LIVE UPDATES
Politike

VKM/ Ulet mesatarja për gjuhët e huaja, ‘lirohet’ GJL, riaktivizohet koncensioni për Thumanë-Kashar

Ministri Manja nuk zbuloi asnjë emër të ndonjë nga kryebashkiakët që do të kallëzohen në SPAK që i paralajmëroi vetë më herët. Ai tha se hetimet janë në proces e sipër ndaj nuk do të bëjë asgjë publike, por që janë duke u hetuar mbi 333 raste dhe ankesa që lidhen me kryebashkiakë dhe institucione të ndryshme.

26 Maj 2022, 16:18 Nga DOSJA
VKM/ Ulet mesatarja për gjuhët e huaja, ‘lirohet’ GJL,
Evis Kushi, Olta Xhaçka, Belinda Balluku, Niko Peleshi dhe Ulsi Manja

TIRANË- Qeveria ka miratuar udhëzimin që detyron administratën shtetërore, të heqë dorë nga 3.800 çështje për të cilat kishte bërë rekurs në Gjykatën e Lartë. Bëhet fjalë për dosje kundër ish-nëpunësve që kanë fituar në 2 shkallët e drejtësisë deri në 40 paga minimale dëmshpërblim. Lajmin e bëri me dije Ministri i Drejtësisë Ulsi Manja, i cili tha se kjo gjë do të ulë stokun e më shumë se 35 mijë dosjeve që presin në Gjykatën e Lartë. Përgjithësisht rekurset nga duhet hequr dorë kanë të bëjnë me zgjidhjen e mosmarrëveshjeve të punës, me njohjen, apo vërtetimin e vjetërsisë në punë, apo në paditë me shpërblim dëmi, dhe aty ku shteti e ka humbur në të dy shkallët e gjykimit çështjen.

Ministri Manja nuk zbuloi asnjë emër të ndonjë nga kryebashkiakët që do të kallëzohen në SPAK që i paralajmëroi vetë më herët. Ai tha se hetimet janë në proces e sipër ndaj nuk do të bëjë asgjë publike, por që janë duke u hetuar mbi 333 raste dhe ankesa që lidhen me kryebashkiakë dhe institucione të ndryshme. Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku bëri me dije se qeveria ka vendosur që të bëjë transferimin e të dhënave për licencat e minierave. Ajo tha se gjithçka është bërë për të shmangur tregtimin e licencave në mënyrë të paligjshme.

Balluku tha gjithashtu se koncesioni për aksin Thumanë-Kashar është riaktivizuar me parametra të rinj. Ministrja e Energjisë u ndal edhe çmimi i energjisë elektrike. Ajo tha se familjet dhe bizneset e vogla do të vijojnë të mos preken nga çmimi i lartë i energjisë, por nuk do të ndodhë e njëjta gjë për ata që jetojnë në vila luksoze. Sipas Ballukut, të harxhosh mbi 5 mijë KËH do të thotë të jetosh në vila, të kesh pishina e të lësh dritat ndezur kot, kështu që s’mund të paguash të njëjtin çmim me pjesën tjetër te qytetarëve.

Qeveria Shqiptare ka dhënë zyrtarisht dritën jeshile anëtarësimit të Suedisë dhe Finlandës në NATO. Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka tha se vendimi është marrë gjatë Këshillit të Ministrave. Xhaçka u pyet për çështjen e detit me Greqinë dhe tha se Shqipëria po bën gati dosjen. Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi tha se pajisja e Shqipërisë me raketa anti-tank, ka qenë e planifikuar para se të ndodhte lufta në Ukrainë. Peleshi shtoi se Shqipëria ka shtuar kontributin e saj në NATO dhe se do të ketë një togë edhe në Bullgari.

Ministrja e Arsimit Evis Kushi tha se mesatarja për degët e mësuesisë është ulur nga 7.5 shkon në 6.5. Sipas Kushit, vendimi është marrë në mbledhjen e qeverisë, pasi shumë maturantë nuk aplikanin në degët e gjuhëve të huaja dhe të gjuhë letërsisë për shkak të mesatares. Ajo shtoi se gjithsesi, ata që do të ztudiojnë për këto degë me mesatare më të ulët se 7.5 nuk do të mund të bëjnë master për mësuesi.

(f.m/dosja.al)

Sondazh

Poll

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng