LIVE UPDATES
Politike

Dalja nga ‘Ballkani i Hapur’, Vasili: Deputetët për një karrige në Parlament, nxjerrin Shqipërinë dhe Kosovën në pazar!

Nënkryetari i PL-së, Petrit Vasili, ka reguar për daljen nga ‘Ballkani i Hapur’ që kryeministri Edi Rama lajmëroi sot

1 Korrik 2023, 18:26 Nga m.s
Dalja nga ‘Ballkani i Hapur’, Vasili: Deputetët për
Petrit Vasili

TIRANË- Nënkryetari i PL-së, Petrit Vasili, ka reguar për daljen nga ‘Ballkani i Hapur’ që kryeministri Edi Rama lajmëroi sot. Sipas tij, një amendament i tillë për daljen nga ‘Ballkani i Hapur’ është dorëzuar nga vetë deputeti më 7 mars të 2022, dhe u rrëzua nga 75 deputetë të mazhorancës. Duke qëndruar në të njëjtën linjë, Vasili shprehet se sot kryeministri deklaron daljen ‘Ballkani i hapur’, ku sipas tij i përdori, dhe i dhunoi si deshi keta deputetë antishqiptarë. Kreu i qeverisë Edi Rama, tha se 'Ballkani i Hapur' e ka mbyllur misionin e saj. Ai sqaroi më tej se ‘Ballkani i Hapur’ ishte një iniciativë që lindi nga nevoja për ta shtyrë përpara procesin e Berlinit. Ai shton se tani është koha që të merren me procesin e Berlinit, duke zbuluar se së shpejti do organizojë një tur në rajon, për t'u takuar me liderët e vendeve. 

Statusi i plotë

Poshterimi me turp i 75 deputeteve te Rames me Ballkanin e Hapur!!

Ne 7 mars 2022 plot 75 deputete rilindas per turp te tyre, votuan kundra Amendamentit, qe une paraqita ne Kuvendin e Shqiperise per daljen e menjehershme nga Ballkani i Hapur.

Sot Edi Rama deklaron daljen Ballkani i hapur, pra tregon qarte, qe i perdori, i shperdori dhe i dhunoi si deshi keta deputete antishqiptare dhe thjesht servila te peshtire te Rames.

Sot Rama thote:

"Ndërkohë që duhet të merremi me këtë, natyrisht që Procesi i Berlinit është aksi ynë kryesor. Ballkani i Hapur ishte një iniciativë që lindi nga nevoja për ta shtyrë përpara Procesin e Berlinit dhe e ka kryer atë mision për të cilin lindi".

Ja deputetet, qe votuan kunder Amendamentit per daljen nga Ballkani i Hapur edhe diten, kur Serbia doli hapur pro Rusise agresore e pushtuese dhe kunder Parlamentit Europian, BE-se, NATO-s dhe SHBA-se.

Mos i harroni kurre keta deputete, qe per nje karrige ne Parlament, qe ua hedh si kocke per ta lepire Edi Rama, e nxjerin Shqiperine dhe Kosoven ne pazar!

