LIVE UPDATES
Ekonomi

Mbrojtja e të dhënave personale, rriten ankesat, ulen sanksionet

16 Prill 2021, 06:03 Nga DOSJA

Ankesat për mbrojtjen e të dhënave personale janë në rritje.

Zyra e Komisionerit për Mbritjen e të Dhënave Personale mori vitin e kaluar 308 ankesa të lidhura me mënyrën e përdorimit të këtyre të dhënave, shifër kjo në rritje për të tretin vit radhazi.

Sipas informacionit nga ky institucion, në 60% të ankesave të trajtuara, objekt i tyre është cenimi i së drejtës së subjektit të të dhënave personale për akses dhe ato në lidhje me marketingun e drejtpërdrejtë. Ndërsa, është konstatuar se një numër në rritje ankesash kanë lidhje me përpunimin e të dhënave personale nëpërmjet platformave online, sidomos, gjatë periudhës së pandemisë, e në vijim.

Gjatë vitit 2020, Zyra e Komisionerit realizoi 60 procese hetimi administrativ. Nga këto, 21 janë iniciuar mbi bazë të ankesave dhe 39 me nismën e institucionit, ndër të tjera, edhe të Rezolutës së Kuvendit. 15 hetime administrative janë realizuar në subjekte publik dhe 45 në subjekte private. Për shkeljet e konstatuara Komisionerit ka dalë me 18 vendime, të cilat korrespondojnë

me 37 sanksione administrative. Megjithë shtimin e ankesave dhe zgjerimin e problematikës së shpërdorimit të dhënave personale, sanksionet e ndërmarra nga ky institucion janë në rënie krahasuar me dy vitet e mëparshme. Duke qenë se vendimet e këtij institucioni nuk publikohen, i vetmi informacion i disponueshëm është ai në raportin vjetor për Kuvendin, që nuk jep detaje lidhur me subjektet e sanksionuara nga ky autoritet apo mbi natyrën e shkeljeve që kanë çuar në këto sanksione. Megjithatë, vititn e kaluar Komisionerit është shprehur veç të tjerash me 3 urdhëra për subjekte private, në lidhje me ndërprerjen e menjëhershme të përpunimit të të dhënave personale nëpërmjet sistemit të video-survejimit (CCTV), shkatërrimin e menjëhershëm të të dhënave të grumbulluara në mënyrë të paligjshme dhe ndërprerjen e menjëhershme të përpunimit të të dhënave personale te palë të treta.

Institucioni bën të ditur se një problematikë e konstatuar gjatë hetimeve administrative të realizuara është se në pjesën më të madhe të kontrolluesve publik, aspekti rregullator i mbrojtjes së të dhënave personale në proceset përpunuese përmes TIK është i veçuar nga rregullat për proceset e tjera përpunuese. Komisioneri rekomandon se institucionet e administratës shtetërore që ofrojnë shërbime në këtë sektor duhet të parashikojnë në mënyrë konkrete të gjitha proceset përpunuese me akte të mirëfillta rregullatore për garantimin e të drejtave të subjektit të të dhënave.

Gjithashtu, nga hetimet është konstatuar mungesë e njohurive ligjore dhe teknike dhe ndërgjegjësimi mbi detyrimet që parashikon në tërësi legjislacioni për mbrojtjen e të dhënave personale. Një problematikë specifike është ajo që lidhet me marrëdhëniet kontraktore që institucionet publike lidhin me palë të treta për delegimin e shërbimeve të ndryshme, ku ofrimi i shërbimit lidhet me edhe përpunimin e të dhënave personale. Në këto raste, vërehen mangësi në adresimin e elementeve, detyrimeve dhe garancive ligjore në lidhje me mbrojtjen e të dhënave personale.

Në tërësi, lista e problematikave të evidentuara nga hetimet dëshmon mangësi dhe neglizhenca të mëdha në zbatimin e detyrimeve që lidhen me mbrojtjen e të dhënave personale, duke krijuar hapësira për rrjedhjen dhe përdorimin e paautorizuar të këtyre të dhënave.

MONITOR

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

ekonomi ekonomi mbrojtja e te dhenave monitor mbrojtja e te dhenave monitor

Sondazh

Poll

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet