LIVE UPDATES
Insights

Zgjedhjet e reja të FRPD, kush ka kompetencë për të hapur garën? (Precedenti 2015)

6 Nëntor 2021, 13:49 Nga DOSJA

TIRANË– Pikërisht në momentin kur kryetari i FRPD-së, Belind Këlliçi vendosi t’i bashkohet Foltores së liderit historik të pezulluar, kryetari Lulzim Basha lëshoi një urdhër për zgjedhjet e kryetarit të ri të FRPD. Në shkresën e lëshuar, Basha argumenton se mandati i shumicës dërrmuese të drejtuesve të FRPD-së ka mbaruar dhe një pjesë e drejtuesve kanë tejkaluar moshën. Ndaj dhe sheh si vendimin më të mirë, rihapjen e garës duke caktuar edhe grupin e punës.

Kaq ka mjaftuar që të nisin akuzat. Në një deklaratë për mediat pas mbledhjes së zhvilluar me anëtarët e FRPD-së, Këlliçi tha se ky proces është totalisht kundër statutit dhe synon uzurpimin e FRPD-së nga Basha. Ndërsa shtoi se ai dhe struktura do t’i bashkohen “Foltores” së Berishës. Me qetësi, nga shkallët e PD-së, Basha sot sqaroi se si kryetar ka bërë të njëjtën gjë edhe në zgjedhjet e fundit. Por tashmë dihet që pika e tij më e fortë nuk janë shifrat, duke ngatërruar vitin e zgjedhjeve, nga 2015 përmendi 2014.

Dhe si mund të shihet në shkresën e 2015, ka qenë kryetari i PD-së që i ka shpallur zgjedhjet në organizatë. Jo vetëm precedenti, edhe Stuatuti i Partisë Demokratike i jep të drejtë Bashës. Organizatat partnere, sipas Statutit të PD-së, kanë Statutin e tyre, por kjo nuk ka ndodhur. Në forumet e partisë nuk është miratuar asnjëherë statuti i ndonjërës nga organizatat partnere.

Statuti i partisë, mbetet i vetmi në fuqi, për të rregulluar marrëdhëniet e organizatave partnere me partinë dhe me legjitimitetin e tyre. Në pikën 4 në nenit 58, që rregullon këtë marrëdhënie, thuhet: “Parimet bazë të strukturës së tyre organizative janë të ngjashme me ato të PDSH. Miratimi i statutit të organiziatave partnere dhe ndjekja në vijimësi e zbatimit të tij bëhet nga Kryesia e Partisë”.

Në këto kushte, është Kryesia e PD-së ajo që e ndjek zbatimin e statutit nga FRPD, pra edhe zgjedhjet brenda afatit, që në fakt duhet të ishin bërë në 2019. Nëse ky është një vendim personal i Bashës, mbrohet vetëm nga precedenti i 2015, pasi statute ia njeh të drejtën e shpalljes së zgjedhjeve kryesisë së PD-së.

Vetë Këlliçi në deklaratat e tij ka përmendur një sërë nenesh të statutit (të FRPD dhe jo PD), me argumentin se këtë kompetence nuk e ka kryetari i PD-së por kryesia e FRPD dhe Sekretari i Përgjithshëm i këtij forumi. Por në vitin 2015, në zgjedhje që vetë Këlliçi i njohu e u zgjodh si kryetar, urdhëri u lëshua nga Basha. Pse nuk foli atëherë? Njësoj si tani, edhe 6 vjet më parë, Basha ka shpallur nisjen e procesit të riorganizimit të FRPD, duke filluar me anëtarësimet e reja dhe duke vazhduar me zgjedhjet në të gjitha nivelet dhe strukturat e FRPD-së.

Ajo që të bën të dyshosh tek qëllimet e Bashës është momenti? Pse priti deri më tani që të niste garën? Mos vallë është një hakmarrje ndaj deputetit pasi ky i fundit doli hapur në anën e Berishës edhe pse Basha e vendosi në listën e deputetëve?

Dyshimet shtohen pas vendimit pasues, në më pak se 24 orë. Sot kryetari I PD-së shpalli zgjedhjet edhe në Lidhjen e gruas, që drejtohet nga Albana Vokshi, një tjetër mbështetëse e BErishës. Për më tepër që urdhëri erdhi disa orë pas kritikës publike që kryetarja Albana Vokshi bëri për çështjen e FRPD-së. Edhe kjo e fundit, është emëruar nga Berisha në 2011, por për të nuk është votuar asnjëherë!

(Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

factcheck factcheck belind kelliçi lulzim basha zgjedhjet ne frpd belind kelliçi lulzim basha zgjedhjet ne frpd

Sondazh

Poll
Insights 5 Nëntor 2021, 14:31

Çmenduria me taksën për qumështin pluhur

Këta janë të mbaruar. Prezantuan taksë 100 lekë për litër për qumështin pluhur, kur shpallën paketën fiskale para disa ditësh. Sot e kanë ndryshuar. E kanë hequ...

Insights 2 Nëntor 2021, 07:39

Qeveria që s’vjedh dhe qeveria tjetër

Aeroporti i Prishtines keto kohet e fundit ka qene ne shitje. Ose me sakte koncesionari, qe e zoteron ishte i hapur ndaj mundesise per ta shitur. Por nuk shkoi ...

Insights 31 Tetor 2021, 11:56

Tomorri: Gafa e rëndë e opozitës me Eurobondin

Vota pro e opozite per Eurobondin eshte gabim i rende politik. Justifikimi se nuk mund te votohet kunder marreveshjeve nderkombetare eshte i rreme. Eurobondi es...

Dosja Sot date 27 mars

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha