LIVE UPDATES
Politike

Baza detare e NATO-s në Pashaliman, deklarata e Ramës bën jehonë

26 Maj 2022, 17:44 Nga DOSJA
Baza detare e NATO-s në Pashaliman, deklarata e Ramës bën
Edi Rama

TIRANË- Deklarata e kryeministrit Edi Rama për të ngritur një bazë detare të NATO-s në vend ka tërheuqr edhe vëmendjen e mediave të tjera. Seattletimes shkruan se këtë gjë, Rama e ka bërë për të nxjerrë në pah vlerën e vendit të vogël në aleancë. NATO ka nisur gjithashtu punën për të përmirësuar bazën ajrore të Kuçovës të epokës komuniste të Shqipërisë, 85 kilometra (53 milje) në jug të kryeqytetit Tiranë, e cila do të lejojë që ajo të përdoret për operacionet e aleancës. E tashmë, Rama i ofron NATO-s Pashalimanin.

Artikulli i plotë:

Baza detare e NATO-s në Pashaliman, deklarata e Ramës bën
Artikulli

Shqipëria i ka ofruar NATO-s një bazë detare në një përpjekje si një mënyrë për të nxjerrë në pah vlerën e vendit të vogël në aleancë “në këto kohë të vështira”, tha të enjten zyra e kryeministrit. Kryeministri Edi Rama tha se baza detare e Pashalimanit, 180 kilometra (110 milje) në jug të kryeqytetit Tiranë, mund të jetë "një vlerë e shtuar" për aleancën dhe ata kishin përgatitur një projekt për rinovimin e saj.

“Në këto kohë të rrezikshme besoj se gjenerali mund të mendojë të ketë një bazë detare të NATO-s në Shqipëri”, tha Rama në një fjalim të mërkurën.

Shqipëria, e cila u bë anëtare e NATO-s në vitin 2009, i është bashkuar Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Evropian për të denoncuar luftën e Rusisë në Ukrainë. Baza e Pashalimanit e vendosur nën gjirin e Vlorës u ndërtua në vitet 1950 kur Bashkimi Sovjetik solli 12 nëndetëse, duke e bërë atë bazën e vetme detare që ata kishin në Mesdhe. Pas prishjes së lidhjeve Tiranë-Moskë në vitin 1961, Pashaliman mbeti si një bazë detare ku strehoheshin katër nëndetëse të mbetura dhe anije të tjera të vogla ushtarake.

Baza u grabit, duke përfshirë materiale nga nëndetëset, gjatë vitit anarkik të 1997-ës në Shqipëri, kur popullsia më e varfër e Evropës në atë kohë humbi kursimet e saj në skemat e dështuara të investimeve piramidale. Tre nga nëndetëset u shitën për skrap ndërsa e katërta mbetet, me qeverinë që po shqyrton nëse do ta kthejë atë në muze. Pashaliman u rinovua nga Turqia dhe që atëherë është përdorur si bazë detare për disa anije ushtarake që patrullojnë detet Jon dhe Adriatik. NATO ka nisur gjithashtu punën për të përmirësuar bazën ajrore të Kuçovës të epokës komuniste të Shqipërisë, 85 kilometra (53 milje) në jug të kryeqytetit Tiranë, e cila do të lejojë që ajo të përdoret për operacionet e aleancës.

Deklarata e Ramës u bë një ditë më parë gjatë një ceremonie ku gjeneralit amerikan Tod Wolters, komandant Suprem i Forcave Aleate dhe komandant i Komandës Evropiane të SHBA-ve, iu akordua medalja “Ylli i Madh i Mirënjohjes Publike”. Kjo është një ide të cilën Shqipëria e ka hedhur dhe zyrtarisht, përmes një kërkese drejtuar NATO-s, dhe pikërisht gjeneralit Wolters, që në vitin 2019, dhe që e ka përsëritur disa herë dhe më vonë. Madje autoritetet shqiptare kanë deklaruar edhe se ka nisur dialogu me NATO-n për këtë çështje.

(fm/dosja.al)

Sondazh

Poll

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali vret babain në Lushnje, arrestohet nga policia, i riu ishte dënuar me 13 vite burg

Skandali me evazionin fiskal, Kryemadhi i përgjigjet ministres Ibrahimaj

Denoncimi i Kryemadhit: Nuk ka asnjë njoftim nga institucionet ligjzbatuese për kompanitë në fjalë

Evazioni fiskal me inceneratorët, Ibrahimaj: Asgjë nuk është e re, zhurmë në vigjilje të protestës

Thirrja e Komitetit,Rakacolli:Bëjmë apel për kryerjen e vaksinimit,mbani maskat në vendet e mbyllura

Covid në vend/ Tomini: Ka rritje infektimesh. Bino: Ka rënë përqindja e vaksinimeve në Shqipëri

Brenda dhomës që u përfshi nga flakët në Spitalin e Fierit, dëme të shumta materiale

Vendimi i Qeverisë: Rriten me 6% pagat në sistemin arsimor parauniversitar

Berisha thirrje policëve: Çdo presion ndaj qytetarëve do marrë ndëshkim personal dhe ligjor

Rritet pagat e personelit shëndetësor, Manastirliu: Shpërblim për mjekët që punojnë larg banesave

Do futen protestuesit në kryeministri? Berisha: Çdo opsion është i mundshëm

Sali Berisha: Për Ramën qytetarët ekzistojnë vetëm për t’i vjedhur. Përgjigjen e merr nesër

7 korriku/ Berisha: Nesër bashkë me temperaturat rritet urrejtja popullore

Urdhëri krijon debat në komision, inxhinieria: Nuk na duhet, Balluku s'na hap derën

Zjarri në spitalin e Fierit, mjeku: Është djegur lavatriçja e larjes së filmave

Tym dhe flakë/ Zjarr në katin e parë të spitalit të Fierit, evakuuohen pacientët

Kapet shtëpi bari në Fier, heroinë, kanabis në proces tharjeje e armë zjarri

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet