LIVE UPDATES
Bota

Nisma e RRALLË në Finlandë, shteti i vetëm në Europë që iu “dhuron” shtëpi të pastrehëve

4 Qershor 2019, 12:02 Nga DOSJA
Nisma e RRALLË në Finlandë, shteti i vetëm në

FINLANDË- I vetmi shtet i BE-së që ka zgjidhur problemin e të pastrehëve dhe e gjitha falë iniciativës për t’u dhuruar shtëpi kur ata e kanë të nevojshme, duke iu mundësuar kushtet bazë të një jete më të mirë.

Është e rëndësishme që ata të jenë qiramarrës të kenë një kontratë, të paguajnë qeranë dhe nëse është e nevojshme të aplikojnë për përfitime banimi. Kjo është e gjitha pjesë e të pasurit një shtëpi dhe një strehë, është kjo politika që e bën Finlandën vendin e vetëm të BE-së ku nuk ka të pastrehë.

Finlandezët e parë që ndërrmorën nismën e vështirë dhe shumë të rëndësishme për parimin e të pastrehëve ishin një mjek, një shkencëtar, një politikan dhe një peshkop, të katërt së bashku ndryshuan historinë.

“Ishte e qartë për të gjithë se sistemi i vjetër nuk po funksiononte dhe kuptuam se kishim nevojë për një ndryshim rrënjësor.Me mbështetjen e shtetit, komunave dhe OJQ-së, u blenë banesa, blloqe të reja të ndërtuara dhe strehimore të vjetra të konvertuara në shtëpi të përhershme dhe të rehatshme në Helsinki.”– u shpreh Juha Kaakinen, sekretarja e grupit të punës dhe udhëheqëse e programit për zhvillimin e strehimit të pastrehëve.

Qëllimi i parë i strehimit ishte krijimi i 2.500 shtëpive të reja, tani kanë në total 3.500. Që nga fillimi në vitin 2008, numri i personave të pastrehë në Finlandë ka rënë me mbi 35%.  Ndërkohë në Angli, shifrat e qeverisë tregojnë se numri i të pastrehëve u rrit nga 1,768 në 2010 në 4,677 vitin e kaluar.

Por, strehimi nuk përfshin vetëm një shtëpi, por mundësi për t’u arsimuar, për t’u përfshirë në lojëra, trajtime dhe aktivitete te ndryshme. I gjithë procesi bazohet mbi një seancë gjyqësore, tre mujore dhe pas kësaj kontratat e qiramarrësve janë të përhershme dhe nuk paguajnë qiranë. Disa kanë qëndruar shtatë vjet ose më shumë, të tjerët largohen pas një ose dy vitesh. Në 2018, gjashtë qiramarrës u larguan për të udhëhequr jetë të pavarur.

Shembulli më i mirë i kësaj mundësie është finlandezi, Tatu Ainesmaa, 32-vjeçari  ​i cili për herë të parë në më shumë se një dekadë ai ka një shtëpi në periferi të Helsinkit.

Kjo është një mrekulli . Tani kam shtëpinë time, kam hapsirën time dhe mund të jetoj si dua unë.”-thotë ai. Jeton në banesën e tij dhe njëkohëisht vazhdon rregullisht studimet dhe kurset për kulinari.

Finlanda ka shpenzuar 250 milion euro duke krijuar shtëpi të reja dhe duke punësuar 300 punëtorë të mbështetjes. Por një studim i kohëve të fundit tregoi se kursimet në kujdesin shëndetësor emergjent, shërbimet sociale dhe sistemin e drejtësisë arritën deri në 15,000 euro në vit për çdo person të pastrehë në strehimin siç duhet. Interesi në politikën përtej kufijve të vendit ka qenë e jashtëzakonshme, nga Franca në Australi.

Helsinki zotëron 60,000 njësi banimi sociale, 70% të tokës brenda kufijve të qytetit, kompanitë e ndërtimit dhe ka një objektiv aktual të ndërtimit të 7,000 shtëpive të reja, të të gjitha kategorive. Në çdo lagje të re, qyteti mban një përzierje të rreptë të strehimit për të kufizuar ndarjen sociale: 25% strehim social, 30% blerje të subvencionuar dhe 45% sektorin privat.

Helsinki gjithashtu këmbëngul që të mos ketë dallime të dukshme midis aksioneve të banesave private dhe publike dhe nuk vendos tavan të të ardhurave për qiramarrësit e strehimit social.

Gjithashtu, ka investuar shumë në parandalimin e pastrehë, duke krijuar ekipe të posaçme për të këshilluar dhe ndihmuar qiramarrësit në rrezik të humbjes së shtëpive të tyre dhe duke e përgjysmuar numrin e dëbimeve nga banesat në pronësi të qytetit dhe ato sociale nga 2008 në 2016.

Sekreti i Finlandës? Ndihma e njerëzve të pastrehë fillon me dhënien e shtëpive. Në mbarë vendin, rreth 5,500 njerëz janë ende të klasifikuar zyrtarisht si të pastrehë. Shumica dërrmuese, më shumë se 70%, jetojnë përkohësisht me miqtë ose të afërmit.

“Asnjë model nuk është perfekt, ne ende kemi dështime, por jemi krenar që kemi guximin të provojmë.” – shprhehen organizatorë të kësaj shoqate.

Burimi: The Guardian

Përshtati L.K/Dosja.al

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

bota bota finlanda ligji per te pastrehet te pastrehet ne helsinki finlanda ligji per te pastrehet te pastrehet ne helsinki

Sondazh

Poll

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë