LIVE UPDATES
Aktualitet

Dhunë, zjarr, tensione e molotov, mbyllet pas 6 orësh protesta e opozitës. Basha: Tubim sërish nesër në 11:00 (FOTO+VD)

11 Maj 2019, 08:09 Nga DOSJA
Dhunë, zjarr, tensione e molotov, mbyllet pas 6 orësh protesta e

TIRANË- Zjarr dhe dhunë! Kështu ka nisur protesta e katërt kombëtare e opozitës së bashkuar kundër qeverisë Rama përballë Kryeministrisë. Si pasojë e dhunës dhe përplasjeve, 13 policë dhe 4 protestues kanë mbetur të lënduar, mes tyre edhe sekretari organizativ i PD-së, Said Dollapi. Dollapi u ndalua nga një polic, i cili i kërkoi që të hiqte maskën kundragaz që mbante në fytyrë. Teksa ai u përpoq që t’i largohej policit, u rrëzua ndërsa policët që ishin pranë tij u afruan dhe e goditën me shkopa gome për ta shoqëruar më pas në Polici. Pas shoqërimit të Dollapit, nga selia blu kryedemokrati Lulzim Basha u bëri thirrje protestuesve që të marshojnë drejt Drejtorisë së Policisë për të kërkuar lirimin e zyrtarit të PD-së. Lidhur me shoqërimin e Dollapit reagoi edhe presidenti Ilir Meta, i cili tha se zyrtari i PD duhej çuar në spital, duke e cilësuar dhunën e policisë, absurde. Përveç presidentit Meta, nuk kanë munguar reagimet edhe nga Rama, Lleshaj dhe ndërkombëtarët.

[sgallery url=”https://dosja.al/protesta-e-opozites-para-kryeministrise-11-maj-2019/”]

Rama shkruante në rrjetet e tij sociale se dhuna kundër kryeministrisë nuk ishte ndaj qeverisë së tij por Shqipërisë. Lleshaj përgëzoi punën e policisë, ndërsa Meta bëri thirrje për ruajtjen e qetësisë. Ambasada e SHBA-së dhe Britanisë së Madhe, njëzëri kanë dënuan dhunën e ushtruar në protestën e opozitës. Ndërsa OSBE-ja është shprehur se organizatorët e protestës së sotme duhet që të mbajnë përgjegjësi politike. Megjithatë liderët e partive opozitare duket se nuk kanë ndërmend të bëjnë hapa pas. Kryemadhi i ka bërë thirrje kryeministrit Edi Rama që t’u hapë rrugën zgjedhjeve të lira. Ndërsa kryedemokrati Basha u shpreh se “opozita e bashkuar” ishte tashmë maxhorancë duke përdorur si referencë numrin e pjesëmarrësve në protestë.

Opozita e bashkuar kërkon rrëzimin e qeverisë Rama dhe krijimin e një qeverie tranzitore e cila do të organizojë zgjedhjet qendrore dhe ato vendore. Më 21 shkurt opozita dogji mandatet me pretendimin se parlamenti ishte nën pushtetin e krimit. Pas thirrjeve të opozitës për dorëheqje, kryeministri Edi Rama është shprehur i gatshëm për dialog.

Thirrjeve për dialog i është bashkuar edhe presidenti Meta dhe aleatët e PD-së. Përveç protestave, opozita e bashkuar ka nënshkruar edhe një marrëveshje me 10 pika, një prej tyre është edhe bojkoti i zgjedhjeve lokale.

(k.m./ Dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet bomba molotov edi rama gaz lotsjelles lulzim basha protesta e opozites 11 maj 2019 sander lleshaj bomba molotov edi rama gaz lotsjelles lulzim basha protesta e opozites 11 maj 2019 sander lleshaj

Sondazh

Poll

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre