LIVE UPDATES
Insights

EKSKLUZIVE- Si u sponsorizua ndarja e Kosovës nga Serbia, dalin FATURAT

16 Nëntor 2021, 14:43 Nga DOSJA
EKSKLUZIVE- Si u sponsorizua ndarja e Kosovës nga Serbia, dalin FATURAT

TIRANË– Ndarja e Kosovës, e hedhur si zgjidhje 3 vjet më parë, nuk ka qenë një ide diplomatike por një lobim serb! Një debat që tronditi Europën, rajonin e Ballkanit Perëndimor dhe veçanërisht Kosovën dhe Shqipërinë, dukej se e kishte zanafillën nga Këshilltari i sigurisë së presidentit Donald Trump, John Bolton. Por mesa duket ka qenë Serbia, vendi që e ka hedhur idenë dhe e ka sponsorizuar atë në SHBA. Të paktën këtë tregojnë kontratat e lobimit që janë paguar nga Serbia në SHBA. Dhe për ta bërë gjë Serbia ka gjetur njeriun e duhur në SHBA.

Dosja.al ka siguruar faturat që janë paguar për Daniel P. Vajdich, i cili është president i “Yorktown Solutions” dhe ofron shërbime këshillimore për rrezikun strategjik dhe politik për investitorët institucionalë, korporatat publike dhe private, kompanitë dhe qeveritë. Kjo e fundit është edhe rasti i Serbisë…

Dosja.al ka siguruar kontratat që ai vetë, si përfaqësues i kompanisë së tij ka nënshkruar me institucione të rëndësishme në Serbi, siç është përshembull “Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë në Serbi”, kontrata që datojnë që prej 2018 por që janë edhe aktuale. Ndërkohë që është pagruar paralelisht që të lobojë me shkrimet e tij, si një person me influencë se shkëmbimi i territoreve mes Kosovës dhe Serbisë, madje-madje edhe “vetërregullimi” i marrëdhënieve të tyre pa asnjë ‘dorë të huaj’ ishte tejet normale, madje dhe e arritshme. Epo ndodhta për Serbinë po, por për Kosovën që ende nuk ka mbyllur plagët e luftës, ishte e pamundur dhe një betejë e humbur ‘në tavolinë’. 

Si një njohës i mirë i politikave, Vajdich ka shkruar disa herë për projektin e ndarjes së Kosovës, artikuj që janë shpërndarë kudo duke mbështetur projektin e shkëmbimit të territoreve, duke lobuar për miratimin e një marrëveshjeve mes dy presidentëve (asokohe) Aleksandër Vuçiç dhe Hashim Thaçi. Mesa duket marrëveshja e vendosur në tryezën mes palëve ishte e sigurtë që ndërkohë që qartësisht mbante një anë në projektin që kurrë nuk u pranua publikisht se do të zbatohej, në të njëjtën kohë, Vajdich lobonte dhe për Serbinë në SHBA. Pa shumë zhurmë, duke shpërndarë shkrimet e tij. Atje ku duhet! 

Por çfarë shkruante ai për projektin e ndarjes mes Serbisë dhe Kosovës? Madje shkonte deri aty sat ë fuste edhe ‘zbutjen’ e ndikimit të Moskës mbi rajonin e Ballkanit Perëndimor, e konkretisht mbi Serbinë, një gjë që shikohet si e pamundur.

“Përveç heqjes së perspektivës së konfliktit midis serbëve dhe shqiptarëve, një marrëveshje për të shkëmbyer pjesë të veriut të Kosovës me pjesë të Serbisë jugore do të hiqte pikën kryesore të ndikimit të Rusisë mbi Serbinë dhe do të çlironte Ballkanin nga ndikimi i poshtër i Moskës. Tani për tani, Kremlini përdor Kosovën për të shantazhuar Serbinë. Beogradi nuk mund të shkojë kundër Moskës në ndonjë mënyrë domethënëse pa pësuar kërcënime ruse se Kremlini do të heqë veton e tij në Këshillin e Sigurimit dhe do të lejojë Kosovën të anëtarësohet në OKB përpara se Serbia dhe Kosova të arrijnë një marrëveshje vetë.

Megjithatë, nëse Serbia dhe Kosova mund të bëjnë marrëveshjen e tyre, kjo levë do të avullojë dhe pozicioni i Rusisë do të dobësohet në përputhje me rrethanat. Moska më pas mund të përpiqet të bëjë presion ndaj Beogradit për lëshime, ndoshta duke kërkuar garanci se Serbia nuk do të anëtarësohet kurrë në NATO, por kosto të tilla ka të ngjarë të tejkalohen shumë nga përfitimet e marrëdhënieve të normalizuara me Kosovën, kufijve plotësisht të konsoliduar dhe një rruge të qartë për në BE. Edhe Vuçiç, edhe Thaçi duhet të lavdërohen për trimërinë e tyre. Dy liderët po shkojnë kundër strukturës së nxitjes politike në Serbi dhe Kosovë. Për secilin prej tyre, lëvizja më e lehtë dhe më e logjikshme për t’u bërë është mosveprimi,”-shkruante ai ndër të tjera në artikullin e përkthyer nga Dosja.al.

Por këto fjalë nuk vijnë nga një person që nuk është askushi dhe nuk ka asnjë ndikim në SHBA. Vajdich ka qenë këshilltar për sigurinë kombëtare në fushatat presidenciale të senatorit Ted Cruz, guvernatorit Scott ëalker dhe guvernatorit Mitt Romney. Po ashtu, ai më herët ka punuar në Komitetin e Marrëdhënieve me Jashtë të Senatit, ku ishte përgjegjës për Evropën dhe Euroazinë dhe çështjet funksionale të lidhura me to. Para kohës së tij në Senat, ai ishte studiues në studimet e politikës së jashtme dhe të mbrojtjes në Institutin Amerikan të Ndërmarrjeve (AEI) dhe kaloi kohë si studiues vizitor në Qendrën Carnegie në Moskë, Rusi. Pra e dinte mirë se çfarë po shkruante, në favor të kujt dhe në veshin e kujt do të përfundonin fjalët… 

Viktima edhe kësaj here do të ishte Kosova!

(Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

factcheck rajoni daniel p. vajdich shkëmbimi i territoreve kosove serbi yorktown solutions daniel p. vajdich shkëmbimi i territoreve kosove serbi yorktown solutions

Sondazh

Poll

Insights 7 Nëntor 2021, 06:05

Squid Game, ose kapitalizmi me fytyrë çnjeriu

Nga Redi MuçiSeriali i Netflix-it që ka tejkaluar çdo rekord shikueshmërie, Squid Game (Loja e kallamarit), duket sikur ka kapur të papërgatitur k...

Insights 6 Nëntor 2021, 20:49

Meshkuj si ti nuk duhet të ekzistojnë!

Nga Alma LleshiAshtu sikurse Virginia Woolf do të shprehej rreth 100 vite më parë: Meshkuj si ti nuk duhet të ekzistojnë! Lulzim Basha nuk i kurseu as gratë. Ta...

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra