LIVE UPDATES

princ charles

Bota 17 Nëntor 2020, 15:59

BRITANIA E MADHE-Martesa e princ Charles dhe princesha Diana, nuk ishte vetëm një kurorëzim dashurie. Sipas mediave të huaja, Charles ishte nën presion nga fami...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

‘Burri im po planifikon një aksident me makinën time’ letra që çoi princ Charles të intervistohej si i dyshuar në vras - Art&Argëtim
LIVE UPDATES
Art&Argëtim

‘Burri im po planifikon një aksident me makinën time’ letra që çoi princ Charles të intervistohej si i dyshuar në vras

21 Qershor 2021, 07:47 Nga DOSJA
‘Burri im po planifikon një aksident me makinën time’

BRITANI– Ish shefi i policisë metropolitane, John Stevens ka zbuluar se ai mori në pyetje Princin Charles për akuzat se ai kishte komplotuar për të vrarë Dianën, princeshën e Uellsit.

Charles u intervistua si dëshmitar në 2005, gjatë një hetimi tre-vjeçar mbi vdekjen e Diana në një aksident me makinë në Paris në 1997.

Sipas Guardian, ai u mor në pyetje në lidhje me një shënim që ish-gruaja e tij kishte shkruar në 1995 duke parashikuar që ajo do të vdiste nga “dëmtimi i frenave dhe dëmtimi i rëndë i kokës” në mënyrë që Charles të martohej me ish-dadon e djemve të tij, Tiggy Legge-Bourke. Në atë kohë qarkullonin zëra të rremë se princi dhe Legge-Bourke kishin një lidhje.

Shënimi, i cili iu dorëzua shërbëtorit të saj, Paul Burrell, lexonte: «Unë jam ulur këtu në tryezën time sot në tetor, me mall që dikush të më përqafojë dhe të më inkurajojë të jem e fortë dhe të mbaj kokën lart. Kjo fazë e veçantë në jetën time është më e rrezikshmja. Burri im po planifikon një aksident në makinën time. Dështimi i frenimit dhe dëmtimi serioz i kokës për t’i bërë të qartë rrugën që ai të martohej me Tiggy. Camilla nuk është asgjë tjetër veçse një mashtrim, kështu që ne jemi duke u përdorur nga njeriu në të gjitha kuptimet e fjalës.”

Daily Mail raportoi se Lord Stevens ia lexoi shënimin Charles-it në një takim në Pallatin St James në Londër dhe më pas e pyeti nëse kishte dijeni rreth saj dhe pse princeshë Diana kishte lënë një shënim të tillë.

Princi Charles u shpreh se nuk kishte dijeni të ekzistencës së letrës, madje për herë të parë e ka dëgjuar kur Mirror publikoi një pjesë të saj pas një marrëveshje me Barrell.

Princi i Uellsit nuk u intervistua më si i dyshuar. Versioni i pacensuruar i shënimit nuk u bë publik deri në vitin 2007 në prova të dëgjuara gjatë hetimit për vdekjet e Diana dhe Dodi Al Fayed.

(d.a/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

showbiz showbiz john stevens paul burrell princ charles tiggy legge-bourke vdekja e princeshe dianes john stevens paul burrell princ charles tiggy legge-bourke vdekja e princeshe dianes

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 27 mars

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha