LIVE UPDATES
Ekonomi

Programi i mbështetjes për bujqësinë, 40% e fondeve shkuan për fermerët, të tjerat shpenzime korrente

16 Prill 2021, 08:01 Nga DOSJA
Programi i mbështetjes për bujqësinë, 40% e fondeve shkuan

Fondet nga programi i mbështetjes për bujqësinë dhe zhvillimin rural arritën në 3.5 miliardë lekë në vitin 2020, por vetëm 40 për qind e kësaj shume, rreth 1,3 miliardë lekë shkuan si mbështetje direkte për fermerët dhe pjesa tjetër 60 për qind shpenzime korrente, sipas të dhënave zyrtare nga Ministria e Financave që u publikuan në një raport Monitorimi për buxhetin e bujqësisë më 2020.

Agjencia për Zhvillim Bujqësor dhe Rural, për vitin 2020 ka shpallur fitues dhe ka disbursuar fondet për 5 496 aplikantë fitues, nga të cilët 963 gra, të cilat përbëjnë rreth 18 % të totalit të përfituesve.

Programi i subvencionit u realizua në masën 95% të fondit të programuar për 2020. Ky program buxhetor zuri rreth 35% të totalit të fondeve të MBZHR për vitin 2020.

Fondet në mbështetje të bujqësisë u shpenzuan këtë mënyrë. Përveç 1,3 miliardë lekëve që u shpërndanë për fermerët pjesa tjetër prej 2,1 miliardë lekësh, shkoi për organizim panairesh, promocion, këshillim etj.

Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural mori pjesë në një aktivitet ndërkombëtar të zhvilluar në Berlin, Gjermani në muajin shkurt 2020 “Fruit Logistica”, ku mbështeti pjesëmarrjen e 10 operatorëve të biznesit (fruta–perimeve) në këtë event me qëllim promovimin e produkteve shqiptare për të nxitur mundësinë e lidhjes së kontratave të reja për rritjen e eksporteve.

Gjithashtu u realizua një aktivitet lokal në Gjirokastër në kuadër të eventit “Gjirokastra në UNESCO” në Korrik 2020. MBZHR mbështeti 15 biznese/fermerë të zonës së Gjirokastrës me qëllim promovimin e produkteve të zonës, produkteve tipike dhe kulinarisë.

Me mbështetjen e projektit GIZ, u hartua aplikacioni “AgrotimeAl” që promovon të gjitha sipërmarrjet agroturistike në vend. Pjesë e aplikacionit deri tani, janë 90 subjekte agroturistike të certifikuara dhe sipërmarrjeve agroturistike. Aplikacioni promovon dhe 42 kantina, dhe 15 fabrika të përpunimit të vajit të ullirit. Aplikacioni ka arritur përafërsisht  5000 shkarkime deri tani.

Ministria e Bujqësisë gjatë vitit 2020 kanë prodhuar dhe shpërndarë në median vizive 4 spote promovuese, me qëllim informimin e audiencës mbi ecurinë në bujqësi, blegtori, peshkim dhe zhvillim rural, ku deri më tani janë rreth 80,000 klikime.

Janë kryer degustimet mbi 350 mostrave të duhanit, është ndjekur ecuria e kultivimit dhe përpunimit të duhanit, është rritur sipërfaqja e mbjellë me duhan, si dhe janë asistuar fermerët në të gjithë procesin e kultivimit, vjeljes, ruajtjes dhe përpunimit të duhanit. Janë kryer të gjitha procedurat për blerjen e pajisjeve të ndryshme si dhe pajisjeve laboratorike.

Gjatë vitit 2020 janë kryer procedurat për mbrojtjen e buajve, racë autoktone, si dhe përmirësimin racor në gjedh. Janë kryer analiza, testime dhe certifikime sipas ligjit për “Materialin mbjellës dhe shumëzues bimor”, kryer regjistrimet përkatëse në katalogun Kombëtar të varieteteve, si dhe janë kryer të gjitha procedurat për blerjen e pajisjeve të ndryshme dhe pajisjeve laboratorike për farërat dhe fidanët.

Në qendrat bujqësore është kryer procesi i identifikimit për njësitë e vreshtit dhe ullishtës për qarqet e Fierit dhe Beratit, dhe për arsye të procedurave të tenderimit (dy herë anuluar procedura), vetëm në fund të vitit u mundësua rifillimi i punës, gjë që çoi në kalimin e regjistrimit të njësive në vitin 2021.

Shqipëria ofron mbështetje më të ulët direkte për bujqësinë në raport me vendet e tjera të Rajonit. Për rrjedhojë fermerët shqiptarë përballen më kosto të larta të prodhimit final të produkteve, proces ky që mban në minimum fitimet e tyre dhe ul konkurrencën në tregjet e huaja.

Marrë nga Monitor.al

(f.m/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

ekonomi ekonomi bujqesia ne shqiperi bujqesia ne shqiperi

Sondazh

Poll
Ekonomi 16 Prill 2021, 06:21

OKB: Miliona gra nuk janë zot në trupin e tyre

Sipas një raporti të OKB-së, miliona grave në botë u mohohet e drejta për të vendosur të lira për çështje që kanë të bëjnë me trupin e tyre. Për shembull...

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet