LIVE UPDATES
Politike

U përjashtua nga PD,Vokshi:Një makineri hidhte me breshëri bombat e gazit në 8 janar

11 Janar 2022, 21:28 Nga DOSJA
U përjashtua nga PD,Vokshi:Një makineri hidhte me breshëri bombat

TIRANË – Deputetja Albana Vokshi, e cila u përjashtua dje nga partia, foli rreth protestës së 8 janarit. Në studion e “Faxnews”, Vokshi tha se gazi lotsjellëës është hedhur ndaj protestuesve nga një makinë, e cila lëshonte granatat e gazit me breshëri nga distancë e largët. Ndër të tjera, deputetja tha se ka patur armë që janë përdorur brenda selisë blu, të cilat janë nxjerrë jashtë nga deputetët demokratë që mbështesin kryetarin e PD Lulzim Basha.

Për sa i përket përdorimit të gazit lotsjellës në protestën e 8 janarit, Vokshi tha se është përdorur më tepër gaz në protestën e shtunës sesa në 10 protesta të opozitës kundër qeverisë socialiste.

” Është hedhur gaz helmues pafund. Në 10 protestat e bëra kundër Edi Ramës nuk ka qenë në këtë sasi që u hodh në 8 janar. Kam qenë përjashta me një grup zonjash për të treguar që jemi paqësor. Në cilën shpi të ndalon dikush të hyjë? A jam deputete? Përse mua nuk më lejohet dhe disa kolege të mija lejohen të futen në seli? Tashmë është vënë një regjim Basha-Rama. Ishte pak mes tyre. Në momentin që eshte hapur dera e parë ka ndërhyrë policia. Ka qenë e dakordësuar. Në momentin që do shpërthehej dera e parë e blinduar do ndërhynte policia. Policia ka qëlluar me plumba gome a nuk e di si quhen, nga shumë afër. Ka informacione që një pjesë e armëve që u lejuan në Selinë e PD-së kanë nëpërmjet deputetëve por nuk jam unë që duhet ta vërtetoj. Të njëjtat mjete që përdor policia ndodhen brenda selise se PD-së. Kush i lejoi të futeshin? A janë të lejueshme të përdoren nga civilët? Kush drejtonte brenda? Kush i futi armët brenda selisë së PD-së? Unë personalisht kam qenë në lulishte nuk kam qenë afër. Pse duhet të hidhej gaz aq larg? Kush rrezikohej aq larg. Ka qenë një makinë si kjo që përdoret për të hedhur ujë ndaj turmës për ta shpërndarë. Njëra prej tyre kishte një makinëri që hidhte në breshëri ato bombat e gazit dhe i hidhte ndaj demokratëve që ishin përtej urës. Kush rrezikohej përtej urës?”, u shpreh deputetja Albana Vokshi në “Faxneës”.

(d.v/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

politike politike albana vokshi perplasje ne partine demokratike albana vokshi perplasje ne partine demokratike

Sondazh

Poll

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët