prandaj bëhemi keq kur edhe maqinën na e heqin, sepse është e vetmja gjë që kemi tepër, veç bukës së gojës dhe rrobeve të trupit!
Por hajde foli atyre që nuk e kuptojnë pa!

Shqiptari masiv lekët e fundit i ka bërë maqinë, kafe dhe cigare – duhan, tjetër lekë nuk ka! Po ngrite çmimin e këtyre, ke probleme! Sa për presh të prishur, limona mbytur me pesticide, pjeshkë të rrudhura si faqe njëqindjeçarësh, mandarina bosh nga brenda, a ku e di unë, aty po është tolerant! Ha ato me çmim të mbajtur në zgrip, që lekët t’i bëjë karburant dhe riparim maqiiiiiine! Keni parë si lulëzojnë garazhet e riparimit të maqiiiinave!
Na heqin maqiiiiinën!

Shënim: Marrë nga Facebook-u i autorit

(f.g/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sondazh

Poll

Insights 14 Mars 2022, 13:46

Paketa e qeverisë, e frikshme dhe fyese

Nga Artan FugaNa! Kafshoni një copë ballokume! Shoh këtë paketën e asaj që u quajtka rrezistenca sociale e shpallur sot ditën e Ballokumes! Të merr frika! Në fi...

Insights 8 Mars 2022, 11:16

Pse Ukrainës i duhen avionët e huaj?

Gjatë një bisede private përmes video-lidhjes me ligjvënësit amerikanë, presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, gjatë fundjavës bëri një lutje “dëshpëruese” që...

Insights 7 Mars 2022, 16:54

Bëhu ç’të duash, vetëm mësuese mos u bëj!

NGA Silvana Kola-LokaBëhu ç’të duash, vetëm mësuese mos u bëj! Kjo është e vetja këshillë për karrierë që më ka dhënë ime më. Ndërkohë, ajo vetë is...

Insights 6 Mars 2022, 17:27

Koha për të ngrirë taksën e qarkullimit

Nga Klodian TomorriKoha për të ngrirë taksën e qarkullimit. John Keneth Galbraith dikur tha se roli i vetëm i parashikimeve ekonomike është ta bëjnë astrologjin...

Insights 5 Mars 2022, 10:45

Ditmir Bushati: Muzgu i sigurisë europiane

Viti 2022 do të shoqërohet me dy ngjarje të mëdha diplomatike për komunitetin trans-atlantik. Më mars, Bashkimi Europian do të miratojë Kompasin e tij Strategji...

Insights 4 Mars 2022, 15:18

Mbi fenomenin e Edison Memollës

Kandidati i Partisë Socialiste që do të kandidojë për Bashkinë e Rrogozhinës, nuk është veçse një individ, por është një fenomen i përhapur gjerësisht në...

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

PPE për krizën në PD? Berisha: S’e di, e vlerësojmë, disa nga ne do shkojnë

Berisha korrigjohet: Ia paskam thënë gabim emrin Dumanit, e paska Nuredin

Duma e Alizoti në mbledhjen e Rithemelimit, Berisha: Do e merrni vesh në darkë

3 Komisionet në duart e Alibeajt, Berisha: Përpjekje Ramës për ta lënë vendin pa Opozitë

Miraka te Ligjet, Berisha: Bardhi të japë sqarime për vrasjen në Elbasan

Berisha: Alibeaj merr në mbledhje demokratë që nuk janë pjesë e grupit të PD

Berisha paralajmëron protesta: Droga është normë në polici, mjaftojnë dy vrasjet e fundit

Nesër zgjidhet kryesia e PD/ Berisha: Sot dorëzoj emrat

Pas Dumanit, Berisha thirrje Besian Xhixhës: Trego lidhjet e krimit me politikën

Berisha: Dumanit po i censurojnë dëshmitë, nxirrni tabulatet e Taulant Ballës me Suel Çelën

Berisha thirrje Nuredin Dumanit: Trego gjithçka, deri tani ke thënë ato që dimë të gjithë

Berisha: Gjykata Supreme janë Rama e Don Agaçio, gjthçka ndodh në dhomë këshillimi

Manja ‘pastroi’ dosjet, Berisha: Mafia e pronave u amnistua, mjafton të çojnë qesen në Apel

S'përmbahen! Bardhi: Mos më ngri zërin mua. Bushka: Flisni 7 veta në kor

PLAS KEQ te Ligjet/ Bushka: Ne jemi ndryshe Gazi, ty të është vrarë dikush në zonën elektorale

Raporti i Administratës Publike, Bardhi: Keni analizë për patronazhistët, keni marrë masa?

Raporti i Administratës Publike/ Alibeaj: Pse gjatë vitit zgjedhor ka pasur më shumë rekrutime?

Anëtarët e ish-sigurimit të Shtetit/ Alibeajt s'i pranohet kandidati, ngre zërin: Ja provat

Socialistët miratojnë të propozuarin e Berishës, Simon Miraka

Sherr te Ligjet/ Bardhi: Të pafytyrë, votuat të propozuarin e non-gratas. Bushka: Lëri patetizmat

Në qendër të Tiranës, aksidentohet autobusi i linjës së Institutit

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët