LIVE UPDATES
Politike

VOA: Asnjë shpresë për zgjedhjen e presidentit në raundin e tretë në Shqipëri

Ndërsa nga pjesa që tani drejton Partinë demokratike po akuzohet se po i shërben lojës së kryeministrit në procesin e zgjedhjes së presidentit, kreu i grupit parlamentar demokrat Enkelejd Alibeaj mblodhi sot sërish një pjesë të deputetëve për të diskutuar për këtë çështje.

26 Maj 2022, 18:18 Nga DOSJA
VOA: Asnjë shpresë për zgjedhjen e presidentit në raundin e
Presidenca

TIRANË- Në Shqipëri, edhe në raundin e tretë të votimit për presidentin e ri të vendit, duket se do të shkohet pa asnjë kandidaturë. Kryetari i grupit parlamentar demokrat Enkelejd Alibeaj tha sot pas një mbledhje me një pjesë të deputetëve se i qëndron propozimit që opozita të ofrojë 4 emra dhe socialistët të zgjedhin prej tyre. Por nga ana tjetër shumica përsëriti se kjo formulë është imponin dhe jo negocim

Ndërsa nga pjesa që tani drejton Partinë demokratike po akuzohet se po i shërben lojës së kryeministrit në procesin e zgjedhjes së presidentit, kreu i grupit parlamentar demokrat Enkelejd Alibeaj mblodhi sot sërish një pjesë të deputetëve për të diskutuar për këtë çështje. Ata drejtuan gishtin e përgjegjësisë ndaj socialistëve, se u tërhoqën nga marrëveshja e dakortësuar javën e shkuar. Propozimi i hedhur prej demokratëve është ai sipas të cilit opozita ofron katër kandidatura, nga të cilat 2 përzgjidhen nga shumica dhe më pas së bashku palët bien dakort për njërën prej tyre.

Në përfundim të mbledhjes së sotme zoti Alibeaj tha se i mbeten të njejtit propozim, mbi të cilin janë dakort të ulen e të vijojnë punën në çdo moment. "Ne i qëndruam të gjitha detyrimeve tona sipas dokumentit. Filluam procesin e identifikimit. Pala tjetër u tërhoq. Po ta lexoni dokumentin është fare i thjeshtë. Po qe se tërhiqeni, kjo dakortësi bie. E nëse dakortësia bie, çfarë duhet të bëjmë ne? E megjithatë ne themi këtë gjë: vlera e atij dokumenti qëndron deri në afatin e fundit ligjor”, u shpreh ai.

Socialistët po ashtu mbeten në të njejtat pozicione, duke këmbëngulur në një tjetër interpretim dakortësisë me PD-në. “Të vazhdosh të fshihesh pas një copë letre, që ti mendon se është o pranohet o rrëzohet, është rrëzuar ai propozim në tërësi. Kemi rënë dakort për një pjesë të frymës së ij, në një moment të caktuar, kur kemi thënë, meqënëse kanë mbetur dhe katër raunde, në dy raunde propozoni vetëm ju. Dhe ne do i qëndrojmë kësaj marrëveshjeje. Ne nuk do të propozojmë emër deri të dielën në orën 16.00”, deklaroi kreu i grupit parlamentar socialist Taulant Balla.

Ai shtoi se do vijojë kontaktet me dy grupet e tera parlamentare të opozitës, ndonëse siç edhe e pranoi, ato nuk arrijnë dot të kenë firmat e nevojshme të deputetëve për të propozuar një kandidat. Me gjasë, edhe raundi i tretë do mbyllet pa votim, në mungesë të kandidaturave, duke i hapur kështu rrugë socialistëve që të zgjedhin dhe të vetëm presidentin e ri të vendit.

Marrë nga VOA

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra