LIVE UPDATES
Insights

Berisha duhet të pranojë 18 dhjetorin me njerëzit e 11 dhjetorit

16 Nëntor 2021, 12:26 Nga DOSJA
Berisha duhet të pranojë 18 dhjetorin me njerëzit e 11 dhjetorit

Nga Nikoll Lesi

Deri dje isha pro lëvizjes së Doktorit, pra Saliut, sepse pavarësisht nga se u nis ai, për demokratët apo për vete, “Foltorja” ishte një gjallërim, karikim i bazës së deziluzionuar të demokratëve nga humbjet e njëpasnjëshme të BASHËS si kryetar. Ndonëse nuk e besoj akoma se Basha ka vendosur krejt i vetëm për disa vendime të mëdha politike si dorëzimi i mandateve, mosfutja në zgjedhjet lokale apo heqja nga lista e emrave historikë si Jozefina Topalli, Arben Imami, Ridvan Bode, Astrit Patozi etj.

Berisha ishte dhe mbetet Burrë Shteti, paçka se ka shumë akuza mbi supe, ka lejuar apo bërë të pabëra të mëdha shqiptare.
Duam apo nuk e duam Saliun, ai bashkë me Ilir Metën u hoqën vizat për në BE shqiptarëve e kjo është historike. Saliu dhe Meta futën Shqipërinë në NATO. Ndërkohë që RRUGA E KOMBIT ka firmën e Sali Berishës. Nëse nuk e bënte Berisha atëkohë, edhe sot e kësaj dite Kosova dhe Shqipëria do ishin dy shtete të ndara përgjithmonë prej moskomunikimit me infrastrukturë moderne.

Tani Lulzim Basha thotë se edhe ai e bëri Rrugën e Kombit, por nuk është ashtu pasi ishte thjesht ministër Transporti e zbatoi vendimmarrjen e Berishës.
Sot nuk po përmendim edhe disa ta pabëra të Sali Berishës kur në pushtetin e kohës së tij, në 26 maj 1996, ai shkeli për herë të parë institucionin e votës së lirë duke futur duart në kutitë e votimit.
Dhe që prej asaj dite të tmerrshme të 26 majit 1996 nuk ka më zgjedhje të lira në Shqipëri. Sot është perfeksionuar vjedhja dhe blerja e votës së lirë. Por iniciuesi apo ai që prishi i pari votimet ishte Sali Berisha.
Nuk po themi se dogji e shkatërroi median e lirë të kohës, pasi ajo tani ka vendim të gjykatës së lartë me firmë e vulë për pushtetin kriminal të PD-së më 2 mars 1997, kur dogji KOHA JONË tamam si nazistët.
Por le të kthehemi në kohë dhe te vijmë te dueli Berisha- Basha për PD-në.
Siç thashë në fillim Foltorja e nxori PD-në nga përgjumja, asfiksia dhe monotia e pesimizmit se “me Lulin jemi në opozitë gjithë jetën”. Berisha gjallëroi bazën, frikësoi kryeministrin Rama për mundësinë e fillimit të protestave pa ndalesë në sheshin para kryeministrisë.
Ndërkohë Basha sulmon nga selia blu dhe nga salla e parlamentit, por kjo nuk mjafton për t’u përballur me regjimin e Ramës. Kryeministri me këtë mënyrë opozitare të Bashës rri deri pas viteve 2030 në pushtet.

Deri këtu jemi me Berishën si lëvizje e jo si mbrojtje personale!

Një vend pa opozitë të fortë dhe të besueshme është shtet autokratik e aq me tepër në Shqipëri ku kryeministri kthehet në mbret.
Firmat e delegatëve të PD janë për Berishën. Nëse janë të vërteta, që prapë mendoj se janë të sakta, ata duan Kuvendin dhe largim të Bashës.
Deri këtu prapë jemi dakord se Kuvend duhet të ketë. Deri pardje Basha deklaronte se nuk do të ketë Kuvend Kombëtar të PD!
Lëvizja 180-gradëshe e Bashës natyrisht ishte djallëzore dhe e mirëllogaritur, siç doli mbrëmë vonë deri në perfeksion diabolik.
Basha vendosi me kryesine se me datë 18 dhjetor do të kemi Kuvend të PD, nderkohe qe data 11 dhjetor ishte shpallur nga Saliu.

