LIVE UPDATES
Insights

Qesharake/ Investimi që Veliaj “inaguroi” 3 herë ende nuk funksionon

8 Nëntor 2021, 12:01 Nga DOSJA

 

Erion Veliaj nuk lodhet duke gënjyer. Madje edhe për gjëra krejt të dukshme që janë në sytë e të gjithëve. Lapsi.al ka fotografuar këtë të dielë një nga “veprat” për të cilat kryebashkiaku i Tiranës ka mashtruar së paku tre herë. Fjala është për fushat e tenisit tek parku i liqenit. Fotot janë të së dielës pasdite kur ato ishin bosh ndërsa kafeneja buzë tyre, plot e përplot.

Po përse ishin fushat pa lojtarë tenisi?

Për faktit e thjeshtë se ato nuk ishin gati. Po të shihen fotot, për këdo qe e njeh ketë sport, aty mungojnë edhe vizimet për ata që duan të luajnë dopjo, pra 2 kundër dy, edhe katrorët ku lojtari që gjuan shërbimin është i detyruar të fusë topin.

Dhe kjo ndodh sot, në nëntor, kur deri më tani këtë mjedis sportiv kryebashkiaku i Tiranës e ka inaguruar plot tre herë.

Një herë sëbashku me kryeministrin Rama në 28 mars (foto poshtë).

“Ngaqë ka qenë e zënë me ferra, shumica e njerëzve as nuk e dinin që ishte gjithë kjo hapësirë. Ky na kishte ngelur tamam si ai çibani i fundit për tu çliruar, e kur mbaj mend që erdhëm këtu ditën e parë, e gjetëm dosa, dhi, keca e cdo gjë në Liqen, e paimagjinueshme,” u shpreh Veliaj.

Një herë të dytë në 22 qershor, kur ai shpërndau në të gjitha mediat mesazhin se tashme këndi sportiv ishte gati (poshte foto e qershorit).

Duke u nisur nga fakti se fushat e liqenit ishin inaguaruar tashmë dy herë, Lapsi.al e kontrolloi këtë investim disa herë gjatë verës dhe ai vazhdonte të mbetej jo i përdorshëm për qytetarët. Ne botuam në datën 1 gusht disa foto që tregonin mashtrimet e vazhdueshme të kryebashkiakut. Fushat ishin ende djerrë njesoj si recepsioni per te shkuar tek ato. (shiko poshtë)

I gjithë ky vëzhgim u bë pjesë e një shkrimi në Lapsi.al ku vihej theksi tek manipulimet e kryebashkiakut prestigjator.

Nuk kaluan as dy javë nga ky artikull, pikërisht më 13 gusht, dhe Veliaj “zbarkoi” për herë të tretë tek fushat e liqenit për të thënë se tashmë gjithçka ishte gati, se ato qenë vizuar dhe se, së fundi, qytetarët mund ti gëzoheshin këtij investimi të bashkisë.

Në Facebook-un e tij, midis një lajmi për shkollë të re dhe një martese të celebruar, ai botoi lajmin e madh se fushat e tenisit ishin gati me vizim profesional.

 

 

Që atëherë kanë kaluar gati dy muaj dhe fushat janë sërish të shkreta. Fotot e bëra në 7 nëntor nga Lapsi.al tregojnë se aty, jo vetëm nuk luan njeri, por vizimet që përmendi Veliaj nuk ekzistojnë. Janë hequr disa viza sa për ti nxjerrë në Facebook por të pamjaftueshme për të bërë një lojë tenisi (fotot poshtë).

Ndërsa ndryshe nga fusha bari që shet kafe dhe alkool, pra prodhon para, i ngritur gjoja në shërbim të sportit, funksionon prej kohësh (fotot poshtë).

Natyrisht, dy fusha tenisi tek liqeni janë një pjesë shumë e vogël e pazllit për të zbardhur mashtrimet e Veliajt. Por ato janë shëmbulli për të treguar se si bën propogandë mshtruese kryebashkiaku edhe për një gjë kaq flagrante që është në sytë e dhjetra mijra njerzve që shëtisin nga parku i liqenit.

Marrë nga: Lapsi.al

 

 

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

factcheck factcheck

Sondazh

Poll
Insights 7 Nëntor 2021, 06:05

Squid Game, ose kapitalizmi me fytyrë çnjeriu

Nga Redi MuçiSeriali i Netflix-it që ka tejkaluar çdo rekord shikueshmërie, Squid Game (Loja e kallamarit), duket sikur ka kapur të papërgatitur k...

Insights 6 Nëntor 2021, 20:49

Meshkuj si ti nuk duhet të ekzistojnë!

Nga Alma LleshiAshtu sikurse Virginia Woolf do të shprehej rreth 100 vite më parë: Meshkuj si ti nuk duhet të ekzistojnë! Lulzim Basha nuk i kurseu as gratë. Ta...

Insights 6 Nëntor 2021, 16:12

Berti, u bë Shqipëria

Berti zgjohu mor sheprak . Pse s’dëgjon thirrjet e mia . Të kam thënë s’do jetë shumë lark . Ja u bë Akademia . ********* Ngreu merr libra e shk...

Insights 5 Nëntor 2021, 14:31

Çmenduria me taksën për qumështin pluhur

Këta janë të mbaruar. Prezantuan taksë 100 lekë për litër për qumështin pluhur, kur shpallën paketën fiskale para disa ditësh. Sot e kanë ndryshuar. E kanë hequ...

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari