LIVE UPDATES
Politike

Sherri dhe grushtet me anëtarët e OP-së, Valter Meshi i FRPD-së: Nuk rraha njeri, iu përgjigja me gjuhën e tyre. Duhet të

14 Shkurt 2020, 16:10 Nga DOSJA
Sherri dhe grushtet me anëtarët e OP-së, Valter Meshi i

TIRANË– Valter Meshi anëtar i Forumit Rinor Të Partisë Demokratike ka reaguar në lidhje me videon e publikuar nga Organizata Politike, anëtarë të së cilës shiheshin duke u grushtuar me të rinjtë e FRPD-së, gjatë një eventi që studentët e Fakultetit të Filozofisë të Universitetit të Prishtinës kishin organizuar për sindikalizmin dhe aktivizmin në Shqipëri. Në një status në rrjetet sociale, Meshi pranon që ka ndodhur një përplasje mes tyre por gjithasdhtu shton se nuk ka grushtuar askënd. Anëtari i FRPD-së shkruan se ka qenë në atë ambjent për të pyetur anëtarët e OP-së se çfarë kanë bërë në lidhje me situatën e minatorëve dhe nëse kanë parë edhe kushtet e punëtorëve të tjera apo ët “Albchrome”. Sipas Meshit, Organizata Politike duhet të tregojë gjithçka në lidhje me këtë aksion të zhvilluar kundër biznesmenit Samir Mane, në mënyrë që të bëjnë të qartë se asgjë nuk është personale, por po bëhet për të mirën e minatorëve.

“Është e vërtetë se para dy ditësh ka ndodhur një përplasje mes meje dhe disa gjobëvënës komunista. Në Fakultetin Filozofik të Prishtinës po mbahej një aktivitet komplet ordiner dhe komunistesk. Rastësisht ndodhesha në Prishtinë dhe pashë disa postera në mure ku njoftohej për aktivitetin. Mendova të shkoja aty në atë aktivitet dhe t’u bëja disa pyetje organizatorëve të cilët do të flisnin me njeri-tjetrin për propagandën dhe gjobëvënien e rradheës mbi një oligark të kromit në Shqipëri. Këta gjobëvënës dhe shantazhues ku gjysma përdorin adresa fallco i njof prej 7 vitesh të cilët krijuan një grup sapo Rama erdhi në pushtet, dhe prej asaj dite këta financohen nga qeveria për gjobëvënie, për shantazhe, për shuarjen e çdo kauze të shoqërisë civile apo të Opozitës. Në aktivitet nuk kishin marrë pjesë asnjë student apo qytetar i thjeshtë, aty ishin vetëm ordinerët që organizojnë gjobëvëniet. Në momentin që unë hyra në sallën ku po zhvillohej kjo marrëzi, këto fytyra të cilët duken që drogën e kanë produkt të parë të konsumimit m’u vërsulen duke tentuar të më nxirrnin jashtë. Unë sigurisht që nuk kisha ndërmend të konfliktohesha fizikisht, por ishte e pa shmangshme t’a anashkaloja këtë gjë. U bëra thirrje se nuk kam ardhur të konfliktohem fizikisht, por t’u bëj disa pyetje në lidhje me kauzen e tyre dinake. Por ata nuk dëgjuan dhe filluan konfliktin fizik. Sigurisht që unë përveçse kam mbrojtur veten, sepse dy duar për një kokë janë, nuk kam shkelur asnjë nen të kodit penal. Kjo organizatë komuniste e cila çdo gjë e bën për të marrë hapsira mediatike dhe vëmendje, e kthejnë situatën në favorin e tyre dhe publikojnë video të cilat nuk janë aspak të vërteta, pasi fillimi i konfliktit ishte krejt ndryshe. Këta ordinera nuk e kanë problem pse rrifen, përkundrazi ata gëzohem nëse dikush i rref dhe të dalin nëpër media duke ulërit se na rrafen. Prej dy ditesh portalet me të pandjekura dhe aspak serioze të Kosovës apo Shqipërisë kanë nxjerrë disa postime komplet gënjeshtra. Dua t’u bëj me dije se unë nuk kam lidhje me asnjë oligark dhe se une aty isha krejt rastësisht dhe për t’u bërë këto pyetje:
1- Sa miniera ka në Bulqize? Albchrome është e vetmja?
2- Pervec minieres se Albchrome ku ka anëtarë të tjere sindikata e re?
3 – Pse nuk e ngreni zërin për minatoret e të gjitha minierave? Se kështu duket sikur keni nje cështje krejt personale me AlbChrome dhe jo sikur doni të përmiresoni kushtet e minatoreve në përgjithesi. Duket sikur OP po i përdor anëtaret e sindikates se re me keq se partite e tjera politike, vetem për zhurmë elektorale.
5 – Sindikata e krijuar nga OP (e reja) ka më shumë anëtarë se sindikatat e tjera apo me pak?
6 – Çfare do të bënit ndryshe me ekonominë ju të OP nëse do zgjidheni ne parlament? Se me siguri po kërkoni të ktheheni ne parti parlamentare, apo jo?

Prandaj une jam i gatshëm të deklaroj në polici dhe prokurori në çdo moment se si qëndron e vërteta. Dhe te jeni te bindur se shumë shpejt do të përfundoni në kosh të plehrave bashkë me mendimet tuaja marksiste, komuniste që përhapni në fakultete dhe që mundoheni të rekrutoni adoleshentët e viteve të para të fakulteteve apo gjimnazeve. Edhe njëherë dua t’u bëj thirrje, ndaloni publikimin e gënjeshtrave duke thënë se: ai na rrahu, na dhunoi, unë nuk kam rrahur njeri as dhunuar. Unë u jam përgjigjur me të njëjtën gjuhë që u përgjigjet kaq, as më pak as më shumë.
Prandaj mos u bëni qesharakë se fundi juaj do të jetë shumë i tmerrshëm,”- shkruan Valter Meshi në Facebook.

Një ditë më parë, Organizata Politike ka postuar një video sherri. Sipas tyre, është pikërisht momenti kur anëtarët e FRPD-së, të “urdhëruar” nga biznesmeni Samir Mane kanë sulmuar dhe përdhosur ambientet e Universitetit të Prishtinës.  Studentët e Fakultetit të Filozofisë të Universitetit të Prishtinës kishin organizuar një event ku u fol për sindikalizmin dhe aktivizmin në Shqipëri. Por mesa duket eventi u ndërpre për shkak të grupit të të rinjve të Partisë Demokratike që kishin shkuar dhe kishin prishur të gjithë organizimin. Në video duken qartë momentet e grushtit.

(f.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike organizata politike sherri me studentet e kosoves valter meshi organizata politike sherri me studentet e kosoves valter meshi

Sondazh

Poll

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013

"Zemërohet" Vjosa! Pamjet e rrjedhës pas reshjeve të dendura, apel për të monitoruar situatën

Terren i VËSHTIRË- Momenti kur shpëtohet 43-vjeçari që po kërkonte thesarin në Gramsh

Proteste per Luiz Ejllin

Protesta per Luiz Ejllin te Top Channel

Momenti kur peshkarexha “Geni” kapet duke u furnizuar me naftë nga anija libiane