Nëse Berisha dhe Basha, siç thonë formalisht në publik, duan një PD të fortë dhe të përbashkuar duhet të gjenin një zgjidhje për duelin final mes tyre e ku njëri mbetet e tjetri mund të rrijë si fraksion në PD. Aq me tepër që projekt-statuti që kërkon Berisha është shumë jetësor për një PD e cila synon të vijë në pushtet.
Nga ana e tij Basha për ti gërricur nervat Saliut nxori agjendën e Kuvendit me disa pika që nuk përkojnë aspak me atë që duan demokratët e firmave dhe Saliu. Mendoj se e bëri kastile për të provokuar Saliun, siç ia arriti fatkeqësisht, dhe për ta nxjerrë atë në sytë e publikut dhe sidomos të bazës demokrate se BERISHA

NUK ËSHTË NJËRI I KOMPROMISIT PËR PD, POR E KA HALLIN TE HALLET E VETA.

Berisha doli mbrëmë me nxitim e sipër dhe tha JO më 18 dhjetor, duke sjellë që Basha të fitojë lojën për momentin në sytë e publikut.
Nëse Berisha do të këshillohej apo të ishte më i qetë pas kësaj lëvizje shahu politik nga Basha, ai si njeri i rrahur me “ vaj e uthull” do të bënte një gjest sfidues historik për veten dhe PD; të thoshte PO, më 18 dhjetor do jemi aty të gjithë dhe nëse ka delegatët protij e bënte Lul Bashën të fliste me vete në sallën e Kuvendit sepse çdo akt do t’ia rrëzonte salla e Kuvendit live para miliona syve të shqiptarëve.
Ajo puna që siç tha Saliu mbrëmë se nuk mund të prekë vullnetin e 4200 delegatëve që kanë firmosur për datën 11 dhjetor, nuk e ha njeri pasi ata kanë firmosur një formular të bërë në zyrat e Berishës. Dhe mirë kanë bërë por të thuash tani se “janë ata që vendosin”, kur fare mirë të gjithë e dimë se si ka vepruar Berisha me PD-në tash 30 vite.
Natyrisht që vlerat e Saliut si ish-lider i kësaj partie mbeten historike dhe të gdhendura në selinë blu, porse të na bëjnë sikur nuk mund të bindë 4200 delegatë për ta ndryshuar datën, nga 11 në 18, këtë nuk e ha asnjë.
Berisha do të hynte në histori për së dyti nëse mbrëmë thoshte: Po, për hir të mospërçarjes dhe për shkak se më ka ftuar kastile do shkojmë më 18 dhjetor atje, te logu i burrave për ta dërmuar mu në sallë.
Nëse siç thotë se ka shumicën e delegatëve sapo të hynte në sallën e Kuvendit dhe delegatët te ngriheshin të gjithë në këmbë duke thirrur: Sali Berisha, Sali Berisha, kaq do ishte dhe Kuvendi mbaronte punë.
Por Berisha nuk e ka pranuar deri tani këtë duel.
Tani detyrohemi të bëjmë “avokatin e djallit”. Nga dje Basha fitoi sfidën publike me Saliun derisa kanë filluar të qarkullojnë teoritë konspirative se Berisha nuk ka garanci te votimi i fshehtë në Kuvend etj etj.
Ndaj Sali Berisha duhet të bëjë aktin publik të sfidës: të pranojë vetëm një Kuvend, atë të datës 18 dhjetor me njerëzit e datës 11 dhjetor!

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

opinione opinione aksioni i berishes nikoll lesi sali berisha aksioni i berishes nikoll lesi sali berisha

Sondazh

Poll
Insights 7 Nëntor 2021, 06:05

Squid Game, ose kapitalizmi me fytyrë çnjeriu

Nga Redi MuçiSeriali i Netflix-it që ka tejkaluar çdo rekord shikueshmërie, Squid Game (Loja e kallamarit), duket sikur ka kapur të papërgatitur k...

Insights 6 Nëntor 2021, 20:49

Meshkuj si ti nuk duhet të ekzistojnë!

Nga Alma LleshiAshtu sikurse Virginia Woolf do të shprehej rreth 100 vite më parë: Meshkuj si ti nuk duhet të ekzistojnë! Lulzim Basha nuk i kurseu as gratë. Ta...

Insights 6 Nëntor 2021, 16:12

Berti, u bë Shqipëria

Berti zgjohu mor sheprak . Pse s’dëgjon thirrjet e mia . Të kam thënë s’do jetë shumë lark . Ja u bë Akademia . ********* Ngreu merr libra e shk...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE