LIVE UPDATES
Aktualitet

Rikthehet tmerri! Plotësohet kuota prej 300 personash/ Sërish radhë në Kapshticë, autobusë dhe makina duhet të presin më

10 Shtator 2020, 13:17 Nga DOSJA
Rikthehet tmerri! Plotësohet kuota prej 300 personash/ Sërish

KAPSHTICË- Rikthehen radhët në pikën kufitare të Kapshticës. Pala greke ka “ulur qepenin” pasi është plotësuar kuota ditore për kalimin e vetëm 300 personave për në shtetin grek. Si pasojë në kufi kanë mbetur qytetarët e tjerë, të cilët do ta kalojnë natën në pritje të hapjes së doganës ditën e nesërme. 

Për të shmangur shtimin e radhëve, stacioni i Policisë Kufitare të Kapshticës ka bërë një apel për të gjithë emigratët duke i kërkuar që të mos nisen drejt doganës ditën e sotme pasi do të duhet të kalojnë natën në mjetet e tyre.

Ndërkohë që para kufirit kanë mbetur të bllokuar mjete dhe autobusë, pasagjerët e të cilëve kanë zgjedhur metoda alternativë për t’u akomoduar dhe për të ruajtur edhe distancën sociale të detyrueshme ndaj pandemisë së koronavirusit. 

Pas datës 16 gusht, pala greke “kufizoi” kalimin e emigrantëve shqiptarë për në vendin fqinjë. Si masë për parandalimin e përhapjes së koronavirusit, nga autoritetet fqinje u vendos që të mos lejohet kalimi i më shumë se 300 personave, të cilët duhet të kenë bërë edhe tamponin për të kaluar kufirin. 

Fundi i korrikut dhe fillimi i gushtit shkaktoi radhë kilometrike në daljet për në Greqi, të cilat vazhduan për ditë me radhë, duke shkaktuar edhe shtyrjen e afatit.

(A.B)/Dosja.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet automjete kapshtice rradhe automjete kapshtice rradhe

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje