LIVE UPDATES
Insights

ANALIZA: Pse është e gabuar që Anglia t’i sjellë azilkërkuesit në Shqipëri?

19 Nëntor 2021, 21:25 Nga DOSJA

NGA PAUL A. NUTTALL-është një historian, autor dhe një ish-politikan. Ai ishte një anëtar i Parlamentit Evropian nga viti 2009-2019 dhe ishte një aktivist i shquar për Brexit.

Raportet se Britania po shqyrton vendosjen e azilkërkuesve në Shqipëri, tregon se qeveria e Boris Johnson nuk e ka idenë se çfarë të bëjë për të zgjidhur krizën e emigrantëve. Por zotërimi i problemit do të ishte një vend i mirë për të filluar. Është një ditë tjetër dhe një farsë tjetër – mirë se erdhët në Britaninë e 2021 dhe në botën e qeverisë katastrofike të Boris Johnson. Humoristja e kësaj jave është Priti Patel, sekretarja e Brendshme që ka mbikëqyrur pushtimin më të madh të kombit tonë që nga viti 1066 dhe Betejën e Hastings (Për ju që nuk e dini, armada spanjolle nuk arriti kurrë në brigjet tona).

Deri më tani në vitin 2021, më shumë se 23,000 migrantë të paligjshëm hyrë me varka të vogla dhe gomone. Prej muajsh, sekretarja e Brendshme i ka thënë kujtdo që do të dëgjojë se do të marrë kontrollin e situatës. Në të vërtetë, kur ka një fluks të madh emigrantësh të paligjshëm, mund të prisni që Priti të dalë me një fjalim të fortë, ose me një njoftim se ka një plan për t’u marrë me këtë situatë të çmendur. Është pak ‘mish i kuq’ për besnikët konservatorë dhe është bërë si sahati.

Dua të them, ne i kemi dëgjuar të gjitha më parë, apo jo? Fillimisht Marina Mbretërore po përfshihej, më pas ne do t’i detyronim francezët që të “lëviznin” dhe më pas do të ndryshohej Akti i të Drejtave të Njeriut. Gjithçka është bërë kaq e parashikueshme dhe oh-aq cinike. Dhe tani kemi më të fundit: azilkërkuesit e mundshëm do të shkojnë për azil në Shqipëri. Gazeta Times nisi me historinë dhe më pas Sekretari i Drejtësisë, Dominic Raab refuzoi të mohonte se qeveria po e shikonte këtë opsion në Times Radio. Raab tha se qeveria kishte “të drejtë” të “shikonte, të paktën, mundësitë e partneriteteve ndërkombëtare”. Ai konfirmoi gjithashtu se Shqipëria ishte “një vend…nga ata që ne jemi të gatshëm të bashkëpunojmë me partnerë nëse është e mundur të bëhet kjo gjë.”

Problemi është se askush nuk dukej se u mundua të informonte shqiptarët se ata do të strehonin dhjetëra mijëra emigrantë të botës së tretë. Brenda pak orësh, ministrja e Jashtme e Shqipërisë, Olta Xhaçka e përshkroi historinë si “fake news”. Për më tepër, kryeministri shqiptar, Edi Rama tha: Shqipëria nuk do të jetë një vend ku vendet shumë të pasura do të ngrejnë kampe për refugjatët e tyre. Kurrë!” Epo kjo më duket goxha përfundimtare.

Është e qartë për të gjithë për të parë se ajo që ndodhi dje ishte një tjetër marifet qeveritar “PR” që shkoi keq. Patel dhe të tjerë kishin qenë dëshmitarë të asaj që kishte ndodhur në Kanalin Anglez këtë javë dhe panë zemërimin e publikut në rritje. Për të qetësuar publikun, një tjetër plan iu informua “The Times”, por këtë herë lajmi iu kthye në boomerang dhe tregoi me të vërtetë në fytyrat e tyre – dhe të gjithë duken goxha budallenj. Duket gjithashtu se askush nuk është munduar të shikojë kostot. Vlerësohet se do të kushtonte 100,000 £ për të dërguar një emigrant të paligjshëm në Shqipëri për të trajtuar kërkesën e tij/saj për azil. Deri në fund të këtij viti, fatura shkon në 2.5 miliardë £ dhe me mënyrën se si po shkojnë gjërat, mund të jetë deri në 10 miliardë £. E kështu për çdo vit.

Dhe pse t’i dërgoni azilkërkuesit e mundshëm deri në Shqipëri, apo edhe në Ruandë? Anglia është një ishull që rrethohet nga shumë ishuj të tjerë më të vegjël. Pse të mos i strehoni në një nga ishujt e shumtë të pabanuar skocez, ndërkohë që aplikimet e tyre përpunohen? Jam i sigurt se do të jetë shumë më lirë – dhe përveç kësaj, Nicola Sturgeon thotë që refugjatët janë ende kaq të mirëpritur në Skoci. Pse të mos i jepni asaj atë që ajo dëshiron? Sipas mendimit tim, e gjithë ideja për t’i lejuar emigrantët të shkojnë në Angli dhe më pas t’i fluturojnë në brigjet e huaja derisa aplikimet e tyre të shqyrtohen është si të vendosësh një suva mbi një plagë të hapur. Për më tepër, a është vërtet e drejtë që Mbretëria e Bashkuar t’i kalojë problemet e saj me emigrantët në vende të tjera, veçanërisht kur ato janë të vetëshkaktuar?

Në vend të kësaj, azilkërkuesit e mundshëm duhet të inkurajohen që të mos e bëjnë udhëtimin në radhë të parë. Gjithashtu, duhet të bëhet e qartë se nëse nuk keni asnjë dokument zyrtar – dhe shumica nuk kanë, sepse i kanë hedhur pasaportat dhe kartat e identitetit në det – atëherë do të largohen përsëri në ujërat franceze. Ajo që po ndodh në Kanalin Anglez në këtë moment është rezultat i politikës afatgjatë të qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar, e cila shkon deri në ditët e Tony Blair. Luftërat e pamatur në Lindjen e Mesme kanë sjellë “hapjen e krahëve” ndaj emigrantëve. Kjo është arsyeja pse ka hotele me katër yje për emigrantët e paligjshëm dhe për këtë arsye ofrohet shërbimi shëndetësor falas. Ka shumë faktorë tërheqës. Por, në një moment, ky faj liberal ndaj vetvetes duhet të kapërcehet dhe duhet bërë e qartë se rrugët në Londër nuk janë të shtruara me ar. Unë nuk jam kundër largimit të azilkërkuesve por nuk jam i sigurt se dërgimi i tyre në Shqipëri është zgjidhja, veçanërisht kur ka mundësi më të lira në pragun tonë.

Marrë nga RT

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

blog blog emigrantet ne angli kampi i emigranteve ne shqiperi mbreteri i bashkuar paul nuttall emigrantet ne angli kampi i emigranteve ne shqiperi mbreteri i bashkuar paul nuttall

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave