LIVE UPDATES
Politike

VD-Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Kreu i qeverisë tha se nuk e kishte më të nevojshme që ta theksonte përmes fjalimeve, nëse Shqipëria është rreshtuar në krahun e duhur të historisë, referuar luftës Ukrainë-Rusi.

25 Maj 2022, 15:57 Nga DOSJA
VD-Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s,
Edi Rama

TIRANË- Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se Shqipëria ka në plan të ketë një bazë detare të NATO-s. Teksa i jepte Yllin e Madh të Mirënjohjes gjeneralit Tod Daniel Wolters, Rama tha se projekti duhet t’i jepet vetë gjeneralit në mënyrë që ai tu japë mendimin e tij në lidhje me këtë gjë. Kreu i qeverisë tha se nuk e kishte më të nevojshme që ta theksonte përmes fjalimeve, nëse Shqipëria është rreshtuar në krahun e duhur të historisë, referuar luftës Ukrainë-Rusi.

Pjesë nga fjala e Ramës:

Kemi mundur të perceptojmë nga miqtë dhe aleatët tanë. Në këtë raport shumë ka të bëjë me njerëz, shumë me personalitetet, me ata të cilët janë shprehja njerëzore e kësaj marrëdhënieje, ambasadorë, gjëneralë e të tjerë që në kuadrin e punës së tyre duhet të mishërojnë ambiciet e kësaj marrëdhënieje. Më lini të them që gjenerali ka një vend të veçantë, nuk po e them sepse e do rasti, por kështu më lini t;ju them që ishim ne që e donim këtë gjë, nuk na u kërkua. Ndonjëherë na kërkohet në fakt, ndonjëher duam ne diçka dhe ne donim të shprehnim përgëzimet tona, si një prej personave më të shquar sepse gjenerali Ëolters jo vetëm ka qenë mbështetës por po kështu edhe i prirur të tregojë me vepra e jo me fjalë që e ka përzemër këtë marrëdhënieje. Kjo është ajo që e vlerësoj shumë. Forcat e armatosura shqiptare nuk do ta harrojnë kurrë se ishte ai që mbështeti transformimin e bazës ushtarake të Kuçovës në të NATO-s. Më shumë se kaq, ishte gjenerali që përkrahu dhe mbështeti qysh prej ditësh së parë që Shqipëria të kishte selinë e forcave të përparuara të Operacioneve special në vend. Fakti që kam pasur mundësinë ta takoj, të flas me të më ka bërë të ndihem shumë i inkurajuar. Më ka thënë, ju jeni një vend i vogël, por mund të gjeni vendin tuaj në të gjithë aleancën. Kjo është ajo që më frymëzoi për të ndarë këto fjalë dhe na bëri të ulemi e të mendojmë më thellë se sim und të arrijmë deri aty. Kemi disa miq të mirë dhe jemi shumë besimplotë sot që mund të gjejme vendin tonë për të qenë vlerë e shtuar nëkëtë aleancë. E lashë për këtë moment për t’i thënë gjeneralit që nesër do t’i tregojmë disa ide. Për të bazur një bazë detare të NATO-s në Shqipëri. Na takon t’i tregojmë projektin tonë e më pas të na thotë vetë. Fjala që më kanë përgatitur është me Rusi e Ukrainë, por besoj se nuk ka fjalë për të treguar se jemi në krahun e duhur të historisë, siç kemi qenë nga fillimi, për të qenë kudo e kurdo, në momentin e duhur, në vendin e duhur, për të luftuar çdo forcë që kërcënon jetesën tonë, botën të cilës i besojmë. Më lini ta them deri në fund, ndonjëherë jemi në një pozitë më të mirë se e juaja sepse në fund nëse dikujt do t’i vihet faji, është SHBA ajo që e mban. Është nderi im t’i paraqes këtë vlerësim në emër të shqiptarëve, Yllin e Madh të Mirënjohjes për arritje publike. Ju lutem mund të çoheni, ndoshta është hera e parë që e dëgjoni këtë gjë, pasi zakonisht janë të tjerët që ju qëndrojnë gatitu. Ejani pranë meje, ky yll ka simbolin tonë dhe fjala ime e fundit fare është për famljen tuaj, Zoti ju bekoftë, paçi një jetë të gjatë, aq sa marrëdhënia shqiptaro-amerikane. Do t’ju duhet të rrini për një kohë të gjatë për të gjithë ata që ju kanë përzemër.

Sot, kryeministri Edi Rama i ka dorëzuar medaljen “Ylli i Madh i Mirënjohjes Publike”, Komandantit të Komandës Operacionale të NATO-s, Gjeneral, Tod Daniel Wolters. Në fjalën e tij nga Kryeministria, kreu i qeverisë së vendit bëri me dije se tani më plani është për krijimin e një baze detare të NATO-s në Shqipëri. Rama shtoi se i përket qeverisë që të ideojë projektin dhe më pas ta dërgojë për t’u shqyrtuar.

(F.mdosja.al)

Sondazh

Poll

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng