LIVE UPDATES
Politike

“8 janari si 1997”, anëtari i Kryesisë së PD Koduzi: Berisha, ‘kufomë e pakallur’

11 Janar 2022, 19:52 Nga DOSJA
“8 janari si 1997”, anëtari i Kryesisë së PD Koduzi:

TIRANË – Anëtari i Kryesisë së Partisë Demokratike Gazment Koduzi e konsideroi protestën 8 janarit në selinë blu njësoj si ngjarjet e dhunshme në vitit 1997. Në mbledhjen e djeshme të Kryesisë së PD, Koduzi tha se kjo protestë i kujtoi një ngjarje në 1997 në Komisariatin e Lushnjes kur 50-100 persona të paguar nga Partia Socialiste sulmuan dhushëm godinën e policisë në këtë qytet.

Koduzi kërkoi që të krijohet “Aleanca me qytetarin” në mënyrë që të sigurohet hapja e partisë më të madhe opozitare ndaj intelektualëve, grupeve të interesit, diasporës për ta bërë këtë parti fituese.

“Dhuna e ushtruar ndaj selisë së Partisë Demokratike në datën 8 Janar 2022 më solli në mendje Dimrin e vitit 1997. Atë kohë isha Mjeku I Komisaritatit të Lushnjes, I cili u rrethua nga qytetarë të mërzitur nga humbja e lekëve në skemat piramidale, ndërkohë që 50-100 veta në rreshtin e parë ishin të paguar nga PS për të mësyrë më dhunë duke gjuatur me gurë…Njëkohësisht duhet të krijohet “Alenaca me qytetarin” me qëllim hapjen e PD ndaj intelektualëve, grupeve të interesit, diasporës, për ta bërë PD të madhe dhe fituese.
Fjala e mbajtur në Kryesinë e PD”, u shpreh Koduzi dje në mbledhjen e kryesisë së PD.

DEKLARATA E GAZMENT KODUZIT DJE Në MBLEDHJEN E KRYESISË SË PD:

8 Janari 2022 njësoj si 1997!
Dhuna e ushtruar ndaj selisë së Partisë Demokratike në datën 8 Janar 2022 më solli në mendje Dimrin e vitit 1997. Atë kohë isha Mjeku I Komisaritatit të Lushnjes, I cili u rrethua nga qytetarë të mërzitur nga humbja e lekëve në skemat piramidale, ndërkohë që 50-100 veta në rreshtin e parë ishin të paguar nga PS për të mësyrë më dhunë duke gjuatur me gurë. Në 8 Janar ishim të rrethuar nga demokratë të mërzitur dhe  zhgënjyer nga mos fitorja në 25 Prill, por që në rresht të parë ishin persona që nuk kishin lidhje me demokratët, por ishin të paguar për dhunë ndaj demokratëve.
Ndërkohë që fatin politik të Dr. Berishës e krahasojnë me “një kufomë të pakallur” akoma, shumë demokratë me të cilët kam biseduar, janë të shqetësuar për të ardhmen e Partisë Demokratike .
Nisur sa më sipër, mendoj që:
1. Në 8 Janar 2022 u sulmua me dhunë shtëpia politike e përbashkët e demokratëve. Demokratët mund të kenë mendime të ndryshme për cështje të ndryshme, mund mos ta duan Kryetarin apo individë të ndryshëm në PD, por asnjëherë nuk  do ta shkatërronin  shtëpinë e tyre. Ata që ushtruan dhunë nuk kanë lidhje me demokratët, ashtu si ata që ideuan dhe organizuan këtë dhunë janë shkëputur njëherë e mirë nga Partia Demokratike . Organizatorët dhe frymëzuesit e dhunës e kanë bërë zgjedhjen e tyre, ndarjen njëherë e përgjithmonë nga PD, prandaj ne sot duhet të ndahemi edhe zyrtarisht nga Sali Berisha dhe grupi I rithemelimit.
2. Kur Dr. Berisha filloi “luftën” me Amerikën pas shpalljes non-grata për korrupsion domethënës dhe pengim të drejtësisë, mendova që pas tij qëndron një shtet po aq I fuqishëm sa Amerika. Aksioni I tij pas datës 9 Shtator kur Z. BAsha e pezulloi nga Grupi PArlamentar si paspjë e non-gratas, situate politike në rajon, si dhe dhuna e diregjuar drejtpërdrejt nga Berisha në 8 Janar, tregon që në oborrin e PD u përfshfaq një përplasje Perëndim ( amerikë) – Lindje ( Rusi, Serbi). Prandaj, besoj që aleatët tanë amerikanë, ashtu si kanë qendruar në krahun tonë dhe na kanë mbështetur deri me sot, do të jenë përkrah tonë në këtë betejë.
3. Koha është që PD nga mbrojtja të hidhet në sulm, duke kaluar në bazë dhe takuar demokratët, biseduar me ata, dëgjuar dhe sqaruar.
4. Njëkohësisht duhet të krijohet “Alenaca me qytetarin” me qëllim hapjen e PD ndaj intelektualëve, grupeve të interesit, diasporës, për ta bërë PD të madhe dhe fituese.
Fjala e mbajtur në Kryesinë e PD
10 Janar 2022

Kryesia e Partisë Demokratike vendosi në mbledhjen e djeshme përjashtimin 8 anëtarëve dhe pezullimin e 29 të tjerëve. Mes të përjashtuerve është dhe ish-kryeministri Sali Berisha. Të përjashtuarit e tjerë janë:  Bujar Nishani, Flamur Noka, Albana Vokshi, Edmond Spaho, Arben Ristani, Klevis Balliu dhe Keltis Kruja.

Gjithashtu, Kryesia vendosi njëzëri dhe pezullimin e përkohshëm të 19 anëtarë të PD. Ata janë: Agron Shehaj, Aldo Bumçi, Belind Kelliçi, Blendi Himci, Çlirim Gjata, Edit Harxhi, Edi Paloka, Eno Bozdo, Ervin Minarolli, Gent Deromemaj, Genc Pollo, Genti Strazimiri, Rigels Mucollari, Ivi Kaso Ledina Mandia, Luan Baci, Lorenc Luka, Mimoza Hajdarmataj, Oerd Bylykbashi, Tritan Shehu.

Këto vendime ekstreme u morën pas protestës së dhunshme të 8 janarit në godinën e Partisë Demokratike, ku emrat e mësipërm mbështetën lëvizjen për rithemelim të PD dhe protestën në selinë blu.

LAJMI KRYESOR: ‘Erdhën për të na VRARË’/ DEBATET në Kryesinë e PD: Kriminelët s’kanë vend me ne

(d.v/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

politike politike mbledhja e kryesise se partise demokratike partia demokratike perplasje ne partine demokratike mbledhja e kryesise se partise demokratike partia demokratike perplasje ne partine demokratike

Sondazh

Poll

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind