LIVE UPDATES
Politike

“Pse duhej shembur Materniteti në kohë pandemie dhe pak kohë para zgjedhjeve”/ Shehi: 7 milion euro në tepsi, Kryeminist

22 Mars 2021, 18:25 Nga DOSJA
“Pse duhej shembur Materniteti në kohë pandemie dhe pak

TIRANË- Kryetari i Lëvizjes Kombëtare për Zhvillim, Dashamir Shehi, ka reaguar pas lajmit se një pjesë e Maternitetit “Mbretëresha Geraldinë”, është shemebur

Në një video live, që ka bërë në rrjetet sociale, Shehi shprehet se Materniteti është një godinë historike, dhe sipas tij shembja e godiave është një biznes që bën Kryeministri Edi Rama, Kryetari i Bashkisë Erion Veliaj dhe ndërtuesit, po bëjnë biznes.

Shehi ka hedhur akuza të forta duke thënë se godina historike është shembur në një periudhë pandemie dhe vetëm pak ditë para zgejdhjeve, pasi Kryeministri Rama dhe vartësit e tij kanë rezervuar 7 milionë euro për të ua dhënë oligarkëve.

“Një godinë historike si Materniteti, me të cilën jemi mburrur ishte një pjesë historike. Duam një diskutim publik se ç’po bëhet, duam një shpjegim se ku shkojnë këto godina, ku shkoi teatri, stadiumi. Më qytetin tonë bëhet si të kete qejf është një biznes me Kryeministrit Kryetarit Bashkisë dhe ndërtuesve. Materniteti “Mbretëresha Geraldinë” nuk i shpëtoi dot babëzisë dhe rruspës së timonierit! Kryeministri, Edi Rama, në mungesë të programit dhe vizionit vijon fushatën e linçimit ndaj kundërshtarëve politik, teksa më të njëjtin intensisitet edhe rruspat vijon shëmbjen e paligjshme të monumenteve të kulturës. Teatrit Kombëtar babëzia e PPP-ve “alla Ndranghetiane” nuk kurseu as maternietetin “Mbretëresha Gerladinë”, një prej ndërtesave simbol të kryeqytetit dhe banorëve të tij, njëherësh i shpallur monument kulture i kategorisë së dytë. Se përse duhej shembur në këtë kohë pandemie, ky objekt me vlera të rralla historike, pak javë përpara zgjedhjeve dhe pa asnjë informacion publik, është shumë e qartë. Bëhet fjalë për 7 milionë euro në tepsi, që Kryeministri dhe vartësit e tij i kishin rezevuar dhe ia kishin premtuar oligarkëve të tyre, mbështetjen e të cilëve Rama e kërkon me ngulm me 25 prill.”– tha Dashamir Shehi.

Dosja.al raportoi dy ditë më parë se një pjesë e godinës që është shpallur monument kulture e kategorisë së dytë, vendim që është marrë që më 5 mars të vitit 2007, do të rikonstruktohet me një vendim të marrë nga Ministria e Shëndetësisë. Projekti që është marrë përsipër nga Instituti i Ndërtimit, pretendohet që të kryhet për 36 muaj, por nuk përcaktohet se kur kanë nisur dhe kur duhet të përfundojnë. Ndërsa buxheti i caktuar për projektin është shuma e 466 milion lekësh.

(A.k.dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

Politike Politike dashamir shehi dashamir shehi

Sondazh

Poll

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng