LIVE UPDATES
Politike

Presidenti/ Alibeaj s’tërhiqet: Na takon ne propozimi. Balla: I kemi votat, e zgjedhim vetë (DEBATET)

Deputeti Enkelejd Alibeaj deklaroi se PD do të marrë pjesë në zgjedhjen e Presidentit. Kreu i grupit parlamentar i PS-së, Taulant Balla paralajmëroi se nëse PD nuk sjell propozime do të negociojnë me grupet e tjera parlamentare.

26 Maj 2022, 08:26 Nga DOSJA
Presidenti/ Alibeaj s’tërhiqet: Na takon ne propozimi. Balla: I kemi
Enkelejd Alibeaj, Jorida Tabaku, Gazment Bardhi

TIRANË- Deputeti Enkelejd Alibeaj deklaroi se Partia Demokratike do të marrë pjesë në procesin e zgjedhjes së Presidenit të vendit. Edhe pse u raportua në orët e para të mëngjesit, se brenda mbledhjes së grupit parlamentar të PD-së, deputetët me përjashtim të Emilja Koliqit, nuk ishin dakord për procesin, Alibeaj shprehu të kundërtën. Pas përfundimit të mbledhjes, përballë gazetarëve në selinë blu, deputeti sqaroi se PD nuk është kundër bojkotit e se i qëndron ende draftit që kanë paraqitur e se edhe në 12 të natës nëse Partia Socialiste ndryshon mendim. Po ashtu, Alibeaj tha se PD do të marrë pjesë në proces në mënyrë që të jetë gjithëpërfshirës. Nga ana tjetër, kreu i grupit parlamentar i Partisë Socialiste, Taulant Balla paralajmëroi PD se nëse nuk sjell emrat kandidatët deri të dielën në orën 16:00 për president të vendit do ta zgjedhin vetë pasi i kanë votat e mjaftueshme. Po ashtu, Balla tha se PS e ka legjitimitetin ta zgjedhë presidentin e se nëse nuk funksionon me PD do të vijojnë negociata me grupet e tjera parlamentare.

Në mbledhjen e nisur në orën 10:30 në PD, debate ka pasur mes deputetëve Enkelejd Alibeaj, Gazment Bardhit, Jorida Tabakut, Ferdinant Xhaferrajt dhe deputetes së Shkodrës, Emilja Koliqit. Kjo e fundit ishte e vetmja e cila doli kundër tyre, pasi kërkoi që edhe Partia Demokratike të paraqiste një emër për president të vendit.

Pak orë më pas përmes një deklarate, grupi parlamentar i PD u shpreh se mbetet i angazhuar në vullnetin e tij për një proces gjithëpërfshirës dhe konsensual për zgjedhjen e Presidentit të Republikës.

Gjithsej në Kushtetutë janë parashikuar pesë raunde votimi. Në tre të parat nevojitet një shumicë prej tre të pestash, ndërsa në dy raundet e fundit presidenti zgjidhet me shumicë të thjeshtë e mbetet në duart e maxhorancës. Deri më tani këta të fundit nuk kanë propozuar asnjë emër. Ndërsa në mbledhjen e fundit të demokratëve, dolën me një listë pre 8 emrash: Leonard Demi; Arben Çejku; Dritan Demiraj; Visar Zhiti; Rexhep Uka; Halim Kosova; Dashamir Shehu dhe Leka Zogu.

Ndërkohë po ashtu, paralel me mbledhjen e thirrur nga Alibeaj, edhe Berisha zhvilloi mbledhje me grupin e 'Rithemelimit' në lidhje me kryesinë e Partisë Demokratike.

(a.b)/dosja.al

Sondazh

Poll

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013

"Zemërohet" Vjosa! Pamjet e rrjedhës pas reshjeve të dendura, apel për të monitoruar situatën

Terren i VËSHTIRË- Momenti kur shpëtohet 43-vjeçari që po kërkonte thesarin në Gramsh

Proteste per Luiz Ejllin

Protesta per Luiz Ejllin te Top Channel

Momenti kur peshkarexha “Geni” kapet duke u furnizuar me naftë nga anija libiane

Shpërthimi me tritol në banesën e Shefit të Krimeve, babai: Ishte i fuqishëm

Ministri Çuçi: Në 2022 kemi pasur 49 viktima

Rruga e Krastës, zyrtari i PS: Do të bojkotojmë zgjedhjet lokale

Banorët e Mamurrasit në protestë: Mjetet e tonazhit të rëndë që kalojnë orar pa orar na shqetësojnë