LIVE UPDATES
Aktualitet

Rrëmbimi i 3-vjeçares Madeleine, flet ish-e dashura shqiptare e të dyshuarit kryesor

7 Nëntor 2021, 14:48 Nga DOSJA
Rrëmbimi i 3-vjeçares Madeleine, flet ish-e dashura shqiptare e

GJERMANI– Ish-e dashura e Christian Brueckner, të dyshuarit kryesor për zhdukjen e Madeleine McCann nga një vendpushimi portugez, ka rrëfyer se ai pranoi të ketë qenë afër aparatamentit të të miturës kur ajo u zhduk. Nakscije Miftari tregoi në një intervistë për Daily Mail, se ish-i dashuri i saj heshti kur kjo temë u përmend mes miqsh gjatë një feste në vitin 2014. Prokurorët gjermanë janë të bindur se Brueckner, 44 vjeç, rrëmbeu Madeleine, atëherë tre vjeç, nga resorti Ocean Club në Praia da Luz më 3 maj 2007, por po luftojnë për të mbledhur prova të mjaftueshme për të ngritur akuza.

“Mbaj mend që ai nuk iu përgjigj pyetjes. Pasi miqtë u larguan, e pyeta për Maddie pasi nuk dija asgjë për të. E pyeta për këtë dhe ai tha: E di për Maddie, unë isha afër hotelit në atë kohë. Jetoja në atë zone. Nuk do të them asgjë më shumë. Unë nuk jam një djalë budalla, unë jam një biznesmen.” tregoi Miftari.

Dëshmia dramatike e zonjës Miftari, të cilën ajo e ka ndarë tashmë me policinë gjermane, është e para në të cilën Brueckner thuhet se ka rrëfyer të ishte në vendin e krimit. Nakscije Miftari, 25 vjeç, tregoi se sa e tmerruar ishte nga dhuna, kontrolli i Brueckner-it dhe nga zbulimi i interesit të tij mbi pornografinë e fëmijëve me vajza të reja bjonde. Ajo ishte vetëm 17 vjeç në vitin 2013 kur takoi pronarin, në dukje simpatik dhe bujar të një dyqani kioskash në Braunschëeig, ku kishte shkuar për të blerë ëmbëlsira.

“Herën e parë që e pashë, ai po qëndronte në në celularin e tij në kioskë. Ai hoqi telefonin dhe tha: Përshëndetje zonjë, si mund t’ju ndihmoj? U habita pasi askush më parë nuk më quajti zonjë. Ai më kërkoi të hidhja një sy dhe të zgjidhja atë që doja. Pastaj, kur e pyeta se sa duhet të paguaja, ai tha: Asgjë, një zonjë nuk duhet të paguajë në kioskën time,” tha Miftari.

Pavarësisht se ajo ishte më pak se gjysma e moshës së Brueckner-it, ata filluan të takoheshin dhe Miftari madje mendoi të martohej me të. Por rreth një vit më pas në lidhjen e tyre, ajo gjeti pornografi me fëmijë në celularin dhe laptopin e tij, në pjesën më të madhe të saj shfaqeshin vajza bjonde. Brueckner ishte në disa nga videot. Kur ajo u përball me të, Brueckner filloi një sulm të egër ndaj saj.

“E pyeta për videot dhe fotot dhe atëherë ai më goditi me grusht. Unë rashë nga shkallët dhe isha pa ndjenja për rreth dhjetë minuta,” tha ajo.

Miftari dhe nëna e saj raportuan sulmin në polici dhe oficerët bastisën banesën, duke rikuperuar pajisje elektronike të cilat më vonë u zbuluan se përmbanin 391 fotografi pornografike të fëmijëve dhe 68 video, duke përfshirë imazhet e Brueckner duke abuzuar me vajzën pesëvjeçare të një prej të dashurave të tij të mëparshme. Duke injoruar lutjet e nënës së saj, Miftari, një muslimane gjermane me origjinë nga Kosova, mbeti në kontakt me Brueckner edhe kur ai iku në Portugali. Ai u kthye përfundimisht në Gjermani me një urdhër-arresti evropian në vitin 2017 dhe më vonë u dënua me 15 muaj burg për abuzim me pesë vjeçaren. Policia gjermane njoftoi në mënyrë dramatike se ai ishte i dyshuari kryesor në rastin Madeleine në qershor 2020, ndërsa ai ishte ende duke vuajtur dënimin.

Madeleine u zhduk nga apartamenti i pushimeve të familjes së saj ndërsa prindërit, Kate dhe Gerry McCann, po darkonin me miqtë në një restorant tapas aty pranë. Policia gjermane ka vërtetuar se Brueckner, i cili mohon çdo përfshirje në zhdukjen e Madeleine dhe ka refuzuar të flasë me policinë ose prokurorët, jetonte në Algarve. Sinjalet e telefonit celular tregojnë se ai ishte pranë resortit Ocean Club në mbrëmjen e 3 majit 2007.

(i.d.Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet christian brueckner madeleine mccann nakscije miftari christian brueckner madeleine mccann nakscije miftari

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra