LIVE UPDATES
Aktualitet

Gazetari nxjerr emrat: Në shkollën e Magjistraturës po bëhet kërdia, Sadushi po fut njerëzit e partisë (LISTA)

11 Maj 2019, 08:05 Nga DOSJA
Gazetari nxjerr emrat: Në shkollën e Magjistraturës po bëhet

Tiranë- Gazetari Flamur Vezaj ka denoncuar se në shkollën e Magjistraturës po bëhet kërdia. Sipas tij kreu i Shkollës së Magjistraturës Sokol Sadushi si pjesë të kësaj shkolle ka bërë njerëzit e partisë dhe qeverisë dhe jo ndihmësit ligjorë e këshilltarët e gjykatave siç e parashikon ligji.

“Ne listat zyrtare te publikuar me poshte keni emrat e 52 personave te pranuar ne Shkollen e Magjistratures, 27 per gjyqtare dhe 25 per prokurore! Ligji thote, qe perparesi per ne Shkollen e Magjistratures kane ndihmesit ligjor dhe keshilltaret aktual neper Gjykata! Por kjo nuk lexohet keshtu nga drejtori Sadushi per te cilin perparesi kane ! Me poshte po ju jap dy nder shume emrat qe ndodhen ne kete liste qe ta kuptoni se qeveria me emisarin Sadushi dhe grupin e juristeve te “Xhafes” po e mbush sistemin e drejtesise me njerezit e Partise!”, shprehet Vezaj.

Reagimi i plotë:

Vetingu, vetingu, e Magjistratura ben kerdine”! I emeruari i mazhorances ne krye te Shkolles se Magjistratures Sokol Sadushi, ne konflikt te hapur interesi pasi bashkeshortja e tij eshte gjyqtare ne Gjykaten e Apelit (me probleme ne pasuri), ka hap thesin!! Vetem pak kohe pasi pranoi ne Shkollen e Magjistratures per gjyqtare, bashkeshorten e “negociatorit me tren” te qeverise Denar Biba, e cila cuditerisht ndryshe nga koleget e saj akoma nuk ka dal para “Vetingut”, tashme Sadushi i qeverise pranoi edhe juriste te tjere te partise ne kete shkolle! Ne listat zyrtare te publikuar me poshte keni emrat e 52 personave te pranuar ne Shkollen e Magjistratures, 27 per gjyqtare dhe 25 per prokurore! Ligji thote, qe perparesi per ne Shkollen e Magjistratures kane ndihmesit ligjor dhe keshilltaret aktual neper Gjykata! Por kjo nuk lexohet keshtu nga drejtori Sadushi per te cilin perparesi kane njerezit e partise dhe qeverise dhe jo ndihmesit ligjore e keshilltaret e gjykatave! Me poshte po ju jap dy nder shume emrat qe ndodhen ne kete liste qe ta kuptoni se qeveria me emisarin Sadushi dhe grupin e juristeve te “Xhafes” po e mbush sistemin e drejtesise me njerezit e Partise!
#Aurora Alimadhi, ish-drejtoresha jurdike e ministrise qe drejtohej nga D.Gjiknuri ku pas zgjedhjeve te 2017 u emrua ne postin e sekretares se pergjithshme te kesaj ministrie! Me ikjen e Gjiknurit znj.Alimadhi shkoi prane Ministrise se Bujqesise por edhe atje qendroi pak pasi u “terhoq” nga D.Agolli tek Fondi Shqiptare i Zhvillimit! Kjo u pranua me Shkollen e Magjistratures!
#Matilda Peza ish-drejtoresha juridike e Bashkise se Kavajes ku drejtohej nga “perdhunuesit” Ervis Roshi, e me pas drejtoreshe e ZVRPP ne Kavaje dhe tashme pranohet ne Shkollen e Magjistratures (dy vjet me pare vellai dhe vitin e kaluar kunata, 3 nga nje familje per tre vite, bravo)!!!
#Disa te tjere, (kerkoni vet ne googel) punonjes te administrates se Bashkive te majta, te Korces e Tiranes, jurist te tatimeve ne Tirane e Diber, te punesuar ne administraten publike e ministri nga partia ne pushtet, lidhje e te aferm te deputeteve te PS-se, pedagog e asistent ne Universitete te anetareve te Keshillit te Larte Gjyqesore e te aferm te gjyqtareve aktual! Vec ketyre me e renda dhe ne konflikt te paster interesi, jane shpall fitues juristet e zyrave te Avokatise se profesoreve qe japin mesim ne Shkollen e Magjistratures (emrat ne inbox)! Por per te mos rene ne sy, ne mesim e fituesve ka edhe jurist qe e kane marr provimin me zotesi, por qe jane te pakte ne numrin total!
#Ja pra kjo eshte reforma ne drejtesi dhe gjyqtaret e prokuroret e ardhshem te sistemit te reformuar nga kjo mazhorance! Te gjithe e kane mendjen te “Vetingu” e nga ana tjeter eshte harruar Shkollla e rekrutimit te gjyqtareve e prokuroreve te arshshem si nga koleget por edhe ata te opozites qe mbeten shesheve e nderkohe zyrat e drejtesise po mbushen me militante! E ne keto kushte, mendoj se fjalen e mocme te popullit “Ujku, ujku, e çakalli ben kerdine” ta pershtase me “Vetingu, vetingu, e Shkolla e Magjistratures ben kerdin”!
#Pas_tre_vitesh_keta_do_te_bejne_drejtesi#

J.V/Dosja.al

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet flamur vezaj shkolla e magjistraturësz sokol sadushi flamur vezaj shkolla e magjistraturësz sokol sadushi

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN