LIVE UPDATES
Politike

Liderët e Ballkanit diskutojnë të ardhmen e rajonit pa 'Ramën', pse mungoi Shqipëria?

Ajo që u vu re ishte mungesa e një përfaqësuesi nga Shqipëria, ku as kryeministri Rama por dhe ndonjë përfaqësues i lartë politik nuk u bë pjesë e këtij paneli. Mungesa e Shqipërisë u vu re për më tepër që në panel u diskutua edhe për nismën e 'Ballkanit të Hapur', një iniciativë e ndërmarrë nga Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut.

25 Maj 2022, 19:06 Nga DOSJA
Liderët e Ballkanit diskutojnë të ardhmen e rajonit pa
Lideret e Ballkanit ne Davos

ZVICËR- Në Davos të Zvicrës prej dy ditësh është duke u zhvilluar Forumi Ekonomik Botëror me pjesmarrjen e rreth 2 mijë personaliteteve nga politika, media dhe biznesi.

Gjatë zhvillimit të Forumit u zhvillua dhe një panel me temë "Dialogu i Diplomacisë për Ballkanin Perëndimor" ku pjesë e saj ishin kryeministri i Kosovës Albin Kurti, kryeministri i Malit të Zi Dritan Abazovic, presidenti serb Aleksandër Vuçiç, ai i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, kryeministri i Kroacisë, Andrej Plenkoviq, përfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun, Mirosllav Lajçak.

Ajo që u vu re ishte mungesa e një përfaqësuesi nga Shqipëria, ku as kryeministri Rama por dhe ndonjë përfaqësues i lartë politik nuk u bë pjesë e këtij paneli. Mungesa e Shqipërisë u vu re për më tepër që në panel u diskutua edhe për nismën e 'Ballkanit të Hapur', një iniciativë e ndërmarrë nga Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut.

Zyrtarisht nuk dihet nëse Shqipëria nuk ka qenë e ftuar, ka refuzuar ftesën apo nuk e ka parë të arsyeshme që prezenca e një përfaqësuesi të ishte e nevojshme ndërkohë që po diskutohej për mundësinë për dialog me shumë palë mbi Ballkanin Perëndimor, ku si synim ishte të nxitej bashkëpunimi rajonal dhe ndërtimi i partneriteteve të reja ndërkombëtare.

Forumi në Davos mbahet nga 23 deri më 26 maj, pas dy vjetësh pauzë për shkak të pandemisë së koronavirusit dhe në 2019 kryeminstri Rama ka qenë pjesë e tij ku u diskutua nxitja e partneritetit për të avancuar më tej me integrimin rajonal dhe zhvillimin ekonomik e social. 

Forumi Ekonomik Botëror (WEF) është hapësira politiko-ekonomike,në të cilën diskutohet rruga e duhur e zhvillimit të planetit. I krijuar në vitin 1971 nga Klaus Schwab, i titulluar fillimisht “Forumi Europian i Menaxhimit” e më pas në 1987, me emrin që mban sot, FEB është konferenca 72-orëshe me vëmendjen më të madhe botërore. 

(d.a/dosja.al)

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it