1.Edi Rama

2.Elisa Spiropali

3.Damian Gjiknuri

4.Taulant Balla

5.Fatmir Xhafaj

6.Erion Braçe

7.Besion Ajazi

8.Arben Ahmetaj

9.Benet Beci

10.Belinda Balluku

11.Ismet Beqiraj

12.Alqi Bllako

13.Luljeta Bozo

14.Klotilda Bushka

15.Lindita Buxheli

16.Bujar Çela

17.Gledis Çeliku

18.Anila Denaj

19.Laert Duraj

20.Gerta Duraku

21.Luan Duzha

22.Antoneta Dhima

23.Milva Ekonomi

24.Toni Gogu

25.Etilda Gjoni

26.Blerina Gjylameti

27.Saimir Hasalla

28.Blendi Klosi

29.Petro Koçi

30.Mimi Kodheli

31.Bardhyl Kollçaku

32.Hatixhe Konomi

33.Lavdrim Krashi

34.Mirela Kumbaro

35.Niko Kuri

36.Evis Kushi

37.Meri Markiçi

38.Ulsi Manja

39.Ogerta Manastirliu

40.Aurora Mara

41.Shpresa Marnoj

42.Ilir Metaj

43.Nasip Naço

44.Fadil Nasufi

45.Ilir Ndraxhi

46.Eduard Ndreca

47Lindita Nikolla

48.Niko Peleshi

49.Ilir Pendavinji

50.Arben Pellumbi

51.Tatjana Piro

52.Mirela Pitushi

53.Xhemal Qefalia

54.Ornaldo Rakipi

55.Teuta Ramaj

56.Pranvera Resulaj

57.Rahman Rraja

58.Vullnet Sinaj

59.Klodiana Spahiu

60.Florenc Spaho

61.Paulin Sterkaj

62.Eduars Shalsi

63.Anduel Tahiraj

64.Dasantila Tahiraj

65.Ilir Topi

66.Ermonela Valikaj

67.Etjen Xhafaj

68.Alban Xhelili

69.Klevis Xhoxhi

70.Enslemvera Zake

71.Baftjar Zeqaj

72.Bledar Çuçi

73.Jurgis Çyrbja

74.Getjan Deda

75.Denis Deliu

Ja AMENDAMENTI, qe une paraqita ne Kuvendi ne 7 mars 2022 per daljen e menjehershme nga Ballkani i Hapur dhe qe u rrezua nga keta 75 deputete :

AMENDAMENT:

Duke vlerësuar më shumë shqetësim se:

-Serbia është vendosur qartë dhe publikisht kundër sanksioneve të vendosura nga Bashkimi Europian dhe SHBA ndaj Rusisë si agresore ndaj Ukraines.

-Në Serbi janë mbajtur demostrime të gjera publike në mbështetje të agresionit të Rusisë në Ukrainë, po kështu edhe mjaft media janë vendosur në mbështetje të hapur të këtij agresioni.

-Ballkani i Hapur është provuar gjërësisht si një veprim politik dhe shtëtëror me pasoja tepër negative për interesat ekonomike të Shqipërisë dhe të individëve e veçanërisht të fermerëve shqiptarë.

-Ballkani i hapur ka pasur një qëndrim të hapur agresiv, te njëanshem dhe diskriminues ndaj Kosovës duke minuar proçesin e njohjes së saj dhe duke i shërbyer objektivit të Serbisë për mosnjohjen e pavarësisë dhe integritetit terrotorial të Kosovës.

-Ballkani i Hapur është demostruar qartë si një veprim politik dhe shtëtëror, që ka krijuar premisa për destabilizim dhe jo unifikim ndaj edhe nuk është mbeshtetur nga Kosova, Bosnje-Hercegovina dhe Mali i Zi.

-Ballkani i Hapur ka krijuar veprime politike të qëllimshme paralele , që kanë minuar në mënyrë tepër të rrezikshme proçesin e Integrimit në Bashkimin Europian, i cili përfaqëson njëherazi edhe garantuesin dhe mbështetësin më të madh politik dhe ekonomik të Ballkanit Perëndimor. Duke u shfokusuar dhe devijuar në këtë mënyrë veprimin nga prioriteti madhor dhe i patjetërsueshëm i Shqipërisë për t’u anëtarësuar në Bashkimin Europian, i është hapur rruga realizimit të interesave të përbashkëta, të njohura botërisht, serbo-ruse në Ballkan.

– Ballkani i hapur e vendos Shqipërinë në krahë të Serbisë, e cila është vendosur në mbështetje të agresionit rus në Ukrainë dhe kjo është e papranueshme dhe e patolerueshme për cdo shqiptar.

Kuvendi i kërkon Qeverisë shqiptare:

Daljen e menjëhershme të Shqipërisë nga Nisma e Ballkanit të Hapur.

Shfuqizimin e të gjitha marrëveshjeve, vendimeve të qeverisë dhe nismave ligjore të marra në kuadrin e Ballkanit te Hapur.

Ndalimin e çdo veprimtarie dhe instrumenti të ngritur në funksion dhe në zbatim të vendimeve dhe akteve, që lidhen me Ballkanin e Hapur.

Ti kërkohet Bashkimit Europian aplikimi i procedurave të përshpejtuara për hapjen e Negociatave për Anëtarësim të Shqipërisë në Bashkimin Europian".

Ky pra te nderuar qytetare ishte AMENDAMENTI, qe rrezuan 75 deputete rilindas qe sot jane praktikisht 75 qenie te poshteruara publikisht.

 

petrit vasili ballkani i hapur

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh