LIVE UPDATES
Politike

Shkarkimet dhe pezullimet në PD, Boçi: Po rrezikohet e ardhmja e partisë

12 Janar 2022, 08:41 Nga DOSJA
Shkarkimet dhe pezullimet në PD, Boçi: Po rrezikohet e ardhmja e

TIRANË – Deputeti i PD, Luçiano Boçi ka komentuar krizën brenda PD dhe vendimet e marra për pezullimin dhe përjashtimin e disa prej figurave kryesore të partisë. Boçi tha se situata kishte ardhur në një pikë të vështirë aq sa ishte nxitur një atmosferë “lufte” për shkak se nuk ishin ndjekur mekanizmat politikë për t’u përballur me këtë krizë.

Sa i përket mungesës së pezullimit apo të përjashtimit ndaj tij, Boçi tha se i vetmi sqarim mund të ishte fakti që nuk bënte pjesë as në Komisionin e Rithemelimit të PD dhe as nuk kishte post drejtuesi politik në ndonjë qark të caktuar. Gjithsesi Boçi shtoi se këto vendime të ndërmarra nga Basha nuk i njihnin dhe nuk i pranonin si të tilla.

I pyetur sesi mund të zgjidhej kriza që ka kapluar partinë Demokratike, deputeti demokrat u shpreh se e vetmja gjë që po kërkohej ishte nisja e një procesi zgjedhor brenda partisë deri në muajin mars dhe më pas vendimi të merrej me votë nga anëtarësia.

Pjesë nga intervista e Luçiano Boçit për Fax News:

Po iniciohet një atmosferë lufte ndërkohë që ekzisotojnë mekanizmat politikë për të zgjidhur krizën. Ka një krizë të besimit të anëtarësisë drejt lidershipit të PD dhe prandaj modaliteti u gjet nëpërmjet thirrjes së Kuvendit Kombëtar duke hapur një process zgjedhor. Por përkundër mekanizmave politikë përdoret gjuha e luftës siç ishte përjashtimi apo pezullimi i deputetëve. Jo më kot është përdorur termi i bunkerizimit të partisë sepse kjo shihet edhe nga pamjet që ka marrë selia sot. Ata kërkuan të nxirrnin anëtarët e PD si vandalë ndërkohë që këta të fundit i kanë mbështetur ndër vite. Kjo më hait, këta njerëz që janë elita e një partie a mund të kenë një lloj reflektimi në një moment të caktuar? Besimi i thyer në lidership ka kaluar kufijtë dhe nuk ka më besim tek vetë PD-ja dhe nëse do vazhdojë kjo gjendje jemi në moment alarmi. Unë kërkoj që të ndërgjegjësohen dhe të ulen të zgjidhim politikisht këtë. Nuk ka asgjë të keqe të kalohet në votë. Ajo që është kërkuar nga Komisioni i Rithemelimit, është process zgjedhor dhe deri në mars të ketë një fushatë brenda PD dhe është anëtarësia ajo që vendos. Unë shoh që kjo distancë sa vjen e rritet më shumë, edhe grupi parlamentar është larguar me vite dritë nga anëtarësia. Unë kam lezuar edhe deklarata tronditëse ku përdoret një gjuhë anale politike madje primitive ku kolegë të mia e parashtrojnë gjendjen në kontekstin emocional pa dhënë asnjë lloj alternative për zgjidhje.

Ju nuk ishit as të përjashtuar as të pezulluar. Pse ndodhi diçka e tillë?

Së pari nuk është vetëm një lëvizje e Berishës, është një lëvizje e anëtarësisë së PD për të hapur procesin zgjedhor për shkak të mungesës së besimit. Kjo është lëvizje e anëtarëve demokratë si asnjëherë më parë. Nuk kam ndonjë emocion të veçantë ndaj këtij fakti jam neutral. Në momentin që e kam marrë detyrën dhe funksionin nuk kam pasur ndonjë emocion. Por për sqarim, aty janë përjashtuar anëtarët e Komisionit të RIthemelimit dhe drejtues politik të qarqeve dhe unë nuk kam asnjërin prej këtyre posteve. Kjo është arsyeja formale dhe kështu mendoj unë se është vepruar sepse unë nuk jam pjesë e vendimmarrjes dhe nuk marr pjesë në asnjë mbledhje. Prej dy muajsh nuk më vjen asnjë lloj njoftimi dhe madje edhe na janë mbyllur portat kur kam shkuar të hyj në seli megjithëse me vete kemi pozicionin politik dhe atë të deputetit.

(e.h/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Politike Politike luciano boci mbledhja e kryesise se pd 10 janar 2022 luciano boci mbledhja e kryesise se pd 10 janar 2022

Sondazh

Poll

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng

Në krah ka Xhaçkën, Rama i mburr kolegun: Bujar Osmani është super, sa do doja ta kishim në qeveri

Rama jep LAJMIN: Do i pyesim shqiptarët, mbase e duan kanabisin edhe për përdorimin personal

Harta e gjyqësorit, Rama:Është ajo dhe nuk ndryshon. E dini se me qeverinë time s'zgjidhen me bojkot

A do të ketë një paketë të dytë të rezistencës sociale? Rama: Qëllimi është mos të rrisim dritat

2% për NATO-n, Rama: Ne ku të marrim, do investojmë aq sa kemi...

Pasurinë me bashkëshortin e ka të përbashkët? Xhaçka 'mbron' resortin e të shoqit

Largimi i 220 mijë shqiptarëve,Rama kalon fajin tek "Saliu":Hija e një të vdekuri torolis Shqipërinë

Burri i Xhaçkës, investitor strategjik, Rama e justifikon: Në këtë vend dalim të gjithë të afërm