LIVE UPDATES
Aktualitet

“Prindërit ku i ke?”/ I kishte vëzhguar, dalin SMS që drejtori u dërgonte nxënëseve

7 Nëntor 2021, 17:15 Nga DOSJA
“Prindërit ku i ke?”/ I kishte vëzhguar, dalin SMS që

POGRADEC– Së fundmi në vend janë denoncuar një sërë akuzash për sulme seksuale ndaj të miturave. Por mesa duket ngjarje të tilla të rënda ndodhin edhe në shkolla. Adriatik Haxhillari, drejtori i shkollës në Pogradec që është vënë në pranga pasi u dërgonte mesazhe dhe bënte shenja ngacmimi kundrejt dy vajzave të mitura gjatë orëve të mësimit.

“ABC” zbulon disa nga mesazhet që Haxhillari, u dërgonte dy 14-vjeçareve, të cilat kishin mundur që të ruanin sinjalet e dërguara me mesashe për të provuar pretendimet e tyre. Mesa duket, drejtori i shkollës i kishte studiuar prej kohësh dy vajzat, e fillimisht i kishte dërguar mesazh njërës prej vajzave që nuk jetonte me prindërit. Duke qënë se prindërit i kishte emigrantë në Greqi, e nuk mund ta kontrollonin celularin e të bijës, Haxhillari duket se kishte gjetur prenë perfekte. Por mendoi gabim.

Të miturës i dërgoi fillimisht një emoji, e kur ajo nuk reagoi, ai e fshiu. Megjithatë vajza mundi t’i bëjë screen-shot mesazhit.

“I tregova vëllait mesazhin në Whatsapp. Vëllai të nesërmen erdhi në shkollë. Debatoi me drejtorin dhe i kërkoi llogari. Drejtori i kërkoi të falur,”-tha 14 vjeçarja. Ndërsa e mitura tjetër ka gjetur në ditë të ndryshme në celularin e saj thirrje në “Whatsapp” nga numri i Haxhillarit.

Ajo tregonte se zakonisht i telefononte në mbrëmje, të cilat i shihte kur zgjohej në mëngjes. Kur përballej me të, drejtori i arrestuar kishte vetëm një justifikim: I kam rënë pa dashje! Por veç kësaj, e mitura ka thënë në Polici se ka gjetur disa herë dhe mesazhe të fshira.

Duke mos marrë asnjë sinjal nga të miturat, drejtori i ka provokuar edhe në shkollë me gjeste, ndërsa shtojnë se 59-vjeçari konsumonte shpesh alkool në lokalin pranë shkollës dhe hynte në mësim pasi kishte pirë.

Të shqetësuara nga sjellja e tij vajzat biseduan me familjarët e tyre dhe mësuesen kujdestare, duke vendosur që ta dërgoni n çështjen në Polici. Haxhillari u arrestua një ditë më parë dhe u pezullua nga detyra, duke shkaktuar reagime të forta në rrjet dhe nga instancat përkatëse e vetë ministrja e Arsimit, Evis Kushi.

(k.m/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet adriatik haxhillari arrestohet drejtori i shkolles ngacmimi seksual ne pogradec adriatik haxhillari arrestohet drejtori i shkolles ngacmimi seksual ne pogradec

Sondazh

Poll

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila

Faza e 11-të e operacionit 'Restart'/ Do transportonin drogë me kamion drejt Turqisë, 2 të arrestuar

Komisari Tase aksidentoi për vdekje të miturën, Nano: Kush abuzon me detyrën ka dënim maksimal