LIVE UPDATES
Insights

Pse lufta Rusi-NATO për Ukrainën po bëhet gjithnjë e më e pashmangshme

20 Nëntor 2021, 20:46 Nga DOSJA
Pse lufta Rusi-NATO për Ukrainën po bëhet gjithnjë e më

Nga Glenn Diesen- Profesor në Universitetin e Norvegjisë dhe redaktor në revistën Rusia në Çështjet Globale

Presidenti rus Vladimir Putin ka paralajmëruar se Perëndimi nuk po i merr seriozisht “vijat e kuqe” të vendit të tij dhe se SHBA dhe aleatët e saj mund të jenë gati të nisin një konflikt të rrezikshëm me fuqinë më të madhe bërthamore në botë. Në thelb, ultimatumet e Moskës synojnë të ndalojnë Perëndimin të bëjë një llogaritje të rrezikshme. Parandalimi mbështetet në tre “C-të” (anglisht): aftësia, besueshmëria dhe komunikimi. Rusia ka aftësinë ushtarake për të vepruar nëse kapërcehen vijat e saj të kuqe dhe ka treguar besueshmëri për sa i përket gatishmërisë për të vepruar ndaj kërcënimeve dhe e di se specifikat duhet të komunikohen qartë për të shmangur që Perëndimi të bëjë ndonjë hap të gabuar.

Luftimi i ‘taktikave të sallamit’ të NATO-s

Vijat e kuqe duhet të jenë specifike, pasi ato janë një kundërveprim kundër zvarritjes së ngadaltë të politikës së jashtme perëndimore, e cila përdor ‘taktika sallami’. Këto, siç sugjeron emri, sjellin pushtim nëpërmjet prerjes së fetave të holla. Asnjë veprim nuk është aq i egër sa të krijojë pretekstin për luftë, por, një ditë, ti kthehesh dhe e kupton se sa terren ke humbur. Taktikat e Salamit janë një opsion tërheqës për aktorët ekspansionistë si NATO, e cila ndjek zgjerime të kufizuara dhe të përsëritura për të krijuar gradualisht realitete të reja në terren. Taktika të tilla shmangin përshkallëzimin e shpejtë dhe kundërshtimin e heshtur nga kundërshtarët dhe aleatët, pasi ankesat mund të konsiderohen si joproporcionale.

NATO është mjeshtre e taktikave të sallamit. Fillimisht, blloku premtoi se nuk do të zgjerohej asnjë centimetër në lindje. Blloku u zgjerua në vitin 1999 kur Polonia, Hungaria dhe Republika Çeke u bashkuan, megjithëse u sugjerua se vetëm kjo nuk do të ndryshonte në mënyrë drastike ekuilibrin e fuqisë. Për më tepër, Perëndimi u përpoq të zbuste shqetësimet e Rusisë duke vendosur Aktin Themelues NATO-Rusi për Marrëdhëniet Reciproke, Bashkëpunimin dhe Sigurinë. Pushtimi i paligjshëm i NATO-s në Jugosllavi ndoqi gjithashtu taktikat e zakonshme të sallamit. Filloi duke marrë një mandat të OKB-së në qershor 1999 për pushtimin e Kosovës nën kushtin specifik të ruajtjes së integritetit territorial të Jugosllavisë. Në vend të kësaj, okupimi u përdor për të ndryshuar realitetet në terren dhe në vitin 2008, shumica e shteteve anëtare njohën pavarësinë e Kosovës në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare.

Sistemi i mbrojtjes raketore të NATO-s ishte, në mënyrë të ngjashme, një shembull kryesor i taktikave të sallamit. Në vitin 2007, Sekretarja amerikane e Shtetit Condoleezza Rice u tall me shqetësimet ruse për vendosjen e 10 raketave interceptive në Evropën Lindore si “thjesht qesharake.” Vijat e kuqe kundërshtojnë taktikat e sallamit duke komunikuar qartë se edhe një hap i vogël përtej një pike do të shkaktojë një përgjigje të madhe.

Vijat e kuqe në Ukrainë

NATO dhe Rusia me siguri tani duket se po shkojnë drejt luftës në Ukrainë. Çdo takim, telefonatë dhe samit rezultojnë në një angazhim ndaj deklaratës se “nuk ka alternativë ndaj Marrëveshjes së Minskut”. Marrëveshja e Minskut identifikon dy palë në konflikt, Kievin dhe Donbasin, dhe veprimi i parë që do të ndërmerrej u identifikua si vendosja e menjëhershme e një dialogu mes tyre për të përpunuar ndryshimet kushtetuese që do t’i jepnin autonomi Donbasit. Megjithatë, Kievi ka deklaruar në mënyrë të paqartë se nuk do të bisedojë me Donbas dhe kështu nuk do të zbatojë marrëveshjen. Nëse marrëveshja refuzohet dhe nuk vendoset alternativë, atëherë lufta bëhet i vetmi rezultat i mundshëm.

Pa asnjë qëllim të vërtetë për zbatimin e marrëveshjes, NATO bëri presion për të ndryshuar realitetet në terren. Gjatë 7 viteve të fundit, vendet perëndimore kanë vendosur sanksione ndaj Rusisë dhe kanë ofruar ndihmë dhe armë për Ukrainën. Në mars dhe prill, Ukraina filloi të mobilizonte trupat e saj në njërën anë të Donbasit në përgatitje për një zgjidhje ushtarake. Lufta u shmang sepse Biden kontaktoi Putinin dhe bëri thirrje për një de-përshkallëzim, duke shpallur angazhimin e zakonshëm bosh të Uashingtonit ndaj marrëveshjes.

Por si gjithmonë, zgjerimi në rritje vazhdon. Vendet e NATO-s nuk po i kërkojnë Kievit të vendosë dialog me Donbasin në përputhje me Marrëveshjen e Minskut, por në vend të kësaj insistojnë tani se ky është thjesht një konflikt midis Ukrainës dhe Rusisë. Ndërkohë, SHBA-të kanë njoftuar se dera është e hapur për anëtarësimin e Ukrainës në NATO. Luftanijet perëndimore dhe avionët luftarakë po patrullojnë gjithnjë e më afër kufijve të Rusisë në Detin e Zi dhe ushtarët perëndimorë dërgohen në Ukrainë në misione stërvitore. Në qendër të gjithë kësaj është presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, i cili po inkurajohet gjithnjë e më shumë për të sulmuar Donbasin me shpresën e mbështetjes së NATO-s.

Rusia ka vendosur vija të kuqe kundër taktikave të mëtejshme të sallamit të NATO-s. Megjithatë, duke qenë se këto vija të kuqe vazhdojnë të mos respektohen, duket se lufta po bëhet gjithnjë e më e pashmangshme.

Marrë dhe përkthyer nga RT

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

opinione opinione nato perplasja rusi-ukraine vladimir putin nato perplasja rusi-ukraine vladimir putin

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave