LIVE UPDATES
Aktualitet

Sulm direkt! Basha: Koha e Sali Berishës ka mbaruar! Do e këpus tubin e oksigjenit

7 Nëntor 2021, 16:45 Nga DOSJA
Sulm direkt! Basha: Koha e Sali Berishës ka mbaruar! Do e këpus tubin

TIRANË– Kaq zgjati! Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka sulmuar për herë të parë në mënyrë të drejtpërdrejtë liderin historik të PD-së, Sali Berishën dhe aksionin e tij. Në një deklaratë për mediat, para se të hynte në mbledhjen e Kryesisë së grupit parlamentar, Basha u shpreh për mediat e pranishme se koha e Berishës kishte mbaruar, duke sulmuar edhe figura të tjera të partisë. Pasi përcolli një mesazh edhe për Belind Këlliçin dhe Albana Vokshin, numri një i opozitës shtoi se Berisha ishte “tubi i oksigjenit” që fuqizonte të ashtuquajturin regjim të Edi Ramës. Ndaj dhe shtoi se sfida e tij e radhës ishte ta shkëpuste atë “tub”.

Koha e Sali Berishës ka mbaruar! Bashkë me të ka mbaruar edhe koha e mandateve të skaduara. Dhe përdorimi i forumeve të partisë për interesa personale. Asgjë dhe askush nuk do ta kthejë PD në një bunker për interesa personale të Sali Berishës. PD ka lindur si një aspiratë e popullit shqiptar për liri dhe demokraci. Është shpresa e shqiptarëve për të zgjidhur hallet e shumta. Halli më i madh është regjimi i Edi Ramës. Prej javësh me zdërhalljet e tij, Sali Berisha është kthyer në një tub oksigjeni për regjimin e Edi Ramës. Unë jam i vendosur ta këpus edhe këtë tub oksigjeni,”-tha në fjalën e tij Basha.

Pas “trekëndëshit të Bermudës Rama-Berisha-Meta” në Kuvend pak ditë më parë, kjo është deklarata më e fortë që Basha ka bërë kundër parardhësit të tij në detyrë. Që prej kur Berisha ka nisur aksionin e tij me “Foltoren”, Basha është shprehur gjithmonë i rezerbuar për ish-kryeministrin. Së fundmi, këtij të fundit i janë bashkuar edhe një grup i ri deputetësh, përfshirë edhe kryetarin e FRPD-së, Belind Këlliçi. Gjë që ka trazuar sërish ujrat brenda partisë më të madhe opozitare.

Gjithçka nisi më 9 shtator, kur një ditë para nisjes së Kuvendit, Basha përjashtoi përkohësisht Berishën nga grupi parlamentar, duke shkaktuar edhe reagime të forta brenda Partisë. Berisha e cilësoi aktin e Bashës si të pabesë, ndërsa radhës së tij iu bashkuan menjëherë deputetët; Flamur Noka, Edi Paloka dhe Tritan Shehu. Më pas, grupi u zgjerua. Duke përdorur “Foltoren”, lideri historik i Partisë Demokratike ka nisur mbledhjen e votave për të thirrur Kuvendin Kombëtar të PD-së, për të sjellë më pas edhe shkarkimin e Bashës nga posti i kryetarit.

LAJMI KRYESOR: Zhvillimet në PD, Basha mbledh sot kryesinë e grupit parlamentar

(k.m/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

kryesore politike aksioni i berishes basha mbledh kryesine 7 nentor 2021 lulzim basha sali berisha aksioni i berishes basha mbledh kryesine 7 nentor 2021 lulzim basha sali berisha

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave